پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

عضو شورای اسلامی روستای مدوار مهریز:

چشمه غربال بیز مهریز خشک شد


چشمه غربال بیز در روستای مدوار پس از گذشت حدود چهار ماه پر آبی دوباره خشک شد.

 به گزارش یزد امروز، مهدی فلاح افزود : این چشمه زیبا بصورت یک فرو رفتگی طبیعی است و هر سال در اواخر اسفندماه و یا اوایل بهار آبی گوارا و زلال از کوه های منطقه در آن جاری و به دریاچه ای طبیعی تبدیل می شود.

این مسوول اضافه کرد: بارش کم نزولات جوی سال زراعی جاری از علل عمده خشک شدن چشمه و دریاچه غربال بیز شهرستان مهریز است که طی چند روز گذشته اتفاق افتاده است .

وی ادامه داد: منطقه ییلاقی و تاریخی غربال بیز این شهرستان با مناظر چشم انداز طبیعی و تاریخی از تفرجگاه های اصلی استان یزد در بخش مرکزی مهریز محسوب می شود.

چشمه غربال بیز در این شهرستان یکی از دو چشمه اصلی استان یزد است، شرایط محیطی مناسب برای زندگی انسان و طبیعت زیبای این ناحیه از جمله مهمترین عوامل شکل گیری حوزه ای فرهنگی در این بخش از کشور ایران از زمان باستان تاکنون بوده است.

طبق شواهد باستان شناسی جمع آوری شده بنای باستانی غربال بیز قدیمی ترین اثر باستانی استان یزد و تنها بقایای باستانی شناخته شده مربوط به دوره اشکانی در مرکز ایران است.

این چشمه با مرکز شهرستان مهریز 10 کیلومتر و با مرکز استان یزد 40 کیلومتر فاصله دارد و در روستای مدوار واقع شده است.

همه ساله در تعطیلات نوروز در جوار این چشمه و در سطح منطقه برنامه های فرهنگی مختلف برای مسافران و مهمانان پیش بینی شده است .

مهریز 50 هزار نفری در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد .

 

منب:ایرنا


آخرین اخبار آخرین اخبار