پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

دبیر مجمع نمایندگان کارگران یزد عنوان کرد

کارگرانی یزدی که از حق خود می گذرند تا چراغ کارخانه خاموش نشود


دبیر مجمع نمایندگان کارگران یزد با اشاره به تعداد زیاد کارخانجات در استان یزد گفت: کارخانه های کاشی یزد با مشکلات زیادی مواجه هستند؛ کارگران این کارخانه‌ها برای جلوگیری از تعطیلی آن‌ها حتی از بخشی از حقوق و عرفیات خود چشم پوشی کرده اند تا چراغ کارخانه روشن بماند.

به گزارش یزد رسا، دبیر مجمع نمایندگان کارگران استان یزد در مصاحبه با خبرنگار آوای اقتصاد گفت: کارخانجات کاشی و سرامیک استان یزد به علت رکود در فروش و صادرات خود دچار مشکل شده‌اند و از این رو بیشترین تعدیل نیرو در استان یزد مربوط به کارخانه‌های کاشی و سرامیک است.

محمدرضا جعفری ضمن بیان این که در دو سال گذشته بیکاری در استان افزایش یافته است؛ اظهار داشت: با کاهش تولید در کارخانجات تولیدی، اغلب آن ها تعدیل نیرو داشته‌اند. به این صورت که ماهانه و به مرور نیرو‌های خود را اخراج کرده‌ اما این گونه نبوده که یک باره تعطیل کنند و تعداد زیادی از نیروهای خود را اخراج کنند.

وی با اشاره به تعداد زیاد کارخانجات در استان یزد گفت: استان یزد قطب تولید کاشی و سرامیک کشور است و اکنون این کارخانجات با مشکلات زیادی مواجه هستند؛ کارگران این کارخانه‌ها برای جلوگیری از تعطیلی آن‌ها حتی از بخشی از حقوق و عرفیات خود چشم پوشی کرده اند تا چراغ کارخانه روشن بماند.

جعفری با بیان این که دو صنعت فولاد و کاشی و سرامیک از جمله صنایعی هستند که با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند افزود: متاسفانه با تشدید رکود و مشکلاتی که کارخانه‌ها در بازار و فورش خود دارند باز هم بسیاری از کارخانه‌ها کارگران خود را اخراج می‌کنند.

وی با اشاره به تصمیمات جدید کارخانجات کاشی و سرامیک برای تعطیلی و کاهش تولید گفت: این اقدام باعث بیکاری تعداد زیادی از کارگران می‌شود؛ با صحبت‌هایی که با اداره کار شده است از آن ها خواسته شده کارفرمایان را راضی کنند تا فعلا کار را ادامه بدهند و واحدهای تولیدی خود را حد الامکان تعطیل نکنند.

جعفری ضمن امیدواری به آینده گفت: امیدواریم در سال آینده اوضاع تغییر کند و رکود از بین برود و تولید افزایش یابد. به نحوی پیش برود که هم کارگران به خواسته‌های خود برسند و هم کارفرمایان بتوانند ادامه کار بدهند.

وی با اشاره به مشکلات کارگران کارخانه کویر اذعان داشت: جلسه‌ای در استانداری برای پیگیری حقوق کارگران کارخانه کاشی کویر تشکیل شده است و امید است در آینده مشکلات آن‌ها رفع شود.

جعفری با بیان این که در دو سال گذشته همواره از مسائل سیاسی و برجام صحبت شده است اذعان داشت: دولتمردان از کارهای زیربنایی خود در زمینه بیکاری و اشتغال صحبت می کنند اما آن چه در ظاهر می‌بینیم دولت کاری برای کارگران انجام نداده است.

نماینده کارگران در مورد افزایش دستمزد کارگران گفت: آن میزان که ما توقع داشتیم حقوق کارگران افزایش نیافته است. بر اساس آمار، دستمزد و درآمد کارگران معادل 35 الی 45 درصد هزینه های زندگی‌شان را پوشش می‌دهد. به عبارتی تنها 35 درصد حداقل‌های یک زندگی ساده را کفاف می‌کند و نه بیشتر.

جعفری ادامه داد: کارگر با دستمزدی که می‌گیرد تنها برای 15 الی 20 روز از ماه را می‌تواند طی کند آن هم فقط یک زندگی ساده بخور و نمیر است.
وی با اشاره به مشکلات کارگران برای دریافت بیمه بیکاری اظهار داشت: طبق قانون کارگران برای دریافت بیمه بیکاری باید شرایط لازم را داشته باشند. بیمه بیکاری جدول زمانی مشخصی دارد و افرادی که قبلا از آن استفاده کرده‌اند نمی‌توانند از آن بهره ببرند.

جعفری افزود: یکی از مواردی که سازمان تامین اجتماعی برای عملی کردن تعهدات و پرداخت‌های خود لازم می‌داند؛ انجام معاینات پزشکی قبل از استخدام است که متاسفانه کارگران باید زمان طولانی را برای آن صرف کنند اما باید حتما این معاینات را انجام دهند تا با مشکل مواجه نشوند.

انتهای پیام/س*


آخرین اخبار آخرین اخبار