پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

واکنش امام جمعه ابرکوه به سخنان روحانی:

کسی نمی‌تواند فراتر از شرع مقدس اظهار نظر کند


امام جمعه ابرکوه گفت: برخی مقامات دولتی که مبنای حکومت و ولایت را نظر و انتخاب مردم می دانند، گویا هنوز نتوانسته اند به مبنای حکومت اسلامی پی ببرند.

به گزارش یزدامروز، حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی امام جمعه ابرکوه، در واکنش به سخنان برخی مقامات دولتی که مبنای حکومت و ولایت را نظر و انتخاب مردم می دانند، در گفتگوی اختصاصی با سرو ابرکوه، اظهار کرد: گویا ما هنوز نتوانسته ایم به مبنای حکومت اسلامی پی ببریم.

حجت الاسلام حسینی افزود: زیرا در نظام های سیاسی دنیا تا کنون حکومت فرد بر مردم تحت عنوان حکومت شاهنشاهی، سلطنتی یا حکومت های خاص وجود داشته است، که سرانجام آن استبداد بوده است، یا اینکه اگر جوامع پیشرفت داشتند، حکومتشان جمهوری شده است و حکومت جمهوری حکومت فرد بر مردم نیست، بلکه برخاسته از انتخابات و حکومت مردم بر مردم است.


جمهوری اسلامی حکومت خدا بر مردم است
امام جمعه ابرکوه بیان کرد: در این خصوص عناوین دموکراسی و آزادی در پرتو این حکومت ها، معنای خاص خود را دارد. اما جمهوری اسلامی در حقیقت نه حکومت فرد بر مردم است نه حکومت مردم بر مردم؛ بلکه حکومتی با عنوان ثالث یعنی حکومت خدا بر مردم است.

وی تصریح کرد: در چنین حکومتی که مصداق عینی آن فقط در ایران اسلامی عینیت دارد مانند دیگر حکومت های دموکراسی و آزادیخواه، پایه های تقنین، قضا و اجرایی در بدنه آن سه رکن اصلی حکومت است. دولت مسئول بخش اجرایی و مجلس مسئول بخش تقنین آن هستند و با انتخاب مردم، جایگاه پیدا می کنند.

حسینی عنوان کرد: همین طور مجلس خبرگان رهبری و شوراها، لکن در نظام جمهوری اسلامی، نقش مردم در عرصه های حکومتی و قانون گذاری نقشی بارز و انتخابی است و لذا به عنوان مردم سالاری دینی از آن یاد می کنیم.


آزادی در نظام جمهوری اسلامی بر اساس اصول و ارزش های مکتبی و آموزه های دینی است
وی تاکید کرد: لکن روح حکومت برخاسته از قوانینی است که طبق آموزه های قرآنی و سنت، باید مسیر قانونگذاری و اجرایی صورت گیرد. یعنی هر قانونی که خلاف شئونات دینی و یا احکام الهی که منشعب از قرآن و روایات است، هرگز در این نظام قابلیت اجرا ندارد. هر چند احیاناً کسی خواستار آن باشد، ولی آزادی در این نظام بر اساس اصول و ارزش های مکتبی و آموزه های دینی تعریف شده است.


ولایت در مقام غیرعصمت از سوی مجلس خبرگان رهبری که برخاسته از آراء ملت است، صورت می گیرد
حسینی گفت: بنابراین می پذیریم که در حکومت نظر گزینشی مردم در بخش اجرایی دولت و قانونگذاری مجلس، نقشی بارز است. زیرا مردم انتخابگر هستند، اما در بحث ولایت مردم انتخابگر نیستند، بلکه ولایت در مقام عصمت از جانب حضرت حق با انتخاب پیامبر اکرم (ص) صورت می گیرد و ولایت در مقام غیرعصمت در دوران غیبت امام زمان (عج)، که حکومت اسلامی محقق شد، از سوی مجلس خبرگان رهبری که برخاسته از آراء ملت است، صورت می گیرد.

وی در پایان اذعان کرد: بنابراین مردم در انتخاب نظر دارند، اما در مبانی حکومتی باید همه و همه تابع شرع مقدس باشند و کسی نمی تواند فراتر از شرع مقدس اظهار نظر کند.

انتهای پیام/ ف


آخرین اخبار آخرین اخبار