پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

گزارش میدانی/

یزدی ها در خصوص طرح خرید تسهیلاتی خودرو چه می گویند؟


دولت تدبیروامیدکه ازابتدا با وعده باز کردن کلید قفل اقتصاد به روی کارآمد پس از این اتفاق، دست به کار شد و تصمیم گرفت تا قفل تحریم خودرو را با کلیدعرضه وام 250 میلیون ریالی باز کند و هم کام مردم را شیرین کند و هم چرخ صنعت خودرو را به حرکت درآورد.

خودرو ایرانی؛ موضوعی که این روز ها به سوژه داغ خبری تبدیل شده است از کمپین نه به خرید خودرو ایرانی گرفته تا وام 25 میلیونی دولت تدبیر و امید.

اما ماجرا چیست؟ چرا اینروزها بازار حرف و حدیث بر سرخودرو صفر ایرانی داغتر از بازار خود خوردوهاست.

سالیان متمادی است که شرکت های بزرگ خودرو سازی در ایران بازار خودرو کشور را قرق کرده اند و دولت های روی کار آمدن برای حمایت از صنعت خودرو سازی نرخ گمرگ و مالیات خودرو های خارجی را تا آن جا بالا برده اند که اقشار متوسط به پایین حتی فکر گزینه ای جز خودروی ایرانی را نداشته باشند که البته در اینجا قصد نداریم به علت آن بپردازیم.

شرکت های خودرو سازی هم که فضا را برای کسب درآمد مناسب دیدند روز به روز از کیفیت کاسته و برطبل قیمت کوبیدند تا جایی که بعضا این شرکت ها به بهانه تحریم قیمت هایی نا عادلانه را برگزیدند

کیفیت پایین و قیمت گزاف خودروهای ایرانی امان مردم را برید تا جائی که مردم تصمیم گرفتند سکوت چندین ساله خود را شکسته و دست به اعتراض بزنند آن هم اعتراض عمومی.

به همین جهت کمپینی در کشوربه راه افتاد که مردم را به عدم خرید خودرو صفراز شرکت های ایرانی دعوت می کرد و ملت نیز که از گرانی و عدم کیفیت خودروها به ستوه آمده بودند به این پویش لبیک گفتند.

 

.

با ایجاد کمپین تحریم خودرو ایرانی توسط مردم، فشارها بر خودروسازان افزایش یافت به طوریکه برخی شرکت ها تا مرز ورشکستگی پیش رفتند.

 

دولت تدبیروامید که ازابتدا با وعده باز کردن کلید قفل اقتصاد به روی کارآمد پس از این اتفاق، دست به کار شد و تصمیم گرفت تا قفل تحریم خودرو را با کلیدعرضه وام 250 میلیون ریالی باز کند و هم کام مردم را شیرین کند و هم چرخ صنعت خودرو را به حرکت درآورد.

هرچند ابتدا قرار بود این وام با بهره 16 درصد و بازپرداخت 7 ساله به مردم ارائه شود اما پس از استقبال عده ای از مردم دولتی ها به یک باره حرف خود را پس گرفته و بازپرداخت به 4 سال کاهش و بهره وام به 19 درصد افزایش یافت که خود باعث شد تا آمار ثبت نام کنندگان این طرح کاهش یابد

بر همین اساس خبرنگار یزدامــــروز به سراغ مردم ونمایندگان فروش خودروهای ایرانی رفته تا از کم و کیف ماجرا و میزان چرخش چرخ های صنعت خودرو به کمک این طرح دولت جویا شود.

گزارش جذاب یزد امروز در این زمینه را از دست ندهید؛

سیدمحمدمصلایی، مدیریکی ازنمایندگی های فروش خودروهای ایرانی استقبال مردم از این طرح را بی نظیر خواند و گفت: فروش خودرو داخلی قبل از طرح دولت، چندان تعریفی نداشت اما در این چند روز وبا اجرای طرح پرداخت تسهیلات خودرو، شاهد استقبال بسیار خوبی از طرف مردم بودیم.

مصلایی ادامه داد: دراین نمایندگی درحدود 150 دستگاه خودرو، با تسهیلات دولت به فروش رسیده که این اتفاقی بی سابقه به شمار می رود.

وی بازه زمانی تحویل خودرو به مردم را یک تا چهار ماه دانست و اظهارداشت: شاید این اقدام دولت بتواند چرخ صنعت خودروسازی کشور را به حرکت در آورد.

حرازی که از متقاضیان استفاده از تسهیلات خربد خودرو می باشد، در خصوص این طرح گفت: طرح مذکور به علت عدم مهلت کافی برای ثبت نام، مردم را شتاب زده کرده و کم تر کسی برای تصمیم گیری در این خصوص زمان صرف کرده بنابراین به نظرمی رسد این طرح مردم را با مشکلاتی روبرو کند.

مصطفی توکلی، صاحب یکی از نمایندگی های فروش خودرو ایرانی در یزد نیزبااشاره به استقبال بسیارخوب مردم نسبت به استفاده از طرح دولت جهت خرید خودرو تسهیلاتی از این اقدام دولت، به عنوان امداد برای خودروسازان و مردم یاد کرد و گفت: نکته قابل توجه این است که افرادی که دیگران را برعدم خرید خودروی ایرانی تشویق می کردند، خود از اولین متقاضیان استفاده از این طرح بودند.

توکلی با اشاره به کیفیت نامطلوب خودروهای ایرانی در دوسال اخیر اظهارداشت: متاسفانه خودروهای ساخت داخل در دوسال اخیر دچار افت کیفیت شده اند و همین امر سبب شده تا مردم تمایل خرید این خودروها را از دست بدهند.

وی همچنین درباره زمان تحویل خودرو به خریداران هم گفت: تعدادی  از خودروها به صورت فوری به مشتریان عرضه شده و ماباقی نیز حداکثر طی 60 روز آتی به مشتریان تحویل می شود.

محمد رضایی، متقاضی استفاده از طرح دولت جهت خرید خودرو با بیان این مطلب که اقدام اخیر دولت با آنچه که از قبل بیان شده بود مغایرت دارد اظهار داشت: این اقدام دولت برای قشر کم درآمد جامعه که توان خرید خودرو را نداشتند، طرحی خوب به شمار میرفت لذا دولت باید بدون هیچ گونه تغییراتی پس از ثبت نام مشتریان قدم در بهبود این هدف برمی داشت که متاسفانه با کاهش زمان وصول تسهیلات، از آب گل آلود ماهی گرفت.

امیر برزگر از جوانی است که ثبت نام در این طرح را غیر منطقی دانست وتصریح کرد: این گونه اقدامات نه تنها موجب کمک به مردم نمی شود بلکه تعداد زیادی از مردم را با مشکلات غیرمنتظره ای روبرو می شوند.

وی تاکیدکرد: قیمت خودروها در برابر خدمات و ایمنی که باید به مشتری عرضه کند، تناسبی ندارد.

علیرضا محسنی، از شهروندان یزدی هم علت استقبال نسبی مردم از این طرح را تبلیغات کاذب دولت دانست و گفت: خودروهای فروش رفته اخیر، همان خودروهای خاک و آفتاب‌خورده چندساله در پارکینگ‌های کارخانه‌های خودروسازی است و باید از مسئولین سؤال کرد که واقعاً حق مردم این است؟


آخرین اخبار آخرین اخبار