پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا


کاهش پنجاه درصدی تولید پسته در ابرکوه


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابرکوه گفت: برداشت محصول پسته با پیش بینی ۵۰ درصد کاهش در سطح هفت هزار هکتار از باغ های منطقه آغاز شده است.

به گزارش یزدرسا؛ مهدی غیب الهی دلیل کاهش تولید پسته را گرمازدگی محصول در سال جاری و نیز سرمازدگی درختان در اواخر اسفند ماه ۹۸ و فروردین ماه ۹۹  ذکر کرد .

وی  با اشاره به اینکه  متوسط تولید پسته خشک در هر هکتار هزار و ۵۰۰ کیلوگرم  است ، اظهارکرد: امسال حدود پنج هزار تن  پسته خشک از باغ‌های شهرستان برداشت می شود.

غیب الهی  ادامه داد: پسته یکی از محصولات کم‌آبخواه و با شرایط اقلیمی این شهرستان سازگاری دارد و بیشترین ارقام تولیدی آن اکبری، احمدآقایی، کله‌قوچی و فندقی است.

غیب الهی با بیان اینکه ۲۰ واحد پایانه پسته در ابرکوه فعال است ،به کشاورزان توصیه کرد که محصول را برای مراحل پوست‌کنی ، خشک‌کنی و فراوری به کارگاه‌های مجوزدار و بهداشتی  تحویل دهند .

به گفته وی ، برداشت پسته  امسال باتوجه به شرایط آب و هوایی از شهریورماه در مناطق مختلف استان یزد از جمله در ابرکوه آغاز  شده است و به مدت ۲ ماه ادامه دارد. 

کاشت ۵۰ هزار اصله نهال پسته در باغ ها

همچنین مسئول  تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با توجه به تداوم ۲ دهه خشکسالی و تبعات ناشی از آن و کم آبی  ، در راستای اصلاح الگوی کشت  در سال زراعی ۹۹-۹۸ تعداد ۵۰ هزار اصله نهال پسته در سطح ۱۰۰ هکتار از باغ های این شهرستان کاشته شد.

حسن زارع خاطرنشان کرد: باتوجه به محدویت منابع آبی سطح زیرکشت این محصول در سال ۱۳۹۴، هزار و ۵۰۰ هکتار بود که هم‌اکنون به  هفت هزار هکتار افزایش یافته است.

مسوول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه بیان کرد: کشاورزان باتوجه به افت سطح آب های زیرزمینی برای توسعه و ترویج گیاهان کم آبخواه مانند محصول گلخانه‌ای ، پسته ، گیاهان دارویی، زعفران و گل‌محمدی در هفت سال اخیر تلاش قابل توجهی داشته‌اند.


آخرین اخبار آخرین اخبار