محتوا محتوا

جوکار:


جوکار گفت: یقینا هیچ کس زیر بار چنین چیزی نخواهد رفت و اصلا هیچ کس حق ندارد در قبال بازدیدها و نظارت‌ها نظامی و موشکی کوتاه بیاید.

به گزارش یزدامروز؛ محمدصالح جوکار در گفت وگو با یزدرسا، در واکنش به طرح اخباری مبنی بر درخواست آمریکا برای بازدید از سایت‌های نظامی ایران گفت: مطالبات آمریکایی‌ها پایان‌پذیری ندارد و اینطور نیست که چون ما رفتیم با آمریکا در مسئله هسته‌ای توافق کردیم پس این توافق در مسائل دیگر هم بروز پیدا می‌کند.

وی اظهار داشت: آمریکایی‌ها یک چارچوب کلان دارند. چارچوبی که نسبت به همه کشورها وجود دارد و کلا رویه آمریکا این است که حتی بعید نیست که با کشورهای اروپایی هم بازی را به هم بزند.

نماینده سابق مردم یزد در مجلس با اشاره به خوی زیاده‌خواهی و استکباری آمریکا گفت: رویکرد امریکا این است که خود را ابرقدرتی می‌داند که کشورهای دیگر بایستی در مقابلش زانو بزنند و سیاست‌های این کشور را بپذیرند. هر کشوری که بخواهد از این خواسته آمریکا گریزی داشته باشد با آن دشمنی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که این کشور با این رویکردش به الگویی برای دیگر کشورهای جهان تبدیل شود.

جوکار طرح مسئله هسته‌ای ایران را بهانه‌جویی آمریکا دانست و گفت: آمریکایی‌ها در ابتدا اینطور وانمود می‌کردند که چالش اصلی با ایران بحث هسته‌ای است. خب در حال حاضر بحث هسته‌ای به پایان رسیده است و برجام صورت گرفت. اما با این وجود شاهد هستیم که حال مسائل دیگری را مطرح می‌کنند و در واقع برای خصومت‌ورزی علیه مردم ایران مدام بهانه‌های جدیدی مطرح می‌کنند.

وی با اشاره به هشدارهای رهبر انقلاب پیرامون غیرقابل اعتماد بودن آمریکا اظهار داشت: البته این رویه آمریکایی‌ها قابل پیش‌بینی بود و رهبر معظم انقلاب همان ابتدا این را ابراز داشته بودند و فرموده بودند که علیرغم اینکه دولت مذاکره را انجام می‌دهد، اما ما خوشبین نیستیم و آمریکا قابل اعتماد نیست. در واقع این‌ها همه بیانگر این بود که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین گفت: در شرایط کنونی آمریکا تحریم‌های جدید را علیه کشورمان تصویب کرده و در این تحریم‌ها، بحث دفاعی کشومان مطرح است، بحث تعریف تروریست از دیدگاه آن‌ها و بحث‌های منطقه‌ای که آن‌ها دقیقا هدف قرار داده‌اند، مطرح است.

وی ادامه داد: یکی از بحث‌های مهمی که آن‌ها مدنظر قرار داده‌اند این است که بایستی ما(یعنی آمریکا) نظارت‌ها را دقیق‌تر کنیم و بحث مراکز و سایت‌های نظامی کشورمان را هدف قرار داده‌اند و عنوان می‌کنند که ایران ممکن است در مراکز نظامی‌اش هم فعالیت‌های هسته‌ای انجام دهد.

جوکار با اشاره به بازدید از پارچین گفت: البته آن‌ها قبلا بازدیدهایی از پارچین داشتند و در آن زمان به چیزی هم دست پیدا نکردند، هرچند همان زمان هم به مسؤولان یادآوری شده بود که مجوز دادن برای بازدید از پارچین خود می‌تواند دستاویزی برای زیاده‌خواهی‌های بعدی آن‌ها قرار بگیرد و در واقع عامل گستاخی بیشتر آن‌ها شود.

نماینده سابق مردم یزد در مجلس، مراکز نظامی را خطوط قرمز کشور خواند و گفت: مراکز نظامی خطوط قرمز و حیاتی یک کشور محسوب می‌شوند. اگر آن‌ها بخواهند از آنچه که در صنایع دفاعی و توانمندی‌های نظامی داریم، بازدید کنند این به مثابه این است که ما دیگر هیچ چیز نداریم. آمریکایی دقیقا به دنبال این است تا ببیند ما از نظر نظامی چه داریم و بر مبنای همین داشته‌ها نسبت به ما برنامه‌ریزی کند.

جوکار اقدامات آمریکایی‌ها را کاملا هدفمند دانست و اظهار داشت: آن‌ها کاملا هدف‌مند و حساب شده موضوع را طرح کرده‌اند و دقیقا به دنبال رصد میزان توانمندی‌های نظامی ما هستند. به ویژه آنکه آمریکا اطلاعات خیلی زیادی از شرایط نظامی و دفاعی ما ندارند و به همین جهت بسیار سعی می‌کنند که به بهانه‌های مختلف از اوضاع نظامی ایران مطلع شوند. در واقع آن‌ها می‌خواهند راهبردها و راهکارهای‌شان برای مقابله با مردم ایران را مطابق با اطلاعاتی که از میزان توانمندی‌های ما بدست می‌آورند، تنظیم کنند.

وی ادامه داد: یقینا حجم اطلاعاتی که یک کشور از میزان توانمندی‌ها و شرایط نظامی و دفاعی کشوری دیگر به دست می‌آورد، بسیار قابل اهمیت و ارزشمند است. به طوری که کشورها برای کسب این اطلاعات حاضرند هزینه‌های هنگفتی بدهند. این در حالی است که آمریکایی‌ها می‌خواهند که خیلی راحت و بدون هزینه به بهانه مسائلی مانند برجام و از طریق اعمال فشار بر ایران و تحریم‌های که تصویب می‌کنند، این اطلاعات را بدست بیاورند.

جوکار با بیان اینکه کسی حق ندارد نسبت به بازدید از سایت‌های نظامی کشور کوتاه بیاید گفت: یقینا هیچ کس زیر بار چنین چیزی نخواهد رفت و اصلا هیچ کس حق ندارد در قبال بازدیدها و نظارت‌ها نظامی و موشکی کوتاه بیاید و این به هیچ عنوان قابل قبول نیست. یقینا مردم هم چنین چیزی را نمی‌پذیرد. در واقع ملتی که امنیت نداشته باشد و توانمندی نظامی خود را از دست بدهد، هر قراردادی را می‌توان بر او تحمیل کرد و انواع امتیازها را مجبور است که بدهد.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار