پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

همزمان با دهه کرامت؛

یزد؛ صحن دارالعباده حرم مطهر رضوی می شود


حجت الاسلام سید ناصر حیدری از برگزاری جشن بزرگ زیر سایه خورشید برای سیزدهمین سال پیاپی در استان دارالعباده یزد خبر داد.

به گرارش خبرنگار یزدامروز، حجت الاسلام سید ناصر حیدری عصر امروز در نشست خبری از برگزاری جشن بزرگ زیر سایه خورشید برای سیزدهمین سال پیاپی در استان دارالعباده یزد خبر داد و گفت: این جشن که بزرگترین اجتماع مردمی در شهر یزد به حساب می آید امسال با رویکردی متفاوت از 4 الی 14 تیرماه برگزار می شود.

برگزاری جشن زیر سایه خورشید به شکلی متفاوت در یزد

دبیر برگزاری جشنواره زیر سایه خورشید در استان با بیان اینکه در برگزاری برنامه های دینی و مذهبی بن بستی وجود ندارد اظهار داشت:با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و شرایط فعلی آن در استان تصمیم گرفتیم برنامه ها را بدون حضور مردم و با رویکردهای خانواده محوری، محله محوری، تحول محوری، کیفیت محوری و مشارکت محوری برگزار کنیم .

حجت الاسلام حیدری تصریح کرد: در بعد خانواده محوری یکی از مباحثی که به جد به دنبال آن هستیم مبحث ازدواج رضوی است که بر اساس آن یک ازدواج ساده با مهریه 14 عدد سکه بهار آزادی و جهیزیه کارفرما انجام می شود و در همین ایام چند تن از زوجین با حضور خدام رضوی مراسم ازدواج خود را برگزار می کنند.

وی تامین جهیزیه کارفرما را از دیگر مباحث خانواده محوری عنوان کرد و افزود: امروزه  بیش از 400 قلم کالا  به عنوان جهیزیه معرفی می شود اما بر اساس تحقیقات آنچه برای شروع یک ازدواج و زندگی جید نیاز است تنها 35 قلم کالاست که از آن به عنوان جهیزیه معقول نام برده می شود و خانوارها می توانند با مراجعه به موسسه شفا و یا دفاتر آستان قدس با پرداخت 16 میلیوتن و 800 هزار تومان این جیهزیه را تهیه و نوعروسان خود را راهی خانه بخت کنند.

حیدری بحث ازدیاد نسل و فرزند آوری را از دیگر مباحث مطرح شده در رویکرد خانواده محوری برشمرد و ابراز داشت: امروزه در بحث جمعیت با تهدیدات جدی روبرو هستیم و از همین رو بحث فرزند آوری را در دستور کار خود قراردادیم و شبهات مطروحه در این موضوع را با دلایل قرآنی،عقلی،منطقی و متقن پاسخ خواهیم داد.

دبیر جشنواره زیر سایه خورشید با اشاره به این مطلب که سنت واسطه گری کاهش یافته ابراز داشت:با یکسری آمورش هایی می توانیم در این زمینه گام های خوبی را برداشته و ازدواج های را به ثمر برسانیم که منجر به طلاق نشود.

نان تبرکی امام رضا (ع ) بر سر سفره مردم دارالعباده یزد

وی در ادامه  با بیان اینکه شرایط فعلی استان اجازه برگزاری مراسماتی با حضور مردم را نمی دهد ابراز داشت: با هماهنگی که با سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری صورت گرفته مقرر شده برای فراهم آوردن نشاط مردم خیابان های شهر یزد آذین بندی شود و مردم هم در محلات با نصب پرچم امام رضا(ع) سردرب منازل،دیوارنویسی با احادیثی از امام هشتم و اقداماتی از این قبیل نشاط و شادی را به شهر تزریق کنند.

حیدری از توزیع نمک متبرک رضوی بین نانوائی های استان خبر داد و گفت : امسال برای اولین بار نان مردم متبرک به عطر رضوی می شود.

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش از اجرای 140 برنامه  در یزد با حضور دو تیم از خدام رضوی در ایام دهه کرامت خبر داد : سال قبل 340 عنوان برنامه با حضور 4 تیم خادم اجرایی شد اما امسال به دلیل محدودیت های موجود تنها میزبان 8 نفر از خدام رضوی خواهیم بود البته امروز هم به مناسبت میلاد کریمه اهل بیت(ع) میزبان خدام حرم حضرت فاطمه معصومه (ع) هستیم.

وی به ثبت 141 مورد درخواست در سامانه زیر سایه خورشید اشاره کرد و اظهار داشت:  40 مورد درخواست دیداربا خدام ، 2 مورد درخواست افتتاح پروژه، 16 مورد درخواست سرکشی و عیادت بیماران کرونایی و غیر کرونایی، 42 مورد ثبت حضور در  مراسمات که البته با توجه به شرایط فعلی هیچ مراسمی با حضور مردم برگزار نمی شود.

امامزاده سید جعفر محمد(ع) یزد میزبان خدام رضوی

دبیر جشنواره زیر سایه خورشید مهمترین کارکرد برگزاری این جشن را ارائه خدمات اجتماعی به مردم برشمرد و اظهار داشت: بیش از 10 برابر هزینه برگزاری این مراسم برای رفع مشکلات مردم در حاشیه برگزاری این مراسم هزینه می شود.

حیدری در پایان از برگزاری جشن زیر سایه خورشید در آستان مقدس امامزاده سید جعفر محمد(ع) یزد خبر داد و گفت : این مراسم به صورت زنده و با حضور خدام رضوی، مسئولان و مهمانان ویژه  از دقایقی بعد از نماز مغرب و عشاء تا ساعت 23 در پنجشنبه شب 12 تیرماه همزمان با میلاد امام رئوف برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار