پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرکل رشاد استان یزددرسومین همایش وقف و رسانه:

وقف اختصاص به طبقه خاص اجتماعی و افراد متمول ندارد/لزوم آموزش کارکردهای اجتماعی وقف به نسل جوان


مدیر کل اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی استان یزد در سومین همایش وقف و رسانه گفت: وقف راهکاری برای حل بسیاری از مشکلات اجتماعی است و نیاز نیازمندان را بدون اتکا به دستگاه‌های اداری حل می‌کند.

به گزارش یزدامـــــــــــروز به نقل از یزد آوا، مدیر کل اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی استان یزد در سومین همایش وقف و رسانه با بیان اینکه اسلام برای وقف و موقوفات اهمیت زیادی قائل است، ادامه داد: قبل از ورود اسلام به ایران موقوفات زیادی در سراسر ایران صورت گرفت و با ورود اسلام به ایران و یزد فرهنگ وقف به صورت وسیع تر در میان مردم ترویج یافت.

علي غياثي ندوشن با بیان اینکه ابعاد مادی وقف زیاد مهم نیست، ادامه داد: با بررسی شناسنامه و سابقه واقفان متوجه می‌شویم که حوزه وقف اختصاص به طبقه خاص اجتماعی و افراد متمول ندارد و قشرهای مختلف در طول تاریخ به این موضوع اهمیت داده‌اند.

وی با اشاره به انواع موقوفات و اهمیت اجتماعی آن تأکید کرد: موقوفاتی که در طول تاریخ انجام شده نیازمند مطالعه و  پژوهش است و کارهای پژوهشی که تاکنون انجام شده است، کافی نیست.

غیاثی ادامه داد: باید روی هر کدام از وقف نامه‌ها با توجه به موضوع و ارزش‌های اجتماعی و به لحاظ جامعه شناختی کار شود و با وجود اینکه بعضی از موقوفات کارکرد زمان گذشته را ندارند اما از نظر اجتماعی بسیار با اهمیت هستند.

وی تصریح کرد: احیای فرهنگ وقف تنها از طریق مصاحبه و شعار انجام نمی‌شود و باید ابعاد و کارکردهای اجتماعی وقف و ارزشی که موقوفات برای نسل جوان دارد به دانشگاهیان و حوزویان اطلاع رسانی شود.

مدیر کل اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی استان یزد با اشاره به برگزاری مراسم‌های عزاداری که توسط مردم سالیان سال برگزار می‌شود، ادامه داد: این حرکت‌های مردمی که به بهترین شکل انجام می‌شود، نباید به ادارات و دستگاه‌ها بیاید و تا ابد باید با ترویج وقف و حمایت از وقف و موقوفات ادامه پیدا کند و به نسل آتی منتقل شود.

وی خاطر نشان کرد: باید با ارتباط با اهل فن و اندیشه از نوآوری و خلاقیت آنها برای ترویج فرهنگ وقف استفاده شود و همچنین با انعکاس  موقوفات گذشته و استفاده از ظرفیت‌های رسانه فرهنگ وقف را به نسل بعد منتقل کنیم.

غیاثی یادآور شد: وقف راهکاری برای حل بسیاری از مشکلات اجتماعی است و نیاز نیازمندان را بدون اتکا به دستگاه‌های اداری حل می‌کند.

در این مراسم استاد احمد آبایی استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه رسانه‌ها مؤثرترین نقش را در ترویج فرهنگ نوع دوستی و تعاون و افزایش مشارکت مردم در امور اجتماعی دارند، از اصحاب رسانه خواست تا در فرهنگ‌سازی وقف با اداره اوقاف استان همپایی؛ همراهی و هم سویی داشته باشند.


آخرین اخبار آخرین اخبار