پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

دغدغه های اقتصادی یزدی ها؛

کاهش چشمگیر قدرت خرید مردم/اوضاع اقتصادی مردم روز به روز بدتر می شود


با توجه به تشدید موج جدیدی از گرانی در کشور به سراغ مردم رفتیم تا از وضعیت معیشتی و میزان قدرت خرید آنان مطلع شویم.

به گزارش یزدامروز؛ با توجه به تشدید موج جدیدی از گرانی در کشور به سراغ مردم رفتیم تا از وضعیت معیشتی و میزان قدرت خرید آنان مطلع شویم؛

محمد علی کوفی که به شغل نجاری مشغول بوده و یک سالی است بخاطر وضعیت بد بازار و رکود، از این شغل دست کشیده و در حال حاضر بیکار است با ابراز گلایه از پایین بودن درآمدها و بالا بودن هزینه هاگفت: بنده به دلیل گرانی های اخیر مجبور به کاهش برخی اقلام غذایی نظیر میوه جات،گوشت قرمز،مرغ و ماهی از سبد غذایی خانوار خود شدم.

کوفی ادامه داد: متاسفانه مسئولین به وعده های انتخاباتی خود عمل نمی کنند و پس از انتخابات مردم را فراموش می کنند.

وی روند قدرت خرید مردم را رو به کاهش عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد اوضاع اقتصادی مردم روز بروز بدتر خواهد شد.

عباس جوکار،یک جوان یزدی که به تازگی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده است گفت: متاسفانه دخل و خرج مردم با هم همخوانی ندارد و امسال یکی از بدترین سال های زندگی از نظر اقتصادی است.

جوکار افزود: اقلام غذایی حذف شدنی نیست اما بخاطر گرانی هایی که به وجود آمده از هزینه های غیر خوراکی نظیر پوشاک چشم پوشی کرده ایم.

وی روند اقتصادی جامعه و قدرت خرید مردم را درای شیب نزولی دانست و اظهار داشت: بنده الان در سن ازدواج هستم اما به دلیل مشکلات اقتصادی که وجود دارد ونداشتن شغل ثابت و مناسب نمی توانم ازدواج کنم و از مسئولین می خواهم که موضوع اشتغال و ازدواج جوانان را جدی بگیرند.

علی دره شیری یکی از بازنشستگان یزدی هم گران بودن اجناس و پایین بوده درآمد ها را موجب کاهش قدرت خرید مردم عنوان کرد و گفت: متاسفانه نرخ افزایش حقوق ها با افزایش قیمت ها به هیچ عنوان مطابقت ندارد و این امرسبب شده  روز به روز مردم اقلام خوراکی نظیر گوشت،مرغ ،برنج و روغن را از سفره خود کم کنند.

وی روند اقتصادی جامعه را منفی تلقی کرد و اظهار داشت: امیدوارم مسئولین برای این گرانی ها فکری بکنند.

حسین اکبر زاده دانش آموزی که همزمان در بازار کار نیز اشتغال دارد هزینه ها را سرسام آور توصیف کرد و گفت: من افرادی را می شناسم که برای گذران زندگی مجبور هستند در مشاغلی با درآمدهای بسیار پایین مشغول شوند و این شکاف طبقاتی موجود در جامعه مردم را نسبت به زندگی دلسرد کرده است.

این جوان یزدی در مورد حذف اقلام خوراکی از سبد خانوار خود هم گفت: گوشت قرمز یکی از اقلامی است که از سبد بسیاری از خانوارها حذف شده است .

وی روند اقتصادی جامعه را رو به رشد و امیدوار کننده خواند و گفت: امیدوارم مسئولین در زمینه ثبات قیمت ها و کاهش تورم به صورت واقعی، تلاش مضاعفی داشته باشند.

یک کارشناس برق قدرت که نخواست نامش فاش شودگفت: قدرت خرید مردم بسیار کاهش یافته وموضوع کاهش درآمد در تمامی اقشار جامعه مشاهده می شود

این بانوی یزدی در خصوص حذف برخی اقلام غذایی از سبد غذایی خانوارها گفت: برخی چیزها حذف شدنی نیست شاید مردم گوشت مرغ را جایگزین گوشت قرمز کنند اما نمی توانند به طور کلی گوشت را از سبد غذایی خود حذف کنند ولی  به طور کلی می توان گفت انواع گوشت از سبد غذایی مردم کاسته شده است.

وی با اشاره به اینکه سبک زندگی امروزی با گذشته متفاوت شده اظهار داشت: متاسفانه در زندگی های امروزی اسراف و مصارف بی رویه و غیر ضرور به کرات دیده شده و برخی زیاده خواه شده اند اما در مقابل عده ای هم هستند که برای تامین مواد غذایی اولیه خود با سختی و مشکلات زیادی مواجه هستند.

این بانوی تحصیل کرده روند اوضاع اقتصادی کشور را روندی تنزلی عنوان کرد و گفت: بعید است اتفاقات اقتصادی خوبی رخ بدهد چا که مردم روز به روز گرانی را شاهد بوده و اگر هم روزی اندک کاهش وجود داشته باشد صف های طویلی از مردم شکل خواهد گرفت.

وی یکی از اصلی ترین مطالبات مردم از مسئولین را برخورد جدی با مفسدان اقتصادی و برخی مدیران متخلف  دانست و ابراز داشت: حتی قشر متمول جامعه نیز خواستار برخورد جدی با این افراد است چرا که برای مردم برداشت از بیت المال توسط مدیران قابل هضم نیست.

بانوی یزدی ادامه داد: امیدوارم مسئولین در زمینه ایجاد اشتغال و مهار گرانی جدیت داشته باشند و به نظر بنده اگر بتوانیم از پتانسیل صنعت توریسم در کشور استفاده کنیم شاید شاهد اتفاقات خوب اقتصادی در کشور باشیم.

خانم دهقانی زاده یکی از بانوان خانه دار یزدی هم از عدم تناسب دخل و خرج خانواده ها شکایت کرد و اظهار داشت:خدارا شکر خانواده ما برای تامین هزینه های زندگی مشکلی ندارد و چیزی از سبد غذایی ما کاسته نشده اما خب به خاطر وضعیت نامناسب اقتصادی، قید مسافرت خود را زدیم با اینکه هر ساله مسافرت از برنامه های مهم خانواده ما بوده است.

وی ادامه داد: قدرت خرید مردم بسیار کاسته شده و صحبت هایی که در سطح جامعه بین مردم رد و بدل می شود گواه وضعیت نامناسب اقتصادی است و حتی برخی افراد را می شناسم که به خاطر وضعیت بد بازار کار و کاسبی خود را تعطیل کرده اند.

دهقانی زاده گفت: از مسئولین انتظار دارم خود را به جای مردم بگذارند و برای معیشت آنان فکر اساسی بردارند.

امین یکی از هموطنان ایرانشهری نیز که برای درمان به استان یزد مراجعه کرده، بالارفتن تعداد بیکاران در جامعه و به ویژه درشهرهای مرزی کشور را یکی از عوامل عدم همخوانی دخل و خرج خانواده ها برشمرد و گفت: قدرت خرید مردم کاهش چشمگیر داشته و از مسئولین می خواهم با ایجاد اشتغال در مناطق مرزی از تباه شدن خانواده ها و به ویژه جوانان این مناطق جلو گیری کنند.


آخرین اخبار آخرین اخبار