پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

کودکان کار نخستین قربانیان تنگناهای اقتصادی؛

20 درصد کودکان کار دختر هستند/افزایش 74 درصدی تعداد کودکان خیابانی در یزد!


معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی یزدگفت: در استان یزد 102 کودک خیابانی در سال 94 جمع‌آوری شده‌اند و این میزان در شش ماهه سال جاری 73 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 74 درصد افزایش داشته است.

به گزارش یزدامروز به نقل از یزد رسا، پدیده کودکان خیابانی یکی از معضلات گریبانگیر اکثر شهرهای صنعتی در کشورهای درحال توسعه چون ایران است و به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی، نه تنها بخش درخور توجهی از کودکان و نوجوانان را که سرمایه های آینده جامعه هستند درمعرض انواع آسیب ها قرار داده، بلکه خانواده و جامعه را نیز با زیان های فراوانی روبرو ساخته است.

کودکان بی‌سرپرست خیابانی و کودکان کار، به نسبت بقیه‌ی محرومین جامعه، آسیب‌پذیرتر هستند و در گیر مشکلاتی مانند: نابسامانی و آشفتگی وضعیت خانواده، محرومیت از آموزش و بهداشت، زندگی خیابانی، نبود فرصت و امکانات برای بهره‌بردن از دوران کودکی، ظلم و تبعیض در محیط کار و… هستند.

پدیده کودکان کار و خیابانی یکی از معضلات مهم اکثر شهرهای بزرگ است و متاسفانه چند سالی است که این معضل اجتماعی در استان یزد نیز خود را نشان داده است. در مناطق مختلف شهر کودکانی هستند که عمدتاً به کارهای چون تکدی‌گری، جمع‌آوری ضایعات و دستفروشی مشغول هستند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی یزد در گفتگو با خبرنگار یزدآوا در خصوص معضل و مشکل کودکان کار در استان یزد گفت: مسئله کودکان کار در استان هنوز به شکل یک معضل در استان مطرح نیست بلکه یک مشکل مقطعی است که معمولا در بعضی از ماه‌های از سال این قضیه نمود بیشتری پیدا می‌کند. از نظر آماری نیز استان یزد در مقایسه با استان‌های دیگر بسیار کم با این موضوع درگیر است.

جمال پایدار اظهار داشت: طبق دستورالعمل اجرایی و مصوبه هیئت وزیران در سال 84، ساماندهی کودکان کار و خیابانی به صورت مشارکتی با همکاری 13 دستگاه انجام می شود. ماموران نیروی انتظامی و شهرداری کودکان خیابانی را جمع آوری می کنند و در اختیار سازمان بهزیستی قرار می دهد و به طور کلی عمده کار اجرایی آن با سازمان بهزیستی است.

وی با اشاره به ضرورت وجود مرکز نگه‌داری کودکان کار گفت: مرکز نگه‌داری کودکان کار ابتدا در مرکز استان بود اما چند ماهی است که به دلیل وجود مشکلاتی این مرکز به شهرستان تفت منتقل شده است. از آن جایی که طبق قانون، مرکز نگه‌داری کودکان باید در مرکز استان باشد با پیگیری‌های انجام شده در آینده این مرکز در شهر یزد به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

افزایش 74 درصدی تعداد کودکان خیابانی در شش ماهه نخست امسال

پایدار در خصوص آمار کودکان پذیرش شده در مرکز نگه‌داری کودکان خیابانی بهزیستی گفت: بر اساس قانون، مراکز نگه‌داری کودکان خیابانی افراد 5 تا 17 ساله را پذیرش می‌کنند. در سال 94 در استان یزد 102 نفر پذیرش شده‌اند و این میزان در شش ماهه سال جاری نیز 73 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 74 درصد افزایش داشته است.

وی با بیان این که تنها یک مرکز نگه‌داری کودکان خیابانی در استان وجود دارد اظهار داشت: به لحاظ قانونی مددجو را 21 روز می‌توان در مرکز نگه‌داری کرد و پس از آن اگر مسئولین تشخیص دهند 21 روز دیگر مدت نگه‌داری کودک تمدید خواهد شد. اما به طور کلی آمار ماندگاری افراد در مرکز زیاد نیست و به طور میانگین بیشتر از 5 یا 6 نفر در روز نخواهند شد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی اظهار داشت: اغلب کودکانی جمع‌آوری شده از خیابان‌ها به خانواده‌های خود بازگردانده می‌شوند و اگر خانواده از لحاظ مالی مشکل داشته باشد حتی سازمان بهزیستی مبلغی را ماهیانه برای کمک به خانواده آن‌ها در نظر می‌گیرد. اما اگر والدین صلاحیت نگه‌داری از بچه را نداشته باشند با دستور قضایی کودک به مراکز شبه خانواده ارجاع داده می‌شود.

پایدار با بیان این که بچه‌های خیابانی اغلب بدسرپرست هستند اظهار داشت: خانواده‌ این کودکان اغلب از فقر شدید و اعتیاد رنج می‌برند و منبع درآمدی ندارند از این‌رو فرزندان خود را مجبور به انجام هرکاری می‌کنند و در جهت تامین مخارج زندگی سوء استفاده می‌کنند.

وی با بیان این این که آمار کودکان بومی پذیرش شده بسیار اندک است اظهار داشت: اکثر کودکان پذیرش شده از اتباع افغانی و مهاجران سایر استان‌ها هستند که معمولا خانواده‌هایی دارند که از نظر اقتصادی بنیه قوی ندارند و این کودکان مجبورند منبع درآمدی برای خانواده‌های خود باشند.

پایدار در خصوص پذیرش کودکان اتباع گفت: بعضی از کودکان افغانی به ادراه اتباع ارجاع داده می‌شوند و موضوع از طریق آن‌ها پیگیری می‌شود اما از آن جا که اداره اتباع محلی برای نگه‌داری کودکان ندارد با هماهنگی‌هایی که با مسئولین قضایی انجام شده کودکان افغانی نیز در مرکز نگه‌داری کودکان پذیرش می‌شوند.

وی از دیگر اقدامات انجام شده در راستای ساماندهی کودکان را افتتاح مرکز روزانه کودکان خیابانی دانست و افزود: عمده کار این مرکز ایجاد ارتباط با خانواده‌های کودکان است و جنبه اقامتی ندارد و سعی می‌شود زمینه برای بازگشت کودکان به خانواده‌ها فراهم شود اما چنانچه موفق به این کار نشوند مددجو به مرکز شبانه‌روزی ارجاع داده خواهد شد.

مهاجرت ریشه اصلی معضل کودکان کار

مدير كل دفتر امور اجتماعي و فرهنگي استانداري يزد در گفتگو با خبرنگار یزدآوا در خصوص دلایل بوجود آمدن این معضل اجتماعی در استان یزد گفت: وجود کودکان کار و خیابانی دلایل متعددی دارد اما ریشه اصلی این مشکل در استان یزد پدیده مهاجرت گسترده از استان‌های مختلف به یزد است.

مجید جوادیان‌زاده اظهار داشت: به دلیل تغییر شرایط اقلیمی در استان‌های همجوار که عمدتا متکی بر اقتصاد کشاورزی هستند؛ اشتغال کشاورزی از بین رفته و مردم این مناطق برای کسب درآمد بیشتر به سمت شهرهای صنعتی چون یزد مهاجرت کرده و در آن جا ساکن می‌شوند و از آن‌جایی که شهرهای صنعتی نیز ظرفیت محدودی دارند؛ اغلب این افراد در حاشیه شهرها ساکن می‌شوند و از این رو معضل و پدیده حاشیه‌نشینی و کودکان خیابانی بوجود می‌آید.

زخم مناطق حاشیه‌ای بر تن شهر

وی با بیان این که در استان یزد، فقط شهرهای میبد و یزد دارای مناطق حاشیه‌ای هستند؛ افزود: در شهر یزد سه منطقه حسن‌آباد، جاده فرودگاه و کشتارگاه مناطق حاشیه‌ای هستند که بخش قابل توجهی از مهاجران در این مناطق ساکن هستند. بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که مرکز اصلی کودکان کار و خیابانی نیز این مناطق است و اغلب آنها در آن جا ساکن هستند.

جوادیان‌زاده تصریح کرد: به طور کلی زمانی که مسئله مهاجرت اتفاق می افتد به دنبال آن معضلات اجتماعی گوناگون از جمله کودکان کار و خیابانی نیز بوجود می‌آید.

45 درصد از کودکان کار در یزد غیرایرانی هستند

وی با تاکید بر این که آمار کودکان کار و خیابانی دقیق نیست و تنها تعداد کودکان جمع آوری شده در آمارها ذکر می‌شود؛ اعلام کرد: در شش ماهه نخست امسال 73 کودک خیابانی و کار در استان یزد جمع‌آوری شده که عمدتا در مرکز استان بوده‌اند و سازمان بهزیستی پس از تحویل این کودکان از نیروهای انتظامی معاینات اولیه در خصوص سلامت این کودکان را انجام می‌دهد.

این مقام مسئول اظهار داشت: از این تعداد 59 پسر و 14 دختر بودند که 40 نفر از آن ها ایرانی و 33 نفر نیز غیرایرانی بوده اند.

جوادیان‌زاده در خصوص وضعیت سرپرستان این کوکان گفت: متاسفانه 19 نفر از کودکان جمع‌آوری شدن بدون سرپرست در خیابان‌ها رها شده بوده‌اند و 54 نفر ازآن‌ها کودکان کار بودند که به شغل های مختلفی مشغول بوده‌اند.

وی در مورد ساماندهی کودکان خیابانی گفت: در شش ماهه نخست امسال 57 کودک خیابانی به مراکز شبانه‌روزی بهزیستی تحویل داده شده که از خدمات تخصصی مددکاری و مشاوره‌ای استفاده می‌کنند و هفت نفر نیز با بررسی‌هایی که انجام شده به خانواده‌هایشان بازگشتند و 9 نفر نیز به مراکز شبه خانواده بهزیستی فرستاده شدند.

انتهای پیام/ق


آخرین اخبار آخرین اخبار