پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

تداوم خواب زمستانی برخی مسئولین؛

چرامسئولان تصورمی‌کنند پرتقال با قیمت2900تومان عرضه می‌شود؟! /بخوانید ۲۹۰۰تومان،بخرید۸۰۰۰تومان!


در حالی که قیمت پرتقال در سطح پایتخت و اکثر شهرهای کشور افزایش یافته و تا قیمت 8000 تومان به مردم عرضه می‌شود، یک مقام مسئول ادعا کرد که پرتقال با قیمت 2900 تومان عرضه می‌شود.

به گزارش یزد امـــــروز؛  ماجرای گرانی عجیب پرتقال و مرغ، سوژه نوروز 1394 شده است. در شرایطی که پرتقال یکی از میوه‌های پرمصرف مراسم و مناسبت‌ها در کشورمان محسوب می‌شود، رشد شدید قیمت آن در شب عید امسال، سبب چشم‌پوشی بسیاری از خانواده‌ها از این محصول شده است.

 

به گزارش مشرق،با وجود وعده‌های فراوان مسئولان دولتی از یکی دو ماه پیش درباره برنامه‌ریزی مناسب برای جلوگیری از افزایش قیمت میوه‌های پرمصرف از جمله پرتقال در بازار شب عید امسال، متاسفانه گرانی پرتقال در روزهای پایانی سال 1393 به حدی بود که نمره منفی در کارنامه مسئولان ستاد تنظیم بازار به جا گذاشت.


 

پرتقال؛ بی‌تدبیری مسئولان و ناامیدی مردم

 


قیمت پرتقال از چند هفته مانده به نوروز 1394 رو به صعود گذاشت، اما مسئولان دولتی بارها وعده توزیع پرتقال به قیمت ارزان دولتی را به مردم می‌دادند، اما سال 1394 تحویل شد و خبری از تنظیم بازار پرتقال نشد.در سطح پایتخت و برخی شهرها پرتقال به قیمت دولتی در سطح محدودی عرضه شد که به هیچ وجه پاسخ‌گوی تقاضای مردم نبود. به همین دلیل قیمت پرتقال در روزهای پایانی سال 1393 در برخی نقاط به هر کیلو 8000 تومان هم رسید. این گرانی بی‌سابقه سبب شد بسیاری از خانوارها به علت کمبود بودجه، از خرید پرتقال برای نوروز 1394 خودداری کنند. کاهش شدید تقاضا برای پرتقال در برخی شهرها خصوصا مناطق کم‌درآمد کشور به حدی بود که توزیع‌کنندگان و فروشندگان هم مجاب شدند از خرید و توزیع پرتقال بگذرند به طوری که اگر همین امروز در سطح این شهرها دنبال پرتقال بگردید، متوجه می‌شوید کمتر مغازه‌ای پرتقال عرضه می‌کند.در سطح پایتخت هم با وجودی که در روزهای پایانی سال ستاد تنظیم بازار وعده داد تا این میوه را به قیمت دولتی در نقاط مختلف شهر عرضه کند و بر اساس همین وعده، شماری از فعالان بخش خصوصی اقدام به اجاره غرفه‌های فروش از شهرداری کردند، متاسفانه مسئولان دولتی این بار هم خلف وعده کردند و این غرفه‌داران را سر کار گذاشتند، تا آنها مجبور شوند اجاره سنگین شهرداری را بپردازند بدون آن که پرتقالی برای توزیع داشته باشند. 
 

 

مسئولان دولتی تصور می‌کنند پرتقال 2900 تومان عرضه می‌شود!


 

*نگاهی به وعده‌های مسئولان


از چند هفته به نوروز 1394 مسئولان دولتی وعده‌های مختلفی درباره تنظیم بازار میوه می‌دادند. از آنجا که امسال بخش عملیاتی تنظیم بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهادکشاورزی واگذار شده بود، مسئولان این وزارتخانه بیش از مسئولان وزارت صنعت درباره تدابیر تنظیم بازار سخن می‌گفتند.به عنوان مثال، حسین صفایی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران چند هفته قبل از نوروز در اظهاراتی بیان کرد: تا اواخر بهمن ماه سیب و پرتقال مورد نیاز کشور در استان ها خریداری و در همان مبادی نگهداری شده بود که از روزهای پایانی بهمن ماه تاکنون این میوه ها به سردخانه های نزدیک تهران منتقل و توسط مباشرین توزیع می شود.وی در سخنان دیگری هم اینطور وعده داد: برای تنظیم بازار میوه شب عید، پرتقال و سیب مورد نیاز کشور از 20 اسفندماه سال جاری به میزان لازم روانه بازار خواهد شد.


 

مسئولان دولتی تصور می‌کنند پرتقال 2900 تومان عرضه می‌شود!

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی ،حسین صفایی افزود: امسال دولت با تنظیم بازار میوه شب عید توانسته سیب و پرتقال مورد نیاز ایام نوروز را تامین و با قیمت مناسب عرضه کند، به طوری که تا اواخر فروردین ماه سال آینده کمبودی در این زمینه نخواهیم داشت.این مسئول دولتی همچنین پیش از نوروز امسال وعده داده بود که پرتقال با قیمت 2900 تومان عرضه خواهد شد. مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قیمت سیب درختی درجه یک را کیلویی 2 هزار و 700 تومان و پرتقال درجه یک شمال را 2 هزار و 900 تومان عنوان کرده بود. این در حالی است که کمتر کسی را می‌توان در اقصی نقاط کشور پیدا کرد که شب عید امسال پرتقال زیر 5000 تومان خریداری کرده باشد.متاسفانه گویا مسئولان دولتی از واقعیات بازار پرتقال بی‌خبرند چرا که قائم مقام سازمان مرکزی تعاون روستایی در اظهاراتی که پس از نوروز امسال بیان کرد، مدعی شد که پرتقال با همان رقم وعده داده‌شده یعنی 2900 تومان عرضه می‌شود!قائم مقام سازمان مرکزی تعاون روستایی در این اظهارات که سوم فروردین 1394 منتشر شد، تاکید کرده است: هم اکنون میوه شب عید پرتقال و سیب با قیمت تصویب ستاد تنظیم بازار در تمام میادین میوه و تره بار به هر میزان که نیاز باشد توزیع می شود و هیچ کمبودی نداریم.با توجه به تصور مسئولان دولتی درباره این که پرتقال با قیمت 2900 تومان عرضه می‌شود، این انتظار که در روزهای آینده شاهد تدابیری برای ارزان کردن قیمت این محصول باشیم، انتظاری خلاف تدبیر است.


آخرین اخبار آخرین اخبار