پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

حواشی آخرین شب اجرای فصل شیدایی در یزد

یزد را با حسنیه هایش می شناسند/ «سفر به عتبات» هدیه فصل شیدایی به مردمان دارالعباده


به جرات می توان گفت «نمایش فصل شیدایی» یکی از آثار فاخر نمایشی بود که توانست هر شب بیش از 7هزار نفر را به پای خود بنشاند. نمایشی که اولین اثر رسمی مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی «مهنا» بود. اجرای این نمایش در اخرین شب خود، حواشی زیبایی داشت که خواندن آن ها بسیار جذاب است.

یزد امــــــروز؛ اوایل اردیبهشت ماه خبری  برروی سایت های خبری منتشرشد که از اجرای یک اثرعظیم فرهنگی،هنری با عنوان «فصل شیدایی»  برای مردمان دارالعباده حکایت داشت نمایشی زیبا که از خلقت آدم تا ظهور منجی خاتم را به صورت اجمالی روایت می کرد.

اجرای نمایش از5اردیبهشت ماه در موقعیت شهید رشیدی جنب کوهستان پارک آغاز شد و هرشب با وجود فاصله محل اجرای نمایش تا شهر جمعیتی بالغ برهفت هزار نفر را  برای دیدن این نمایش به آنجا می کشاند.


استقبال یزدی ها بقدری بود که تنها پس از چند روز از اجرای نمایش تمام بلیط ها تمام شده بود و برخی از ارگان ها و مردم از قافله جامانده بودند.


پس از9شب اجرای نمایش، بدلیل استقبال گسترده مردم وحسرت به دل ماندن خیلی ها، اجرای نمایش تنها یک شب دیگرتمدید شد و  این آخرین فرصت برای تماشای این اثر فاخربود.

ساعت 8شب به طرف پارک کوهستان  حرکت کردم درزیر پل ورودی به پارک آنقدر اتومبیل بود که خیلی ها ترجیح داند اتومبیلشان را پارک و پیاده حرکت کنند.


بالاخره پس از یک ونیم ساعت معطلی در نزدیکی موقعیت نمایش جای پارکی را یافتم و پس از پارک اتومبیل به طرف محل اجرای نمایش حرکت کردم.

پیش بینی ام ازجمعیت انبوه حاضر در موقعیت شهید رشیدی حدود 14هزارنفربود جمعیت کیپ در کیپ ایستاده و به تماشای نمایش مشغول بودند.

دقایقی بعد مجری برنامه حدسم را تایید و جمعیت حاضر را بیش از 14هزار نفر اعلام کرد.

برای نوشتن حواشی باید جلوتر می رفتم تا دید بهتری داشته باشم به هر ترفندی بود خودم را از لابلای جمعیت عبور دادم و در نقطه ای ایستادم که ناگهان چشمم به فرماندار سابق یزد افتاد پس از احوالپرسی  وخداحافظی از وی باز در لابه لای جمعیت حرکت کردم تا به اتاق فرمان رسیدم.


بچه های انتظامات که الحق والانصاف زحمات زیادی می کشیدند در کما احترام با مردم برخورد می کردند پس از هماهنگی های لازم از میله ها عبور کردم و به توصیه دوستان انتظامات به جلو جایگاه هدایت شدم.


گوشه ای را پیدا کرده و نشستم . صحنه نمایش لحظات آخرعمر مبارک امام حسن(ع) را روایت می کرد که صدای آرام گریه مردم حال و هوای خاصی به اجرای نمایش داده بود اما با ورود نمایش به ماجرای کربلا و لحظه  ورود کاروان ابا عبدالله صدای گریه ها  بلندترشد.


رسالت بوذری را که با اجرای زیبایش در برنامه های مذهبی به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان و شبکه دو سیما می شناسیم در لابلای صحبت هایش ازآسیب های فرهنگی جامعه از جمله ماهواره وبدحجابی سخن می گفت.


بوذری در بخشی از صحبت هایش خطاب به مردم دارالعباده گفت: در تمام ایران «یزد را به حسنیه ها یش می شناسند نه به آتشکده ها» و مردم با کف زدن این جمله را تصدیق کردند.


صحنه آرایی فوق العاده نمایش و سرعت بالای جابجایی هنرمندان از نکات درخور توجه این نمایش بود.


صداگذاری صحنه های کربلا با نوای حاج محمود کریمی شوری وصف ناشدنی به اجرای نمایش داده بود.


مجری نمایش با اشاره به زحمات دوماهه عوامل نمایش در یزد خطاب به یزدی ها گفت: شما مردم بزرگوار یزد به خوبی خستگی  دوماهه را از تن همه عوامل به در کردید.


بوذری با قدردانی از هنروران نمایش که از سربازان سپاه الغدیر یزد بودند از سرهنگ قرقچیان جانشین سپاه استان یزد خواست برای سربازان هنرور یک تشویقی ویژه در نظر بگیرد.


وی ادامه داد: حمایت های سپاه الغدیر و حوزه هنری یزد بود که سختی های کار را برای عوامل آسان کرد.


گفتنی است در بخشی از مراسم به 30 نفر از 5هزار نفرشرکت کننده در مسابقه پیامکی فصل شیدایی، یک آقا ویک خانم از انتظامات و طراح صحنه وطراح لباس ازعوامل فصل شیدایی به قید قرعه سفر زیارتی کربلای معلا اهدا شد.


همچنین به قید قرعه به 5 نفراز سربازان هنرورهم کارت هدیه یک میلیون ریالی اهدا شد.


آخرین اخبار آخرین اخبار