پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

بازنشر/مداح نابینای نوجوان یزدی:

‌تاکنون هیچ کلاس مداحی نرفته‌ام!/ روضه ها را با گوش دادن حفظ می کنم


«محمد شایان شوقانی» نوجوان 13 ساله یزدی و مداح روشن‌دل اهل‌بیت(ع) صدای زیبا و استعداد زیادی دارد که همه نوحه‌ها و روضه‌هایی که می‌خواند را در مجالس عزاداری گوش داده و حفظ می‌کند.

به گزارش یزدامروز، ماه محرم که می شود  حضور دل‌دادگان حسینی اعم از پیر و جوان، کودک و بزرگ، زن و مرد با حضور در هیئات مذهبی و مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) فضایی سراسر یک‌رنگی و همدلی در جامعه ایجاد می‌کند .

مردم ارادت خود را با برپا کردن تکیه برای مراسم عزا، ایستگاه صلواتی یا سینه زدن و اشک ریختن و مدیحه‌سرایی و نوحه‌خوانی بر مصیبت وارد شده به خاندان رسول خدا(ص) نشان می دهد؛ به گونه‎ای که شور و حال عزاداری‌ آنها مثال زدنی است و در کل هر کس به طریقی اظهار نوکری می‌کند.

برای عاشق حسین بودن هیچ مانعی وجود ندارد و برای خدمت به دستگاه عظیم سالار شهیدان نقص‌های جسمی سد راه نمی‌شود و در واقع حسین متعلق به یک گروه، مذهب، ملیت، کشور و یا سن خاصی نیست.

«محمد شایان شوقانی» نوجوان 13 ساله یزدی و مداح روشن‌دل اهل‌بیت(ع) با نوای گرم خودش و خواندن روضه‌های جانسوز و مدیجه‌سرایی در رسای سالار شهیدان و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) دل‌های عاشقان اباعبدالله را جلا می‌دهد و با سوز صدایش اشک را بر گونه‌ها جاری می‌سازد.

خبرنگار ما  با محمد شایان هم ‌صحبت شد و او خود را چنین معرفی کرد: 13 سال دارم و از 6 سالگی سیم دل به من به اهل‌بیت(ع) وصل شد و از آن زمان شدم نوکر اباعبدالله(ع)، کلاس مداحی نرفته‌ام و تمام نوحه‌ها و روضه‌ها را در دهه اول محرم یاد می‌گیرم.

وی ادامه داد: کتاب‌های روضه و نوحه و یا مقتل با خط بریل ندارم و دهه اول محرم همراه با پدر و مادر بزرگم راس ساعت دو بعد از ظهر به خانه‌امام‌حسینی می‌روم و در آنجا روضه‌ها و نوحه‌هایی که روحانیون می‌خوانند را گوش کرده و از آنجایی که هوش خوبی دارم حفظ می‌کنم.

 محمد شایان که در مدرسه نابینایان رسولیان درس می‌خواند عنوان کرد: در مدرسه درسم خوب است، کلاس ششم هستم و در مدرسه نیز هیئت داریم که در هیئت مدرسه مداحی می‌کنم و در ایام محرم هیئت مدرسه را به باغچه‌بان می‌برند که در آنجا عزاداری کنیم اما در حسینیه‌ها و مراسمات محل فقط متولی حسینیه عسکریه(ع) در محله بقیه‌الله(عج) اجازه می‌دهد تا من منبر بروم و روضه بخوانم، اکنون هم روزی نیم ساعت بعد از نماز مغرب و عشا در یادواره شهدای پایگاه بقیه‌الله(عج) مدیحه‌سرایی و نوحه‌خوانی می‌کنم که این یادواره تا دوشنبه 24 مهر ماه ادامه دارد.

محمد شایان گفت: هیچ‌وقت ناراحت نشدم که  فقط 5 درصد بینایی دارم و از خداوند گلایه نکردم زیرا اگر روشن‌دل هستم به جای آن خداوند صدای زیبایی به من داده تا بتوانم با آن در دستگاه امام حسین(ع) خدمت کنم.

وی ادامه داد: من خیلی امام حسین(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت را دوست دارم و سر و جان و دستم به فدای پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) ایشان می‌کنم و تنها آرزویم این است که دوباره به کربلا بروم.

محمد شایان شوقانی تاکید کرد: بچه‌ها به خصوص کم توانان جسمی و حرکتی و روشن‌دلان استعدادهای خود را پیدا کنند و در جهت شکوفایی استعدادهایشان تلاش کنند.

انتهای پیام/ح

انتهای پیام/ز.ک
آخرین اخبار آخرین اخبار