پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

خطیب جمعه موقت تهران در یزد:

وجودترکش‌های دفاع مقدس در بدن افراطی‌ها/آزادی این است که عده‌ای به مقدسات توهین کنند؟


امام جمعه موقت تهران با انتقاد از افراطی خواندن حزب الهی‌ها از سوی برخی افراد گفت: چه کسانی جبهه‌ها را پر کردند؟ در زمان جنگ تحمیلی دیدیم قطارهای اهواز پر است از آن سو هم جاده‌های آبعلی، دماوند و آمل پر بود از ماشین‌های شیک که از تهران فرار می‌کرد، آن وقت به اینان می‌گویید افراطی؟ افراطی‌هایی که شما می‌گویید هنوز ترکش‌های دفاع مقدس در بدنشان است.

به گزارش یزدامروز به نقل از عصر فرهنگ؛ آیت الله سید احمد خاتمی نائب رئیس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران در سالگرد تدفین شهدای گمنام مسجد امیرچخماق در یزد با تببین مسائل روز کشور و منقبت ائمه اطهار ایراد سخنرانی کرد، وی با تبیین مسئله نفوذ، آمریکا را مصداق حق شیطان بزرگ دانست و توصیه هایی نیز به جوانان حزب الهی داشت.
آیت الله سید احمد خاتمی در ابتدا گفت: اگر افتخاری دارم در همراهی با شما بسیجیان است، همراهی با شما حزب الهی‌ها است، شرمنده‌ام از ابراز محبت شما خوبان، افتخاری که برای خودم میدانم آن است که شیفته شما مردم و شیفته این همه عشق و ارادت شما به اهل بیت هستم.

دژ محکم خداوند در مقابل با آسیب‌ها
وی در ابتدا بعد از حمد و ثنای خدای متعال و ائمه‌اطهار سلام الله علیهم بیان داشت: قال الله تبارک و تعالی کلمه لااله‌الا‌الله حصنی فمن قالها دخل فی حصنی و من دخل فی حصنی امن من عذابی، در زندگی سراسر افتخار 55 ساله حضرت امام رضا علیه السلام نقاط بدون تردیدی است که شایسته تحلیل بسیار است، یکی از مقاطع افتخار آمیز حضرت حضور ایشان در نیشابور است و ماجرای 24 هزار قلم به دست که از امام رضا علیه السلام هدیه خواستند، ایشان نفیس ترین هدیه‌ای که مایه بیمه شدن هر ملت و جامعه تا روز قیامت است را بیان نمود.
امام جمعه موقت تهران با سند خواندن حدیث سلسله الذهب گفت: این سند است که اگر ملتی بخواهد از آسیب محفوظ بماند دو عنصر ضروریست، اگر این دو عنصر را با هم نداشت، آسیب قطعی است، عنصر اول خدا باوری است، بسیاری دم از خدا می‌زنند اما خدا باوری یک مقوله است، خدا گفتاری، خدا دانی و خدا مداری با هم متفاوت است، این حدیث می‌گوید کلمه لااله‌الاالله دژ محکم خداست، در گذشته‌ها که الان هم آثارش هست شهرها دژ داشتند که اگر بیگانه قصد نفوذ داشت نتواند نفوذ کند تا مردم آن شهر در امن و آسایش باشند، دژ مستحکم خداوند که از آسیب شما را حفظ می‌کند توحید و تجلی عملی آن است، آن که خدا باورانه بگوید لااله‌الاالله وارد این دژ می‌شود، معنای مطلب این است جامعه‌ای که خدا باور شد این جامعه آسیب ناپذیر می‌شود.
این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مختصات جامعه خداور باور و آسیب ناپذیر گفت: باور کنیم که در محضر خدا هستیم، کسی محضر امام جواد علیه السلام رفت و گفت مرا نصیحت کنید، ایشان گفتند قبول می‌کنی؟ او گفت بله ایشان نصیحت کردند، همان جمله‌ای که امام راحل نیز بارها آن را فرمود، «عالم محضر خداست»، در محضر خدا معصیت نکنید، این یک بعد خدا باوری است، بعد دوم خدا باوری این است که باور کنیم در این جهان هستی هیچ هستیم، همه چیز در دست خداست، رزق می‌خواهیم، عزت می‌خواهیم، محبوبیت می‌خواهیم، اگر می‌خواهیم در زندگی اجتماعی و سیاسی تنها نشویم، همه چیز به دست خداست، حقیقتا «لا موثر الوجود الا الله»، تاثیرگذار مستقل در این جهان هستی فقط اوست، ما عین فقریم، «سیه رویی ز ممکن در دو عالم، جدا هرگز نشد والله اعلم»، مردم و جوان‌ها این را باور کنند، رفیق و دوست با خدا شوید، مزه این رفاقت را خواهید چشید، این‌ها را لمس می‌کنید، هیچ نمونه و شاهدی زنده تر از امام راحل و مقام معظم رهبری نیست، امام راحل یک قدم برای مرجعیت برنداشتند، مقام معظم رهبری در جلسه‌ای فرمودند: «بسیاری از مسئولیت‌هایی که به بنده واگذار شد اصلا خبر نداشتم، شهید مطهری مرا دعوت کرد به تهران، گفتم مشهد کار زیاد است، گفتند هر کاری داری رها کن، آمدم تهران شهید مطهری فرمود اینجا شورای انقلاب است و شما از طرف امام منصوب شورای انقلاب هستی، من نمیدانستم امام (ره) مرا به عنوان امام جمعه در نظر گرفتند، از رادیو شنیدم امام راحل این حکم را برای من فرمودند»، معنای این دو بخش از خاطرات این بزرگوار مخلص این است «من کان یرید العزه فلله العزه جمیعا».
وی ادامه داد: با تمام وجود باور کنیم با که قدرت مطلق در این جهان هستی اوست، ایمان به وعده خدا داشته باشیم، باور کنیم وعده‌های او قطعی است، شما یار خدا باشید قطعا خدا یاور شما خواهد بود، اهل صبر باشید، اهل تقوا باشید، حریم برای خدا نگهدارید، کید دشمنان به شما اثر نمی‌گذارد، با خدا باشید سرور دنیا هستید، عشق به ذات مقدس ربوبی داشته باشید.

شهدای گمنام نامدارترین گل‌های این ملت هستند
آیت الله سید احمد خاتمی با اشاره به تدفین شهدا و آثار تاریخی ادامه داد: نسخه دنیا این است که در مکانی که آثار باستانی است مثلا شهید گمنام دفن نشود، این بینش غربی آنها است بینش خدایی این است، اثر ماندگار این است، اگر دنبال دنبال اثر ماندگار می‌گردید، قبور این نامدارترین انسان‌های تاریخ است، این‌ها نامدارترین گل‌های این ملت هستند که ارمغان آن‌ها عزت امروز ملت بزرگ ایران است، عزت ملت‌ها در سایه دین است، دین مایه عزت است، دین مایه حیات است، ملت زنده است و ملت ماندگار ملتی است که همراه دین باشد.

حکومت دینی فلسفه عملی تمام توحید است
آیت الله خاتمی با اشاره به قسمت پایانی حدیث سلسله الذهب گفت: دین پاسدار می‌خواهد، دین حامی می‌خواهد، منهای حکومت دینی دین زمین می‌ماند، امیرالمونین می‌فرماید: دین و حکومت عادل دینی دو برادرند، دین حکومت عادل را می‌خواهد و حکومت عادل نیز دین را، حکومتی که ریشه در دین نداشته باشد، ماندگار نخواهد، دین نگهبان می‌خواهد، اگر نباشد دین ضایع خواهد شد، دین باید همراه با ولایت باشد. سخن این است که دین بی حاکم نمی‌شود لذا در روایات ماست آخرین کسی که از دنیا می رود پس از او قیامت برپا می شود امام معصوم است تا بشری هست امام معصوم نیز هست، دین باید را با ولایت دید، دین بی ولایت دین نیست.
وی افزود: کسانی که دین را از سیاست جدا می‌دانند آن چیزی که از دین دیده‌اند دین نیست، شبه دین است، امام راحل فرمود: کسی که دین را از سیاست جدا بماند پیغمبر اکرم را تکذیب کرده است، حکومت دینی فلسفه عملی تمام توحید است، اگر کسی دین حاضر در صحنه می‌خواهد آن حکومت دینی برپا شود، این دو عنصر را داشته باشید از همه آسیب‌ها در امان خواهید، امروز خورشید ما پس ابر است که ما در انتظار رویتش هستیم، تجلی ولایت در ولایت فقیه است، آن مواضع برای ما حجت است.

مواضع ولی فقیه حجت شرعی است
امام جمعه موقت تهران با اشاره به روایتی از نائب امام زمان بیان کرد: حجت شرعی ما مواضع ولایت است، وقتی ما را داخل قبر بگذارند، اگر سوال شود و بگوییم نائب امام زمان گفته است، می‌پذیرند، جوانان و دانشگاهیان که احزاب و گروهک‌ها تورشان را آنجا پهن کردند، حجت شرعی شما این احزاب نیستند، بخصوص که بسیاری از آن‌ها تشنه قدرت‌اند، از شما میخواهند به عنوان سکو استفاده کنند که متاسفانه تجربه‌ های تلخی داریم، دستتان را به دست ولایت فقیه بدهید، مواضع او مواضع شرعی است، آبادی دنیا و آخرت در این ره گذر است.
وی با اشاره به مواضع ولایت نکاتی را بیان کرد: مواضع ولایت حجت شرعی ماست، آن چه مهم است ولایت مداری است، ولایت شعارها بسیار هستند، آنها که می‌گویند اسم ولایت را ببرید، با سلام ودرود به مقام معظم رهبری بگویید بروید کار خود را انجام بدهید، این اسمش ولایت شعاری است، امام صادق فرمود: لیس من شیعتنا من وافقنا بلسانه و خالفنا فی اعمالنا و آثارنا، ما ولایت شعارها را شیعه خودمان نمیدانیم، آنها که دم از ما می‌زنند اما خط ما را دنبال نمی‌کنند، آنهایی شیعه هستند که خط و رفتار ما را دنبال کنند، ولایت مداران مواضع ولایت را دنبال می‌کنند.

مسئله مهم همیشه در کشور وحدت است
وی ادامه داد: اولا از مواضع ثابت بدون تردید و بی خدشه‌ای که امام راحل تا آخر عمرشان داشتند، مقام معظم رهبری هم بارها تاکید کردند مسئله وحدت است، خیلی این مسئله مهمی است، وحدت مردم با یکدیگر، وحدت مردم با مسئولان، وحدت مسئولان با یکدیگر، دعوایشان را رسانه‌ای نکردن، این خط ولایت است، وحدت هم با تفسیر درست آن، وحدت محور می‌خواهد، قانون اساسی، ولایت فقیه و خط امام با تفسیر مقام معظم رهبری، متاسفانه تحریف‌ها از خط امام شکل گرفته است، آنچنان که بعد از پیغمبر تفسیر درست کلمات پیامبر را باید از امیرالمونین می‌گرفتند، امروز هم تفسیر درست این خط با تحلیل مقام معظم رهبری است، وحدت که می‌گویی بدین معناست، بعضی وحدت را اینگونه تفسیر می‌کنند، هرکسی حرف مرا بزند با من همراه باشد او طرفدار وحدت است، هر کس با من نباشد او در مسیر تفرقه عمل می‌کند، این تفسیر نادرستی است، تفسیر درست این است که آقا چه می‌فرمایند، علی الخصوص توطئه‌ای که دشمن روی آن تمرکز کرده‌است، اختلاف مذهبی که خواستگاهش تشیع لندنی است.
آیت الله خاتمی با اشاره تالیفات و سوابق خود بیان کرد: بند بند وجود ما عشق به اهل بیت است، ایشان اجازه سنی کشی و شیعه کشی را نمی‌دادند، اهل بیت فرمودند در مساجدشان نماز بخوانید، به عیادت مریض‌هایشان بروید، به تشیع درگذشتگانشان بروید، این خط اهل بیت است، این خط امام صادق علیه السلام است، لندن وهابیت را تایید و کمک مالی می‌کند در همان حال به تفرقه افکنانی که تشیع آن‌ها تشیع لندنی است کمک مالی می‌کند، اگر می‌خواهید مکتب اهل بیت را ترویج کنید، با راهی که خود اهل بیت رفتند این محقق می‌شود، امروز خط ولایت، خط وحدت در عرصه مختلف است، وحدتی که محورش ولایت فقیه است، نمی‌توان بدون یک شاخص به وحدت رسید.


حفظ آرامش کشور خط ولایت است
این خطیب نماز جمعه تهران که در یزد سخنرانی می‌کرد گفت: خط ولایت، خط حفظ آرامش جامعه است، بخصوص وقتی به سمت انتخاب می‌رویم، فضای انتخابات فضای مخصوصی است، اگر می‌خواهیم انتخابات سالم داشته باشیم، حفظ آرامش باید صورت بگیرد، مردم محترم، حزب الهی ها و طرفداران ارزش‌ها می‌خواهم از مسائلی که باعث تنش می‌شود خودداری کنند، بنده با بهم زدن مجالس مخالف بوده‌ام، یعنی آن‌که در زمان قبل جریان دیگری مجالس را بهم می‌زد، نگویم کجا، پیشینه برهم زدن مجلس در پرونده برخی ثبت است، هم دیروز، هم امروز و هم فردا با اینگونه رفتارها مخالف هستم.

 مردم به دین و امام حسین و انقلابشان حساس اند
وی با توصیه به مسئولین برای حغظ آرامش کشور گفت: عزیزان شما هم فضا را آرام نگه دارید، اجازه ندهید برخی بیایند مقدسات را زیر سوال ببرند، مردم یزد را بشناسید، مردم را که دو ماه عزاداری کردند بفهمید، حالا یک قلم شکسته‌ای می‌گوید پخش راهپیمایی اربعین تفرقه افکنی است، این حرف‌ها تنش زاست، این سخنان اختلاف افکن است، مردم که اجازه اهانت به دینشان را به کسی نمی‌دهند. مسئولان محترم دغدغه حفظ آرامش را داشته باشند، زمینه ساز تنش در جامعه نشوند، این مردم به دینشان، به امام حسین و به انقلابشان حساس هستند، شما که می‌دانید چه چیزی ایجاد تنش می‌کند، بعضی فکر نکنند که جاده صاف است، یکی یکی ارزش‌ها را زیر سوال ببرند، به مناسبت روز دانشجو رفتند در دانشگاه گفتند که «هر مسلمان باید یا مجتهد باشد یا مقلد این تروریست پروری است» مانند زمان دوم خرداد که گفتند تقلید میمون صفتی است، آقای وزیر محترم علوم! آزادی این است که عده‌ای بیایند توهین کنند به مقدسات؟ تقلید از احکام مسلم اسلام است، ولله ما جزو این نظام هستیم، عاشق این نظام هستیم، باور کنید که روز حادثه مذهبی‌ها به میدان می‌آیند.

افراطی‌هایی که می‌گویید هنوز ترکش‌ها در بدنشان است
امام جمعه موقت تهران با انتقاد از افراطی خواند حزب الهی‌ها از سوی برخی افراد گفت: چه کسانی جبهه‌ها را پر کردند؟ در زمان جنگ تحمیلی دیدیم قطارهای اهواز پر است از آن سو هم جاده‌های آبعلی، دماوند و آمل پر بود از ماشین‌های شیک که از تهران فرار می‌کرد، آن وقت به اینان می‌گویید افراطی؟ افراطی‌های ایران و آمریکا چنین و چنان؟ این حرف‌ها خجالت ندارد؟ افراطی‌های آمریکا صهیونیست‌ها هستند، افراطی‌هایی که شما می‌گویید هنوز ترکش‌های دفاع مقدس در بدنشان هست، مقام معظم رهبری فرمودند «این حرف‌ها را نزنید شما با این حرف‌ها جدول دشمن را پر می‌کنید»، تنش در جامعه بد است، هیچ کس نباید به تنش دامن بزند، خط ولایت این است که باید جامعه را همیشه آرام نگه داریم، اگر اعتراضی هم داریم به صورت قانونی بیان کنیم.

حضور دین مدارانه در انتخابات
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: حضور دین مدارانه در صحنه است، مومنین در امر جامع هستند، جهاد مقدس امر جامع است، نماز جمعه و راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات امر جامع است، هر رای، رای مجدد به نظام اسلامی است، حضور دین مدارانه دو ویژگی دارد، اولین ویژگی کاندیدا ها دین مدارانه عمل کنند، تخریب نکنند، ظرفیت‌ها را بیان کنید، تخریب جرم است، هواداران گاهی کاسه داغ تر از آش هستند، امیرالمونین فرمود بدبخت کسی است که جهنمی بشود، بدبخت تر از او کسی است که بخاطر دنیای دیگران جهنمی شود، حضور دین مدارانه آن است که هواداران تقوا را رعایت کنند، حضور دین مدارانه یعنی قانونی عمل کردن مسئولان، چه مجریان و چه ناظران.
وی با توجه به سخنان مسئولان گفت: مسئولان محترم کشوری بیان کردند در انتخابات ما دنبال رای آوری جناحی نیستیم، حرف درستی است، این را باید در عمل نشان دهند، مر قانون را رعایت کنند، تخلف، تخلف است باید با آن برخورد شود.
آیت الله خاتمی با اشاره به نقش شورای نگهبان گفت: در تمام انتخابات‌ها شورای نگهبان که صلاحیت ‌ها را در نظر گرفته‌است کف صلاحیت‌ها است، مهم انتخاب اصلح است، مردم ما فهیم هستند، کسانی به کار ملت می‌آیند که در خط ولایت باشند، موضع ولایت فقیه هنوز هم بعد از انتخبات 88  و در گویش ایشان  واژه بصیرت است، مردم ما توجه داشته‌باشند دشمن کیست و چه هدفی را دنبال می‌کند و چگونه دشمنان فتنه گری می‌کنند.
جلوه‌های نفوذ آمریکایی
این استاد برجسته حوزه ادامه داد: رهبری در مواضع بصیرت افزا فرمودند: آمریکا دو خط را دنبال می کند، در خارج از کشور می خواهد فرش را از پای این مردم بکشد تا نفوذ ملت ایران کم شود و این برای آن‌ها بسیار سخت است و در عرصه داخلی دشمن به دنبال نفوذ است، نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، برخی بدانند آن‌ها که از حساب پاک است از محاکمه چه باک است؟
سید احمد خاتمی با اشاره به جلوه‌های نفوذ ادامه داد: هر جریانی که بخواهد از نفرت مردم از آمریکا کم کند آن جریان، جریان نفوذ است، جریانی که در پی مذاکره و رابطه با آمریکا باشد، این جریان نفوذ آمریکایی است، امروز ببینید یمن را به تلی از خاک تبدیل کرده‌اند، مسجد و بیمارستانی نمانده است، بحرین امروز به زندانی بزرگ بدل شده است، این‌ها به دستور چه کسی اجرا می‌شود؟ «آمریکا»، امام فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است الهی این رابطه قطع شود، دشمنی آمریکا در این 36 سال 36 برابر شده است اما نفودشان کم شده است.

شعار مرگ بر آمریکا
امام جمعه موقت تهران با اشاره به سخنان دبیر ائمه جمعه گفت: مسئول دبیرخانه ائمه جمعه به ما گفت که پیغام آورده‌اند گفتند دیگر مرگ بر آمریکا نگویید، «الی این تذهبون»، چه شده شما را، دلداده آمریکا شده اید؟ همراه این ملت شوید که از همه شما با بصیرت تر هستند.
امام جمعه موقت تهران گفت: جریانی که از دین مردم کم می‌کند از مصادیق نفوذ است، اگر از برخی روزنامه‌ها تیترهای مرتبط با مقام معظم رهبری و مسئولین را حذف کنید همان روزنامه‌هایی هستند که عکس خانم‌های فکلی را می‌زنند تا حساسیت مردم را کم کنند، این جریان اینچنینی جریان نفوذ آمریکاست.
نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: جریانی که از مقاومت مردم بکاهد مصداق نفوذ است، برخی می‌گویند مردم خسته شده‌اند تا کی بگوییم مرگ بر آمریکا، شما خسته شده‌اید، این مردم خسته نشده‌اند و دشمن را خسته خواهند کرد.
وی با اشاره به شعار مرگ بر آمریکا ادامه داد: تا کی بگوییم مرگ بر آمریکا؟ مثل این می‌ماند که پیرمرد و پیرزنی بگوید تا کی باید نماز بخوانیم؟ تا کی روزه بگیریم؟ تا وقتی زنده هستیم، جهاد واجب است تا زمانی که آمریکا شیطنت می‌کند  ما در صحنه هستیم و با آمریکا می‌جنگیم.
این استاد حوزه با اشاره به سیاه نمایی ها گفت: جریانی که سیاه نمایی می‌کند، جریانی که خدمات نظام اسلامی را نادیده می‌گیرد و قلم فرسایی می‌کند، تردید نکنید نفوذ فرهنگی است و نفوذ فرهنگی همین معنی را می‌دهد.
آیت الله خاتمی با اشاره به جریانی که حریم ولایت را می‌شکند گفت: این ولایت است که 36 سال است این انقلاب را حفظ کرده، چه کسی گفته است رهبری قابل نقد نیست؟ به دفتر رهبری نامه بنویسید، چندین هزارنامه هر روز بررسی می‌شود، عده ای یک دفعه به فکر نقد قدرت افتاده‌اند، نقد کنید، اما تریبونی؟! تریبونی حرف می‌زنند بعد می‌گویند نظر رهبری موافق حصر است اما من مخالف حصرم، این شکستن حریم ولایت است، کیست که نداند عظمت این کشور با مدیریت ولی فقیه دیروز و امروز بوده است؟!
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری مذاکره را تنها در قالب 5+1 و تنها در عرصه هسته ای مجاز دانستند، بعضی‌ها وقتی قصه برجام به پایان رسید، گفتند می‌توان در همین قالب با جهان تعامل کنیم، مگر جهان خلاصه در آمریکاست؟ ما با دو رژیم هیچ رابطه‌ای نداریم، اول ژیم غاصب صهیونیستی است و بعد رژیم آمریکا، آمریکا تا آدم نشده رابطه برقرار نمی‌کنیم، این حرف ریشه قرآنی دارد زیرا آمریکا به دنبال سلطه است.
در پایان این مراسم نیز مداحی و نوحه خوانی در جوار قبور شهدای گمنام مسجد امیرچخماق خوانده شد و مردم به عزاداری امام رئوف، غریب الغربا پرداختند.


آخرین اخبار آخرین اخبار