پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیر کل بهزیستی استان یزد

2/5درصد جامعه استان،درمعرض اعتیاد/باورهای مثبت مردم در باره «ماده مخدرشیشه» اشتباه است/لزوم حمایت شرکت های بیمه گر،از معتادین در حال ترک


مدیر کل بهزیستی استان یزد در«همایش کارزاررسانه ای با ماده مخدرشیشه » گفت: 2/5 درصد جامعه استان در معرض اعتیاد قرار دارند و ثبت 40هزار پرونده، در مراکز درمان اعتیاد زنگ خطرجدی برای استان را به صدا در آورده است.

 به گزارش خبرنگاریزد امـــــــــــــروز؛ مدیر کل بهزیستی استان یزد در«همایش کارزاررسانه ای با ماده مخدرشیشه » که در سالن همایش های این سازمان و باحضور خبرنگاران استان برگزارشد اعتیاد را مهمترین آسیب اجتماعی خواند و گفت: متاسفانه اعتیاد به مواد مخدر،یک علت ویک معلول است یعنی خود یک معضل اجتماعی بوده و بسیاری از معضلات اجتماعی مانند طلاق و یا جرائم خشن را نیز با خود همراه کرده است.


جلیل عفتی تصریح کرد :2/5 درصد جامعه استان در معرض اعتیاد قرار دارند و ثبت 40هزار پرونده، در مراکز درمان اعتیاد زنگ خطرجدی  برای استان را به صدا در آورده است.


عفتی با اشاره به این مطلب که 20 درصد جامعه استان به عناوین مختلف با موضوع اعتیاد درگیرند خاطر نشان کرد: متاسفانه در بحث اعتیاد تنها یک فرد گرفتار نیست بلکه خانواده و اطرافیان وی نیز با این موضوع درگیری دارند.


عضو کمیته پیشگیری از اعتیاد استان، با اعلام این مطلب که در صد آلودگی به مواد صنعتی در استان ناچیز بوده وعمده مصرف مواد مخدر را مواد سنتی مانند تریاک تشکیل می دهد اضافه کرد: متاسفانه  آمار دقیقی از میزان مصرف مواد صنعتی در استان وجود ندارد اما افزایش 2/5 برابری کشفیات پلیس مبارزه با مواد مخدر، تولید آن بدون نیاز به  تجهیزات آزمایشگاهی، گرایش جوانان به مواد صنعتی نشان از رشد فزاینده مصرف شیشه در استان دارد.


وی با بیان اینکه استفاده از مواد مخدر صنعتی بدلیل برخورداری از ترکیبات  شیمیایی دارای اثرات شدید ونامطلوبی بر جسم وروح افراد مصرف کننده است اظهار داشت: در یک تحقیقات میدانی صورت گرفته مشخص شد باورهای غلط و خوشبینانه برخی از افراد جامعه درباره ماده مخدر شیشه می تواند در آینده خسارت سنگینی را برجامعه جای بگذارد چراکه 89درصد از مصاحبه شوندگان شیشه را عاملی برای تمرکز و یادگیری بهتر دروس ،86درصد مصرف شیشه را باعث عملکرد بهتر جنسی ،87درصد رابطه با دوستان شیشه ای را طبیعی، 83در مصرف یکبارآن را بدون مشکل و 80درصد مردم اکثر جوانان را معتاد به شیشه دانستند در حالی که در مورد آخر همانطور که گفتم درصد آلودگی شیشه بسیار پایین است اما این مسئله نباید بی خیال مسئولین را درپی داشته باشد.


دکتر عفتی همچنین  از اجرای برنامه جامع پیشگیری از اعتیاد با مشارکت گسترده  دستگاه های دولتی و غیر دولتی خبر داد و افزود: امیدواریم رسانه ها نیز با نقش ثاثیر گذاری خود در جامعه در این طرح بهزیستی  را یاری نمایند.


مدیر کل بهزیستی استان دربخش دیگری از سخنانش با ابراز گلایه از شرکت های بیمه گر درتحت پوشش قراردادن معتادینی که قصد ترک اعتیاد دارند گفت: چگونه است بیمه هایی که درزمان سلامت افراد حق بیمه دریافت می کنند موقع بروز چنین مشکلی خود را کنار می کشند.


عفتی با اشاره به وجود تعداد 20 کمپ ترک اعتیاد درسطح استان درخصوص گلایه های برخی از این مراکز مبنی بر عدم حمایت های این سازمان گفت:  برای سازمان بهزیستی برنامه ترک اعتیاد یک معتاد بسیار حائز اهمیت است به طور مثال در برخی از کمپ ها از روش آب در مانی استفاده می شود که دارای هیچ متدعلمی نمی باشد ضمن اینکه بهزیستی درحد توان خود از معتادان بی بضاعت برای ترک اعتیاد، حمایت خواهد کرد.

 
وی در پایان اضافه کرد: سازمان بهزیستی با مشارکت معاونت اجتماعی استانداری در حال تدوین برنامه ایی جامع برای ترک اعتیاد در کمپ های ترک اعتیاد می باشد و به محض تدوین، جهت اجرا به این مراکز ابلاغ خواهد شد


آخرین اخبار آخرین اخبار