محتوا محتوا

به مناسبت سالروز درگذشت پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران؛


عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر یزد می‌گوید: کف سازی آرامستان آغاز و بخشی از آن اجرایی شد، المان مقبره استاد آذر یزدی هم طراحی شد و در مراحل ساخت بود اما در میانه کار، هیئت امنای آرامستان مانع از انجام پروژه شدند.

به گزارش خبرنگار یزدامروز، «مهدی آذر‌یزدی»، فرزند «علی اکبر رشید خرمشاهی» در «خرمشاه» در یزد به دنیا آمد. مهدی آذر یزدی تحصیلات مقدماتی فارسی و قرآن و عربی را نزد پدر، مادربزرگ و در «مدرسه خان» آموخت و همزمان با تحصیل، به زراعت و بنایی پرداخت.

سپس در کارگاه جوراب بافی مشغول به کار شد. آن گاه در «کتابفروشی یزد» و «گل‌بهار» اشتغال یافت. سال ها ممارست آذر یزدی با کتاب که بدان بسیار عشق می‌ورزید از او فردی کتاب‌شناس و صاحب سبک و اندیشه ساخته بود.

سپس مهدی آذر‌یزدی به «تهران» مهاجرت کرد و در «چاپخانه علمی» مشغول به کار شد. او سال‌ها به غلط‌گیری و تصحیح نمونه‌های چاپی اشتغال داشت.

وی با نوشتن مجموعه داستان «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، پای به عرصه بازنویسی قصه‌های کهن برای کودکان گذاشت و بدین وسیله چهره‌ای آشنا برای چندین نسل شد و تا آنجا پیش رفت که به وی لقب پدر، پایه‌گذار و پیشکسوت ادبیات کودکان ایران را دادند.

شمار آثار استاد مهدی آذر یزدی به نظم و نثر به بیش از 30 اثر می‌رسد که از جمله آنها می‌توان به دوره هشت جلدی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» شامل دفتر‌های «قصه‌های کلیله و دمنه»، «قصه‌های مرزبان‌نامه»، «قصه‌های سندباد نامه و قابوس‌نامه»، «قصه‌های مثنوی مولوی»، «قصه‌های قرآن»، «قصه‌های شیخ عطار»، «قصه‌های گلستان و ملستان» و «قصه‌های چهارده معصوم» اشاره کرد.

مهدی آذریزدی نویسنده مجموعه کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» 18 تیر 1388 درگذشت و در آرامستان محله خرمشاه یزد به خاک سپرده شد.

سال گذشته مسئولان شهرداری یزد پس از گذشت 9 سال از وفات استاد مهدی آذر یزدی پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران  از آغاز عملیات بازسازی و به‌سازی مقبره وی خبر دادند.

جمالی‌نژاد شهردار سابق یزد در این خصوص گفته بود: علاوه بر بازسازی و بهسازی مقبره استاد آذر یزدی، فرهنگسرایی در همین مکان و با عنوان آذریزدی احداث می‌شود تا شهروندان بتوانند از خدمات فرهنگی آن بهره‌مند شوند.

اما با گذشت بیش از یکسال از این صحبت‌ها و برنامه‌ها هنوز اتفاق جدی ای برای مقبره آذریزدی رقم نخورده است.

*ساماندهی و ساخت مقبره استاد آذر یزدی اولویت شهرداری بود

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر یزد در این رابطه به خبرنگار یزدرسا گفت: از اولین اولویت‌های شهرداری وشورای شهر یزد ساماندهی و ساخت مقبره برای استاد مهدی آذر یزدی به عنوان پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران و مفاخر استان یزد بود.

وی اذعان داشت: از آنجا که آرامستان محل تدفین استاد آذریزدی که آرامگاه محلی و دارای هیئت امنا است، باید برای ساخت مقبره هماهنگی هایی را با هیئت امنا انجام می دادیم که به همین منظور جلساتی برگزار شد.

ونوس عامری ادامه داد: توافقاتی را با هیئت امنا انجام دادیم که طبق آن بنا شد شهرداری کف سازی کامل آرامستان را انجام دهد و مقبره مرحوم آذر یزدی را با المان زیبا احداث کند و مساحتی را هم برای تدفین اموات تعیین شود.

رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر یزد اذعان داشت: کف سازی آرامستان آغاز و بخشی از آن اجرایی شد، المان مقبره استاد آذر یزدی هم طراحی شد و در مراحل ساخت بود اما در میانه کار، هیئت امنای آرامستان مانع از انجام پروژه شدند حتی دیواری را که برای اتصال آرامستان به پیاده رو جمع آوری شده بود، دوباره گذاشتند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا اقدام هیئت امنا آرامستان در ممانعت از اجرای این پروژه قانونی است، گفت: طبق قانون اداره آرامستان های بر عهده شهرداری است و اساساً تدفین و ایجاد آرامستان در شهر ممنوع است اما از آنجا که پیگیری قانونی این امر منجر به شکایت شهرداری از هیئت امنا می شود و تبعات اجتماعی آن زیاد است می خواهیم تا موضوع به صورت توافقی حل و فصل شود.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار