پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

روایتی دیگر از دهم فروردین یزد؛

وقتی مادرشهید انقلاب یزد، قاتل را بخشید/ 3شهید که جزء اولین شهدای انقلاب،دانشجو ودانش آموز یزد لقب گرفتند


اگر مایلید اولین شهید دانشجو، اولین شهید دانش آموز، اولین شهید استان یزد و شهید لب تشنه انقلاب یزد را بشناسید با این روایت کوتاه وخواندنی ویژه سالروز قیام خونبن دارالعباده یزد را بخوانید.

به گزارش یزد امـــروز به نقل از یزدبانو، استان یزد در مبارزات انقلابی نقش بی بدیلی داشته است و شهید آیت الله محمد صدوقی (ره) رهبری مبارزات انقلابی یزد را در مسجد حظیره «روضه محمدیه» به عنوان پایگاه انقلاب اسلامی‌بر عهده داشت.

 


*شاخص ترین حرکت انقلابی مردم یزد
شاخص ترین حرکت انقلابی در یزد در روز دهم فروردین ماه 1357 در چهلمین روز از قیام خونین تبریز اتفاق افتاد که سرآغاز فصل جدیدی از مبارزات مردم ایران علیه رژیم طاغوت بود.


در این روز مردم با شنیدن سخنرانی آیت الله صدوقی و حجت الاسلام والمسلمین راشد یزدی در مسجد حظیره، به سمت چهارراه شهدا تظاهرات کردند  و در این واقعه با برخورد گارد شاهنشاهی مواجه شدند و چهار نفر از جوانان این کشور به نام‌های رضا نامداری، شهریار مرادی، مهدی قدکفرشان و حسین پارساییان به شهادت رسیدند.

 

 

*اولین شهید انقلابی استان یزد
اولین شهید انقلابی یزد علی کارگر محمدآبادی است که در درگیری‌های انقلاب در سال 1350 به شهادت رسید. بیشترین مبارزات مردم یزد در دوران انقلاب در مسجد حظیره «روضه محمدیه» و به دنبال آن حرکت مردم در خیابان امام خمینی(ره) به سمت چهارراه شهدا که همان مجموعه تاریخی امیرچخماق است، ختم می‌شد.

 

 

*بخشش قاتل شهید انقلاب یزد توسط مادر شهیدپس از پیروزی انقلاب

یکی از خاطرات شاخص شهیدان دوران انقلاب در یزد بخشش مادر شهید محمدرضا هدایتی یکی از شهدای انقلاب یزد، از خون فرزندش است. بعد از پیروزی انقلاب و دستگیری قاتلان این شهید، مادر وی از خون پسر خود گذشت و قاتل را بخشید.

شهيد بزرگوار محمد رضا هدايتي در تاريخ 18 ديماه سال 1357 در جريان حمله و تصرف ساواك به دست نيروهاي مردمي حضور داشته و در اين جريان هنگامي كه درب ساواك باز مي شود مامور ساواك  نارنجكي به طرف درب مي اندازد كه شهيد هدايتي با جانفشاني و ايثار هرچه تمام خود را به روي نارنجك انداخته تا از كشته شدن مردم جلو گيري نمايد و بدينگونه وي به درجه رفيع شهادت نايل مي شود.

 

*اولین شهید دانش آموز
مهدی قدکفروشان اولین شهید دانش آموز انقلاب یزد بوده است. وی در دهم فروردین سال 57 پس از مراسم مسجد روضه محمدیه پیشاپیش جمعیت حرکت و بر اثر اصابت باتون و ضربه مغزی در روز‌های بعد از قیام در  بیمارستان به شهادت رسید و در خلدبرین یزد به خاک سپرده شد.

 


*شهید نامداری در دهم فروردین 57
شهید رضا نامداری هنزائی دیگر شهید یزد در روز دهم فروردین 1357 بود. وی در دهم فروردین پیشاپیش جمعیت درحرکت بود که با شلیک 2  گلوله به قلب وسینه به شهادت رسید و اولین شهید انقلاب یزد لقب گرفت، پیکر پاک این شهید پس از 3 روز به همراه 7 پاسبان در خلدبرین یزد به خاک سپرده سد.


*شهید لب تشنه
محمدحسین پارساییان شهید لب تشنه در تظاهرات روز دهم فروردین و در میدان شهدا از پشت سر تیر خورد به دلیل بنیه جسمی‌خود را به میدان خان می‌رساند و از آن جا توسط دوستانش به بیمارستان فرخی منتقل می‌شود وی دوازده روز در بیمارستان فرخی بستری بود و در بیمارستان شهید شد.

 

 

*اولین شهید دانشجوی استان یزد
اصغرمرادی اولین شهید دانشجوی استان یزد در دهم فرودین است . وی برای تحصیل به یزد آمد و نخستین شهید انقلاب استان اردبیل نیز لقب گرفت. این شهید در ‎20تیرماه سال ‎ 1335و در شب تاسوعای حسینی در محله خیرآباد اردبیل و درخانواده ای مذهبی دیده بر جهان گشود  و به همین علت نام اصغر را برای وی انتخاب کردند.


این شهید راه انقلاب پس از قیام مردم قم و تبریز در سال ‎ 56 افکار مبارزاتی خود را علنی تر کرد، وی که به خوبی فلسفه‌ی برگزاری چهلم شهدا را درک کرده بود برای برگزاری آیین‌های بزرگداشت چهلم شهدای ‎ تبریز به همراه دوستان خود و برای سازماندهی مبارزات جوانان و دانشجویان به شهر یزد سفر کرد و در جریان راهپیمایی روز دهم فروردین ماه سال ‎ 57مردم یزد با شناسایی عوامل ساواک به شهادت رسید و در گلزار شهدای یزد (خلدبرین) به خاک سپرده شد.


همه این مبارزات و تلاش‌ها سرانجام در 22 بهمن سال 1357 به ثمر نشست و خون این شهیدان پایمال نشد و تا کنون 37 سال است که مردم سالگرد این پیروزی را جشن می‌گیرند تا به جهانیان بفهمانند که خواستن توانستن است و اسلام همیشه پیروز است.


آخرین اخبار آخرین اخبار