پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

اعضای شورای نمایش را چه کسانی تشکیل می دهند؟

چرا ارشاد یزد اقدامی انجام نمی دهد؟


چرا هر روز که می گذرد الفاظ رکیک و شوخی های کثیف تری در سالن های اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی(؟!) راه پیدا می کنند؟ مدیر کل ارشاد چه می کند؟

به گزارش یزدامروز به نقل ازعصر فرهنگ، استان یزد دارای سابقه بسیار درخشانی در فرهنگ و هنر است. استانی است که مفاخر بزرگی در رشته های هنری و فعالیت های فرهنگی داشته و دارد. اما متاسفانه سیاست های اداره ارشاد یزد باعث بروز وضعیت تاسف باری در استان شده است.

چند وقتی بود که نمایشی به اسم «قرعه ای برای مرگ» در سالن اداره ارشاد اجرا می شد. بازیگران زیر چشم مدیران ارشد ارشاد می رقصیدند و زنان از سوی مردان برای رهایی از مرگ به تن فروشی ترغیب می شدند. اعتراضات مردم و علما به این بی شرمی ها اثری نداشت و نمایش تا روز پایانی ادامه یافت.

بعد از این، افرادی در استان گستاخ تر از قبل پا به عرصه گذاشتند و این بار نمایشی به اسم طبیب اجباری و با درون مایه طنز به روی صحنه رفت. نمایشی که از تخریب ارزش ها، تمسخر ارکان نظام و روسای جمهور، شوخی های کثیف، سخیف و زننده جنسی هیچ ابایی نداشت. نمایشی که علی رغم اعتراض شدید مردم متدین و علمای یزد همچنان در حال اجرا است. نمایشی که اصلاً از ابتدا زمانی برای پایان نمایش مشخص نکرده و نشان داده که با توجه به محتوای سخیف، خود گردانندگان ماجرا انتظار برخورد و تعطیلی به اصطلاح تئاتر خود را داشته اند. هر چند این تعطیلی با بی خیالی مسئولان امر محقق نشد.

حتی شهرداری و سازمان های وابسته به آن و تنی چند از مدیران فرهنگی استان از این نمایش حمایت مادی و معنوی کردند.

البته سریال بی کفایتی ها در ارشاد به تنزل هنرمندان به مشتی رقاصِ بی ادب و هتاک منحصر نمی شود. چند روز قبل شورای شهر میزبان هنرمندان معترض یزدی بود.

هنرمندان در شهرستان اردکان هم کاسه صبرشان لبریز شده و مجبورند دست به دامن امام جمعه این شهر شوند شاید گره ای از مشکلاتشان باز شود.

این وسط و درست زمانی که هنرمندان از سرناچاری مجبورند برای به نمایش گذاشتن هنر خود با هزار و یک مشکل و ناز با نهادهای دولتی قرار داد ببندند و اداره ارشاد و فرهنگ هم نه راهی پیش پای آن ها می گذارد، نه حمایتی می کند، نه گالری تاسیس می کند و نه ... استاندار کاردان یزد هم وارد میدان شده و 700 میلیون تومان برای تهیه فیلم یک کارگردان به وی می بخشد. دیدن این فیلم و فروش آن توسط یک کارگردان مورد توجه استاندار خیلی جذاب است. مخصوصاً وقتی بدانیم ده نمکی اخراجی های 3 را با 500 میلیون تومان هزینه میلیاردی کرد!

شاید برایتان سوال بشود هنر و فیلم به استاندار چه ارتباطی دارد؟ هنرمندان چرا باید برای احقاق حقوق خود دست به دامن امام جمعه و شهردار بشوند؟ اعضای شورای نمایش را چه کسانی تشکیل می دهند؟ آنها بر اساس چه معیارهایی به تئاترها مجوز نمایش می دهند؟ چرا هر روز که می گذرد الفاظ رکیک و شوخی های کثیف تری در سالن های اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی(؟!)  راه پیدا می کنند؟ مدیر کل ارشاد چه می کند؟

غیاثی مدیر کل ارشاد اصولاً کاری نمی تواند بکند. امروز ارشاد یزد مثلثی اداره می شود. تا زمانی که این مثلث امور ارشاد یزد را رتق و فتق می کنند، توهین به مقدسات، بی توجهی به علما و کم مهری به هنرمندان هم ادامه خواهد داشت.
سینا شاکر


آخرین اخبار آخرین اخبار