پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

بررسی بدعت های عزاداری محرم در یزد؛

ورود برخی بدعت ها در عزاداری ابزار دشمن برای القای شیعه هراسی است


در این عزاداری ها گاهی اعمال و رفتارهایی از برخی افراد سر می زند که از معنای واقعی عزاداری بر اباعبدالله الحسین(ع) فاصله دارد و این امر نیز سبب می شود عده ای فرصت طلب، علیه مسلمانان و باورهای دینی آنها برخواسته و اعتقادات اسلامی را زیر سوال برند.

به گزارش یزدامروز؛ مراسم سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع) از دیرباز نقشی بسیار مهم و غیر قابل انکار بر فرهنگ جامعه شیعیه داشته و مؤلفه‌های بزرگی از هویت مذهبی شیعیان ایران و جهان را شکل داده است.به طوری که امام راحل(قدس -ره) فرمودند :« این محرم وصفر است که اسلام را زنده نگه داشته است».


عشق به امام حسین (ع) بعد از گذشت سالها از واقعه کربلا هنوز در دلهای عاشقان حسینی زنده است و همه ساله با نزدیک شدن به ایام محرم مردم مسلمان ایران اسلامی خود را آماده حضور در عزاداری های حسینی می کنند.

در این عزاداریها گاهی اعمال و رفتارهایی از برخی افراد سر می زند که از معنای واقعی عزاداری بر اباعبدالله الحسین(ع) فاصله دارد و این امر نیز سبب می شود عده ای فرصت طلب، علیه مسلمانان و باورهای دینی آنها برخواسته و اعتقادات اسلامی را زیر سوال برند.

اکنون چند سالی است که مراجع عظام و علمای دینی بر پرهیز از این آسیب ها در عزاداری های حسینی تاکید دارند و با آغاز ماه محرم در منابر و سخنرانی ها، عاشقان حسینی را به دوری جستن از حرکات ناشایست سفارش می کنند.

خبرنگار یزدندا، روش های صحیح عزاداری، آسیب ها و بدعت های عزاداری امام حسین(ع) و دلایل را از صاحب نظران استان جویا شده است.

عزاداری صحیح از دیدگاه شریعت اسلامی

آیت الله محمد کاظم مدرسی در گفتگو با خبرنگار یزدندا در خصوص شیوه های صحیح عزاداری از دیدگاه شریعت اسلامی گفت: عزاداری از مستحبات بسیار موکد است و امام خمینی(ره) در خصوص عزاداری نکاتی را مطرح می کنند.

وی بر اساس بیانات امام راحل(ره) اظهار کرد: مطالب مطرح شده در روضه ها و مراسمات باید دارای منبع معتبر و مستند باشد، در عزاداری از آلات و ادوات موسیقی و دارای لهو و لعب استفاده نگردد، موجب وهن اسلام نگردد و کارهایی مانند راه رفتن روی آتش و خار، زنجیر زدن با زنجیرهای تیغ دار، قمه زدن و کارهایی با این سبک انجام نپذیرد و همچنین موجب اضرار خارج از متعارف به بدن نشود.


آیت الله مدرسی افزود: عزاداری نباید واجبات را تحت الشعاع قرار دهد برای مثال نماز فدای عزاداری نشود.


با بیان شیوه های صحیح عزاداری در می یابیم دیده شدن موردی برخی بدعت ها و شیوه های غیر اسلامی عزاداری در یزد مانند «قمه زدن، راه رفتن روی ذغال، لعن خلفا و بزرگان اهل تسنن» که خیلی محدود انجام می گیرد زنگ خطری برای مسئولین فرهنگی محسوب می شود تا از شیوع و ترویج این روش های باطل و حرام به نحوه عزاداری مردم حسینیه ایران جلوگیری شود.

ورود برخی بدعت ها در عزاداری ها ابزار دشمن برای القای شیعه هراسی

کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار یزدندا بابیان اینکه در سال در محرم مردم علیه دشمنان اسلام شارژ می شوند اظهار کرد:  دشمن بنا به گفته فوکویاما فهمیده است که برای نابودی شیعیان و رسیدن به اهداف شوم و استکباری خود باید بالهای پرنده یعنی شیعیان را که متشکل از بال سرخ و سبز است نابود کند و از همین رو حدود 120 سال قبل در هیئت های مذهبی ما نفوذ کرده است.


عنایت الله غدیریان گفت: دشمن می خواهد گذشته سرخ شیعه را به انحراف بکشاند و نور امام حسین(ع) را در دل های شیعیان خاموش کند از همین رو یکسری ادوات و روش های عزاداری را در بین هیئت ها وارد کرد، یکسری علامت ها که مبلغ زیادی پول خرج آن می شود و غیر از آسیب رساندن به کمر و دست و گوش دیگر سودی ندارد.


وی اذعان کرد: قمه زمی، بلند کردن علم، طبل زدن و کارهایی این چنینی نوعی بدعت بشمار می آید و دشمن با ترویج کارهایی مانند قمه زنی در بین عزاداران و پخش کردن فیلم و عکس از آن به غیر از ایجاد شیعه هراسی در دنیا هیچ هدف دیگری ندارد.


غدیریان افزود: متاسفانه عده ای عوام گول برنامه های دشمن را می خورند؛ برای مثال در انگلیس که کشوری مخوف برای مسلمانان است اجازه قمه زنی در روز عاشورا داده می شود تا جوی خون راه بیافتد و بعد فیلم و عکس های مراسم در رسانه های آنها منتشر می شود تا شعیان را انسان هایی بی رحم جلوه دهند.


کارشناس سیاسی با توجه به دیدگاه شهید مطهری خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی اهل منبر هدف قیام امام حسین(ع) را شهید کردند و آب در آسیاب دشمن ریختند.


وی همچنین لعن علمای اهل تسنن را در مراسمات روی منبر و به صورت علنی نیز نوعی بدعت عنوان کرد و گفت: بر اساس نظر مراجع و رهبری این کار حرام است و اشکال شرعی دارد.


غدیریان عنوان کرد: با همه این تفاسیر دشمن نتوانسته نور سیدالشهدا(ع) و قیام عاشورا را در دنیا خاموش کند و اگر همین اندک کارهای بیهوده نیز از عزاداری ها حذف شود نور علی نور می شود.
انتهای پیام/ک
 


آخرین اخبار آخرین اخبار