پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

کیفیت آب شرب یزد بهبود یافت؛

یزد بی‌نیاز از دستگاه‌های تصفیه آب


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد از بهبود کیفیت آب شرب یزد به شکل قابل توجهی در سال جاری نسبت به سالهای قبل خبر داد و گفت: سختی و شوری آب در یزد کاهش یافته است.

به گزارش یزد امــــروز،علی اسلامی اظهار داشت: میزان EC یا همان شوری آب سال گذشته در بسیاری از مناطق یزد به هزارو ۳۰۰ می رسید در حالی که امسال در اکثر مناطق، میزان شوری آب به ۵۰۰ رسیده و در برخی مناطق محدود و در برخی روزهای پرمصرف به ۹۰۰ تا ۹۲۰ رسیده است.

وی عنوان کرد: EC ۹۲۰ مربوط به مناطقی است که به مقدار بیشتری از منابع آب استانی استفاده می کنند و درصد کمتری از آب انتقالی به این مناطق اختصاص می یابد که این نقاط در یزد بسیار محدود است.

اسلامی، آخرین حد مجاز تعریف شده برای شوری آب را دو هزار اعلام کرد و افزود: این میزان در سالهای قبل نیز در بدترین حالت ممکن در استان یزد به هزار و ۳۰۰ رسید و امسال نیز عددی بالاتر از ۹۲۰ نداشته ایم.

سختی آب در بسیاری از نقاط یزد به ۳۵۰ نمی رسد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد در مورد سختی آب نیز اظهار داشت: سختی آب در واقع املاح کلسیم و منیزیم موجود در آب است که بالاترین حد مجاز تعریف شده برای آن ۵۰۰ است که اکنون این میزان در بسیاری از نقاط به ۳۵۰ نمی رسد.

وی خاطرنشان کرد: این بهبود کیفیت آب به خاطر حفر ۱۱ حلقه چاه در منطقه یزدگرد است که این چاه ها جایگزین چاه هایی شد که کیفیت آب آنها بسیار افت کرده و به آبهای لب شور تبدیل شده بودند.

اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۵ درصد آب شرب و بهداشت استان یزد از خط آب انتقالی و ۳۵ درصد آن از منابع داخلی استان تامین می شود، عنوان کرد: هر گاه میزان استفاده از منابع داخلی افزایش پیدا کند، در کیفیت آب شرب تغییراتی احساس می شود و شاهد افت کیفیت هستیم اما با ورود چاه های جدید به چرخه بهره برداری، این کیفیت نسبت به سالهای قبل افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

به جز بهاباد و اردکان دیگر مناطق یزد نیازی به دستگاه آب شیرین کن ندارند

وی بیان کرد: کیفیت آب شرب در استان یزد به نحوی است که اکنون به جز مناطقی از شهرستان اردکان و بهاباد، هیچ نیازی به آب شیرین کن و دستگاه تصفیه آب ندارند.

اسلامی ادامه داد: این دستگاه ها در واقع مضر هستند و آب را تبدیل به آب مقطر می کنند زیرا منیزیم و کلسیم آب را که برای بیماران قلبی و عروقی بسیار مفید است، حذف کرده و از بین می برد ضمن اینکه PH آب را پایین آورده و آب را اسیدی می کند در حالی که اکنون PH آب استاندارد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد تاکید کرد: با توجه به اینکه کیفیت آب در بسیاری از مناطق استان مطلوب شده است، استفاده از آب شیرین کن و دستگاه های تصفیه آب توصیه نمی شود.

 

منبع:مهر


آخرین اخبار آخرین اخبار