پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان یزد:

یزد در تولید محصولات باغی رتبه سیزدهم کشور را دارد


مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: یکی از مشکلات عمده‌ای که ما با آن درگیر هستیم این است که منافع تولید را عمدتا دلالان و واسطه‌ها استفاده می‌کنند

به گزارش یزدامروز، سید جمال سجادی‌پور صبح امروز در در جلسه تودیع و معارفه رئیس سازمان تعاون روستایی یزد گفت: یزد به همت کشاورزان سخت‌کوشش در بسیاری از رشته‌ها و فعالیت‌ها در محصولات زراعی و باغی دارای رتبه‌های خوبی است.

وی افزود: ما در مجموع در تولید محصولات باغی در جایگاه سیزدهم کشور هستیم و در بسیاری از محصولات مهم باغی مثل پسته در جایگاه سوم، در زردآلو در جایگاه ششم و همین‌طور در گلخانه‌ها در جایگاه دوم قرار داریم.

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با بیان اینکه خوشبختانه در حوزه تولیدات دامی هم ظرفیت‌های بسیار خوبی فراهم شده است، اظهار داشت: اگر نگاه بر اساس سرانه جمعیت باشد هم در تولید تخم مرغ هم در تولید شیر هم در تولید گوشت مرغ سرانه تولید ما دو برابر کشور است که این نشانه سخت‌کوشی مردم و کشاورزان و بهره‌بردان این حوزه است.

سجادی‌پور با بیان اینکه تعاون روستایی می‌تواند نقش بسیار مهمی در تکمیل زنجیره‌های تولید و ارزش تولید داشته باشد، عناون کرد: یکی از مشکلات عمده‌ای که ما با آن درگیر هستیم این است که منافع تولید را عمدتا دلالان و واسطه‌ها استفاده می‌کنند و کشاورز ما ماحصل یک سال زحمت و تلاشش را نمی‌تواند استفاده کند.

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان یزد تأکید کرد: می‌طلبد که تشکل‌های ما قوی‌تر عمل کنند و از ابتدای تولید تا انتها از تولیدکننده حمایت کنند و اجازه مانور دلالان را ندهند.

سجادی‌پور اضافه کرد: انتظار ما از تشکل‌هایمان بالاتر است، چون استان این ظرفیت را دارد و باید به این سمت وسو حرکت کنیم که حجم بیشتری از این چرخه و زنجیره تولید از مرحله تأمین تا عرضه و از مزرعه تا سفره را بتوانیم در دست بگیریم.

وی با بیان اینکه ما استانی هستیم که روزی 1200 تن نهاده بایستی به استان بیاید و در این زمینه دلالان فعال هستند، اظهار داشت: در همین عرصه طیور، از مرحله تأمین نهاده‌ها تا تأمین جوجه یک روزه تا خرید مرع تا عرضه آن و برندسازی که باید اتفاق بیفتد، می‌توانند دوستان در دست بگیرند.

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی یزد ادامه داد: هر کدام از زنجیره‌ها که در دست ما باشد ارزش افزوده بیشتری را به بهره‌بردار منتقل می‌کنیم، وگرنه تولیدکننده دچار مشکل می‌شود و محصول به دلال می‌رسد.  

سجادی‌پور با تأکید بر لزوم قطع ید دلالان از عرصه تولید و عرضه افزود: باید از تعاونی‌های فضای مجازی استفاده کرد و باید از بستر اینترنت و استارتاپ‌ها که نیازی به سرمایه‌گذاری زیادی ندارد برای عرضه استفاده کرد.

وی گفت: برای اینکه موفق باشیم نظارت روی تعاونی‌ها، تنشکل‌ها و اتحادیه‌ها خیلی مهم است و باید مرتب نظارت و حسابرسی داشته باشیم.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار