پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

تدبیر شورای اسلامی شهر یزد؛

پرداخت6میلیون به جشن امام رضا(ع)، 12 میلیون به جشن صلح و وحدت در اماکن زرتشتیان!


قرار شد به جشنی که بیشتر موجب تفرقه بین زرتشتیان و مسلمانان یزد بود، مبلغ 12 میلیون تومان اختصاص یابد. چه کسی این تصمیم را گرفت؟ شورای اسلامی شهر یزد!

یزد امـــــــــروز؛ هنوز چند ماهی از برگزاری جشن «صلح و وحدت» نگذشته است. جشنی حساسیت برانگیز که دانش آموزان مسلمان و شیعه یزدی را بدون حضور والدینشان به پردیس مارکار بردند. جشنی که قرار بود برای وحدت مسلمان و زرتشتی برگزار شود ولی در برگزاری آن هیچ اثری از وحدت نبود.

از حضور خبرنگاران به جشن ممانعت به عمل آمد و تنها موبدان زرتشتی اجازه پیدا کردند تا کنار دانش آموزان مسلمان بنشینند و وحدت را جشن بگیرند!

به هر حال مقرر شد برای این جشن بودجه ای شهری هم در نظر گرفته شود. قرار شد به جشن که بیشتر موجب تفرقه بین زرتشتیان و مسلمانان یزد (که سال های سال با خوبی و خوشی کنار هم زندگی کرده بودند) بود، مبلغ 12 میلیون تومان اختصاص یابد. چه کسی این تصمیم را گرفت؟ شورای اسلامی شهر یزد!

بعد از اعتراضات شدید علما و مردم یزد به این اقدام شورای شهر این مصوبه را مسکوت گذاشت و هنوز که هنوز است مشخص نیست بالاخره این 12 میلیون به برگزار کنندگان این مراسم پرداخت شده است یا خیر.

به هر حال شورا برای جشنی که موجبات تفرقه شد پذیرفت که مبلغ 12 میلیون اختصاص دهد، اما برای جشنی که به مناسبت ولادت امام رضا برگزار شد تنها 6 میلیون اعتبار تصویب کرد.

شورای اسلامی شهر یزد به جشن بزرگ زیر سایه خورشید که جمعیتی بالغ بر 30 هزار نفر را در آستان مقدس امامزاده سید جعفر گرد آورد تنها 6 میلیون تومان پرداخت کرد.

جالب اینکه جشنواره زیر سایه خورشید علاوه بر اینکه بزرگترین اجتماع مذهبی مردم یزد محسوب می شود برنامه های متنوعی نظیر حضور سفیران امام رضا(ع)، خوانندگی حامد زمانی و اجرای علی ضیا مجری کشوری را هم در بر گرفته بود.

این اتفاقات چند سوال برای تمام دلسوزان ایجاد می کند:

1. ملاک پرداخت چنین مبالغی به جشن ها و فعالیت های مختلف چیست؟ تعداد مخاطب، فرهنگسازی، فعالیت هنری و یا داشتن پشتیبان مالی مناسب؟

2. جشنی با 30 هزار مخاطب، فرهنگسازی در زمینه ازدواج آسان، فعالیت های قرآنی، فرهنگ زیارت، عیادت و صله رحم، تجلیل از نخبگان علمی و فرهنگی، ستایش استکبار ستیزی، دعوت از خواننده و مجری کشوری متعهد و بدون حمایت مالی مناسب بیشتر لایق همراهی اعضای شورای شهر بود یا جشنی که موجب تفرقه بین هموطنانمان شد و هیچ اخبار و اطلاعات درستی از محتویات آن به بیرون درز نکرد؟

3. 5 نهاد دولتی نظیر استانداری، فرمانداری، اداره ارشاد، هلال احمر از جشن صلح و وحدت حمایت کردند، آیا این مقدار کافی نبود؟ حتما باید شورای شهر بخشی از بودجه شهرداری را به این جشن اختصاص می داد؟ آیا اعضای محترم شورای شهر از گله مسئول کانون جوانان رضوی به امام جمعه با خبرند؟ آیا ارزش قائل شدن برای 30 هزار مخاطب این جشن که برحسب اتفاق 30 هزار رای دهنده هم بودند، درخواست زیادی است؟

4. حافظه رای دهندگان آنقدر قوی نیست تا این تبعیض ها را به یاد بیاورند یا اعضای محترم شورای شهر برای دور بعدی تدبیر دیگری اندیشیده اند؟


آخرین اخبار آخرین اخبار