پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

در پی واکنش قابل تقدیر رئیس صدا و سیمای یزد از نقد یزد رسا؛

چه کسانی از رسانه های پرسش گر فراری اند؟/مسئولینی که در صددند با مدیریت، انحصار ایجاد کنند!


اقدام شایسته رئیس صدا و سیمای یزد در تقدیر از نقادی رسانه ها برای نخستین بار در استان درحالی صورت گرفت که مشاهد می شود برخی از مسئولین و رسانه های جمعی استان علی رغم شعار اعتدال، نقدپذیری و همچنین فراخوان برای انتقاد، بیان مسئولان ارشد استان که: « من انتقاد را بیشتر از تعریف و تمجید می پسندم » ! ذره ای نقد و انتقاد را بر نمی تابند!

به گزارش یزد امـــروز، نقد و انتقاد یک مؤلفه ی مهم برای پیشرفت و توسعه ی کشور است چراکه موسسات و نهاد های کشور با تک صدایی به پیشرفت و توسعه  نمی رسند و  نخواهند رسید.


بررسی و نقد موشکافانه سایت خبری  یزد رسا برای دلسوزان این  نظام چون مرهمی سوزناک است که درمان می‌کند و مسئولین استان با آگاهی از اینکه نباید از نقد فرار کنند همواره پاسخگوی مردم باشند،چرا که تیم خبری یزد رسا با این نگرش که توانمندی‌های مردم استان نباید فدای سیاست‌های مدیران شود پیش می رود.

 

چندی پیش مدیر کل جدید صد و سیمای استان یزد طی تماس تلفنی با یزد رسا از رویکرد نقادانه این رسانه نسبت به عملکرد این سازمان در پوشش برنامه های شهرستان خاتم  تقدیر کرد و گفت: مجموعه خبری یزد رسا با انتقاد موثر و اطلاع رسانی به موقع، سیمای یزد را از کوتاهی در پوشش  برنامه فرهنگی خاتم آگاه کردند.

 

وی اخیراً در نشستی صمیمی با تیم خبری یزد رسا نخستین شرط  یک رسانه را احترام گذاشتن به سلایق مختلف دانست واظهار داشت: برخی رسانه ها در حالی که داعیه آزادی بیان دارند، تحمل حتی یک نظر مخالف را نداشته  و در برابر مخالفان خود دست به توهین و اتهام زنی می کنند.

 

این اقدام شایسته رئیس صدا و سیمای یزد در تقدیر از نقادی رسانه ها برای نخستین بار در استان درحالی صورت گرفت که مشاهد می شود برخی از مسئولین و رسانه های جمعی استان علی رغم شعار اعتدال، نقدپذیری و همچنین فراخوان برای انتقاد، بیان مسئولان ارشد استان که: « من انتقاد را بیشتر از تعریف و تمجید می پسندم » !  ذره ای نقد و انتقاد را بر نمی تابند!

 

به عنوان مثال عملکرد روابط عمومی استانداری یزد که می بایست داعیه دار حمایت فراجناحی از رسانه های استان باشد ، در انتخاب محفلی و گزینشی از برخی خبرنگاران کم کار و شاید بی ربط به حوزه اطلاع رسانی در ایام الله دهه فجر، سوای از خبرنگاران واحد خبر صدا و سیمای و برخی خبرگزاری ها ، به روشنی نمایان می شود که مسئولین و رسانه های دولت «راستگویان» از نقد پذیری دیگر رسانه ها  فراری و خشمگین هستند! و بیشتر رسانه های مداح را پسندیده و دائم حمایت مادی و معنوی می کنند!

 

و یا برخی دیگر از سئولان ارشد استان به جای پاسخگو بودن در برابر انتقادات مطروحه ، مرتب با مصاحبه با رسانه های « فرمایشی» خود ، به تأسی از رییس جمهور، اقدام به « برچسب زنی » کرده و هر نقدی را « تخریب » قلمداد کرده و به سرکوب آن می پردازند.

 

با کمی تأمل و بررسی بر فعالیت رسانه های استان یزد می توان دریافت که با برگزاری یک جلسه ساده و دورهمی که در خور شأن جایگاه اصحاب رسانه نیست! آن هم برای تعدادی از رسانه ها برتر در ایام الله دهه فجر (حال حقیقی یا غیر حقیقی) و مانور روی کلماتی چون «برای اولین بار» و «گزینش رسانه های برتر بر اساس تعداد خبر» نمی توان افکار امروز رسانه ها را به سمت جریان خاص سوق داد.

 

چه کسانی از انتقاد هراسانند و از پرسش گری و مطالبه گری فرار می کنند؟


وقتی فرد و رسانه هایی رفتار وعملکردی مبتنی بر عقلانیت نداشته باشد لذا سعی می کنند از رسانه های پرسش گر و مطالبه گر فرار کنند و یا به اصطلاح درصددند با مدیریت، انحصار ایجاد کنند.


اینگونه رسانه ها در پرسشگری آنچه را خودشان می خواهند و یا برای آنها مهم است از همان سعی می کنند همیشه سؤال کنند و بیش از آن را بر نمی تابند!


علی رغم اینکه سایت خبری یزد رسا با رویکرد  انتقادی سازنده پیگیر مطالبات مردمی و رسیدگی به مشکلات مردم است؛ اما از روحیه ی و رفتارهای مبتنی بر تکبر برخی از مسئولین و رسانه های استان با رفتارهای یکسویه و ناعادلانه غفلت نخواهد کرد

 

به واسطه همین رویکرد یزد رسا است که این رسانه جوان به سرعت جای خود را در میان مردم دارالعباده یزد باز کرده و به عنوان رسانه مردمی مطرح شده است .


شایسته است رسانه های خبری و مسئولین دولت تدبیر و امید روحیه نقد پذیری را در خود تقویت کرده و همانند مدیرکل جوان صدا سیمای یزد نگاهی دلسوزانه در پیشبرد و اعتلای فرهنگی استان داشته باشند.

 


آخرین اخبار آخرین اخبار