پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد:

پلمپ 25 حلقه چاه غیر مجاز در استان یزد


رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد از هجوم مردم به حفر چاه های غیر مجاز خبر داد و گفت: از تعداد چاه های حفر شده غیر مجاز در استان آمار دقیقی نداریم.

به گزارش یزدامروز؛ رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد در گفتگو با خبرنگار یزدآوا از هجوم مردم به حفر چاه های غیر مجاز خبر داد و با بیان اینکه از تعداد چاه های حفر شده غیر مجاز در استان آمار دقیقی نداریم گفت: متاسفانه  در پی خشکسالی های پی در پی در استان یزد مردم به سمت حفر چاه ها به صورت غیر مجاز و غیر قانونی روی آورده اند و به دلیل اینکه این چاه ها در منازل و باغ های شخصی و همچنین واحد های تولیدی حفر شده و محصور اند آمار دقیقی از تعداد آن ها در دسترس نیست و این مسئله یک دغدغه اساسی و یک خطر جدی برای منابع آبی است محسوب می شود.


حسین غفوری اظهار کرد: ماموران ما در 14 گروه مرتب در حال گشت و بررسی اوضاع هستند اما پنهان بودن چاه ها و حفر آن در چهار دیواری منازل و ملک ها مشکل ساز شده است که ما از مردم یزد درخواست می کنیم که تخلفات را گزارش دهند.


وی افزود: تعداد 140 حلقه چاه غیر مجاز که در گذشته نیز حفر شده بودند و در حال حاضر از آنها هنوز استفاده می شود در کمیسیون در حال بررسی هستند تا وضعیت آنها مشخص شود.


غفوری اذعان کرد: تعداد 50 چاه غیر مجاز در استان یزد تا کنون شناسایی و 25 عدد آن با نظر قضایی پلمپ و با متخلفان برخورد شده است و بقیه نیز در حال بررسی و انجام مراحل قانونی هستند.


رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای با  تاکید بر اینکه چاه غیر مجاز یعنی دسترسی و تعرض غیر مجاز به منابع آبی و حقوق همه مردم که از لحاظ شرعی و قانونی خلاف است و نوعی دزدی محسوب می شود، اذعان کرد: تعرض به حق آبه های دیگران و آب قنات ها که بیشتر در مناطق کوهستانی صورت می گیرد ظلم بزرگی محسوب می شود.


وی گفت: با استناد ماده 45 قانون توزیع عادلانه آب، کسانی که چاه غیر مجاز حفر می کنند بر اساس نظر دادگاه به شلاق و زندان محکوم می شوند.


غفوری تصریح کرد: از مردم یزد با سابقه فرهنگی . دینی که دارند انتظار داریم از حفر چاه غیر مجاز اجتناب کنند و نسبت به این مسئله با توجه به بحران آب دقت و وسواس زیادی خرج کرده و در صورت مشاهده چاه های غیر مجاز به شرکت سهامی آب منطقه ای گزارش دهند.


وی همچنین از روحانیون و ائمه جمعه استان یزد خواست تا در خصوص غیر شرعی و غیر قانونی بودن حفر چاه و بهره برداری از حق آبه های دیگران به مردم تذکر داده و در این خصوص روشنگری کنند.


غفوری اظهار کرد: در شرایط فعلی و مواجه با بحران آب اگر فقط 40 درصد صرفه جویی کنیم و در راستای مدیریت مصرف گام برداریم با مشکلاتی مانند بی آبی و مهاجرت های ناشی از آن و دیگر تبعات در این راستا رو به رو نمی شویم.


انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار