محتوا محتواکارشناس مسئول برق و مکانیک اداره کل استاندارد استان یزد با بیان اینکه در ارزیابی از پارک‌های استان، 370 وسیله بازی از جمله تاب، سرسره و الاکلنگ استاندار و ایمن نبوده، گفت: کلیه موارد و خرابی‌ها به شهرداری‌های مربوطه در سراسر استان گزارش شده است.

به گزارش یزدامروز، بدون هیچ تردیدی زمین‌های بازی بخشی کامل و جدانشدنی از خاطرات هر کودکی است. در حالی که تمرینات گروهی نقشی غیرقابل انکار در ارتقای سلامت جسمانی و قدرت فیزیکی کودکان دارد کارشناسان بر نقش موثر زمین‌های بازی در تعلیم و تربیت و بهبود روابط اجتماعی کودکان تاکید دارند. در این بین کودکان با صرف اوقات فراغت خود در این مکان‌ها توانایی‌های بالقوه خود را مورد شناسایی قرار داده به درک جدیدی از مفاهیم دست می‌یابند، توانایی حل کردن مشکلات پیش روی‌شان را یافته و با نقش‌های آینده و کنش و واکنش‌های اجتماعی آشنا می‌شوند.

بازی کردن در دوران کودکی یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که یک کودک می تواند انجام دهد و این کار برای او شادی آور و شیرین است. یکی از مکان هایی که کودکان آن را بسیار دوست دارند پارک است اما امروزه پارک های بسیاری در سطح شهرمان وجود دارند که از نظر امنیتی و وسایل بازی مناسب نیستند.

کارشناس مسئول برق و مکانیک اداره کل استاندارد استان یزد در این رابطه با بیان اینکه در ارزیابی از پارک‌های استان، 370 وسیله بازی از جمله تاب، سرسره و الاکلنگ استاندار و ایمن نبوده، گفت: کلیه موارد و خرابی‌ها به شهرداری‌های مربوطه در سراسر استان گزارش شده است.

فائزه خلیل زاده اظهار کرد: نظارت بر ایمنی وسایل بازی در سطح شهر و پارک‌ها، نحوه قرار گیری و مکان قرارگیری به عهده شهرداری‌ها است اما متاسفانه اصلا به این موضوع توجه نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه آمار ارائه شده مربوط به ست‌های بازی معمولی در پارک‌ها و بوستان‌ها است نه وسایل برقی شهربازی‌ها افزود: شهرداری باید ایمنی وسایل بازی را بررسی کند و از استاندارد آن مطمئن شود اما این کار توسط شهرداری‌ها انجام نشد و استاندارد با هزینه خودش کار بازدید را انجام داد.

خلیل‌زاده اذعان کرد: متاسفانه در راستای بی‌توجهی و عدم نظارت برای مثال امسال وسیله بازی نصب و دو سال بعد کفپوش مناسب نصب می‌شود و این اوضاع مطلوبی برای پارک‌ها نیست.

وی  به صاحبان مجموعه‌های بازی که جدیدا در سطح شهر یزد زیاد شده و در زیر زمین مغازه و مغازه اقدام به راه‌اندازی پارک کرده‌اند هشدار داد؛ اگر نسبت به اخذ مجوز از استاندارد اقدام نکنند پلمپ می‌شوند.

کارشناس مسئول برق و مکانیک اداره کل استاندار استان یزد تصریح کرد: متاسفانه هیچ نظارتی از سوی شهرداری، اصناف و یا هر ارگانی بر کار مجموعه‌های بازی سر پوشیده در مغازه ها و دیگر مکان‌ها نیست و هیچ ارگانی نیز پاسخگوی این مکان‌ها نیست و در پی عدم نظارت این پارک‌ها بدون هیچ محوزی راه‌اندازی شده‌اند.

پارک‌های استان یزد علاوه بر نداشتن ایمنی، تنوع و عدم داشتن امکانات برای بالا بردن خلاقیت و سرگرم کردن بچه‌ها، بسیار کثیف هستند و ست‌های بازی از لحاظ بهداشتی نیز وضعیت مناسبی ندارند.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار