محتوا محتوا

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد:


استاد دانشگاه یزد با بیان اینکه اجرای نابهنگام و نسنجیده طرح سهمیه‌بندی بنزین بستر را برای دشمنان فراهم کرد، عنوان کرد: تردیدی نیست که بیگانگان عوامل خودشان را در شهرهای مختلف برای ایجاد آشوب سازماندهی کرده بودند.

اکبر غفوری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با بیان اینکه نارضایتی مردم عوامل مختلفی دارد که عمده آن به عملکرد مسئولین دولت مربوط می‌شود، اظهار داشت: متأسفانه دیدگاه برخی از مسئولین در قوه مجریه و حتی قوه مقننه این است که حل بسیاری از مشکلات ما به دست بیگانگان است و به همین جهت است که مدام اصرار دارند بگویند ما هیچ گاه میز مذاکره را رها نمی‌کنیم.

اعتراض مردم به ناکارآمدی دولت است

وی ادامه داد: حتی برای نیل به اهداف‌شان آیات قرآن را هم مطابق با چیزی که می‌خواهند و بر اساس خواسته‌هایشان تفسیر می‌کنند، تفسیری که نه با قرآن و نه با تاریخ اسلام منطبق است و آشکارا به پیامبر نسبت‌های ناروا و غیرواقعی می‌دهند تا بدین شکل افدامات و رفتارهای خودشان را توحیه کنند و به عبارتی مسیر را برای اقدامات بعدی هموار کنند و چه بسا که همین آشوب‌هایی که در کشور ایجاد شده است را نیز غرب‌گرایان فرصتی برای تحمیل خواسته‌های تسلیم‌خواهانه‌شان بدانند.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: اعتراض‌های مردم به خاطر مسائل اقتصادی و تبعیض‌های موجود است و مردم هیچ‌گاه اعتقادی به ایجاد ناامنی و اغتشاش ندارند؛ آن‌ها به عملکرد دولت و بی‌توجهی مسئولین به مطالبات مردم معترض هستند و اگر مسئولین به درستی و به موقع با مردم صحبت می‌کردند خیلی از این اتفاقات را هم شاهد نبودیم.

غفوری با بیان اینکه در زمان و نحوه اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین بی‌تدبیری رخ داد، عنوان کرد: اولا با توجه به شرایط حاکم بر کشور و حتی منطقه، الان زمان مناسبی برای اجرای این طرح نبود، به عنوان مثال در شرایطی که شاهد ناآرامی‌هایی در عراق و لبنان هستیم و به اذعان کارشناسان طراحان ناآرامی‌ها به دنبال اجرای این طرح در ایران نیز بودند که اجرای نابهنگام و نسنجیده طرح سهمیه‌بندی بنزین بستر را برای آن‌ها فراهم کرد و تردیدی نیست که بیگانگان عوامل خودشان را در شهرهای مختلف برای ایجاد آشوب سازماندهی کرده بودند.

مسئولین می‌بایست قبل از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین با مردم صحبت می‌کردند

وی اضافه کرد: از سوی دیگر این اتفاق در شرایطی افتاد که افکار عمومی را برای اجرای آن آماده نکرده بودند این در حالی است که منطقی این بود که مسئولین قبل از اجرای طرح مکرر با مردم صحبت می‌کردند و از تأثیرات آن برای مردم می‌گفتند.

استاد دانشگاه یزد یادآور شد: مطلب دیگر اینکه دولت مسیر درست را برای اجرای این طرح طی نکرد؛ حق مطلب این بود که ابتدا طرح در مجلس مطرح و نظرات نمایندگان گرفته و با تأیید آن‌ها این طرح اجرا می‌شد.

غفوری گفت: اعتراض مردم فقط به قیمت سوخت نیست، آن‌ها به عملکرد هفت ساله دولت و ناکارآمدی‌های آن اعتراض دارند، اعتراض مردم به وعده‌هایی است که رئیس‌جمهور و دولت‌مردان طی این چند سال داده‌اند اما به هیچ‌کدام عمل نکردند.

وی تأکید کرد: مدیریت اجرایی کشور بر عهده دولت است و موضوعاتی مانند سهمیه‌بندی بنزین و موارد مشابه همه بر عهده دولت است و دولت است که تصمیم‌گیر اصلی است لذا اینکه کسانی برای فرار از مسئولیت تلاش می‌کنند این اقدام را به نهادهای دیگر نسبت دهند، مضحک و غیرقابل قبول است.

مواضع رهبر انقلاب بیانگر اعتقاد راسخ ایشان به رأی و انتخاب مردم است

استاد دانشگاه یزد با اشاره به بیانات رهبر انقلاب بیان کرد: همچنان که حضرت امام (ره) بنای‌شان بر این بود که اگر سران قوا برای یک موضوعی تصمیم می‌گرفتند ایشان حمایت می‌کردند رهبر انقلاب هم بر همین اساس از تصمیم قوا حمایت کردند که این نوع مواجهه رهبر معظم انقلاب بیانگر اعتقاد راسخ ایشان به رأی مردم است چرا که رئیس جمهور و مسئولین برآمده از رأی مردم هستند.

غفوری افزود: از سوی دیگر رهبر انقلاب بر لزوم جلوگیری از ایجاد مشکل برای مردم تأکید کردند و به مسئولین یادآوری کردند که باید تمام همت خود را به کار گیرند تا اجرای سهمیه‌بندی بنزین موجب گرانی کالاها نشود که این هم بیانگر توجه ایشان به مردم است.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار