پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد:

27درصد یزدی ها از دخانیات استفاده می کنند/راه اندازی کلینیک ترک سیگار در هفته جاری در یزد


معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد با ابراز نگرانی ازروند روبه رشد مصرف دخانیت در طی دوسال اخیردر کشورادامه داد:خیلی از افراد از قلیان به عنوان فرهنگ ایرانی یاد می کردند و خواستار تشکیل سفره خانه ها برای این ادعای خود هستند و وجود همین نگاه سبب شده 25تا 27 درصد افراد جامعه یزد از مواد دخانی استفاده کنند.

 به گزارش خبرنگار یزدامـــــروز؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد صبح امـــــروزدر نشت خبری به مناسبت هفته مبارزه با دخانیات گفت: استفاده از سیگار حاصل یک رفتار غلط بوده که توسط فرد انتخاب می شود و اگر مراقبت را از نوجوانان و جوانان صلب کنیم می تواند زمینه ساز اعتیاد در فرد را فراهم کند .

 

دکتر محمد حسن لطفی ادامه داد: درفرهنگ ایرانی،اسلامی هیچ جایگاهی برای مصرف سیگارو قلیان وجود ندارد و همیشه مزمت بزرگان ،از جمله مراجع،علما وکارشناسان را در پی داشته است.


لطفی با ابراز نگرانی ازروند روبه رشد مصرف دخانیت در چند سال اخیردر کشورادامه داد:خیلی از افراد از قلیان به عنوان فرهنگ ایرانی یاد می کنند و خواستار تشکیل سفره خانه ها در این زمینه هستند و وجود همین نگاه سبب شده 25تا 27 درصد افراد جامعه  یزد از مواد دخانی استفاده کنند.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان یزد ادامه داد: سفره خانه و قهوه خانه یک فضای عمومی تلقی می شود و به هیچ وجه در این زمینه  کوتاه نیامده و کنترل ها را به طور مداوم انجام می دهیم هر چند معتقدیم این اقدامات به اندازه کافی  باز دارنده نبوده است.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اجرای برنامه های  فرهنگی و ایجابی ،آموزش و توجیه خانواده ها و آگاه کردن افراد از عواقب استفاده از مواد دخانی را در کاهش استعمال دخانیات تاثیرگذار دانست و افزود : یکی از مهمترین دلایل افزایش طلاق و مشکلات اخلاقی استفاده از مواد دخانی و اعتیاد است چراکه استفاده از سیگار و قلیان ترس فرد برای مصرف مواد را نیز از بین می برد.


لطفی از راه اندازی کلینیک ترک سیگار در هفته جاری در یزد، ابرکوه و مهریز خبر داد و اضافه کرد: در صورت همکاری فرد سیگاری با این کلینیک ها، فرد قادر به ترک سیگار خواهد بود .


رئیس شبکه بهداشت استان استفاده ازخدمات این کلینیک را رایگان اعلام کرد و خاطر نشان ساخت: ظرفیت این کلاس ها 30نفر بوده که فرد در مدت یک ماه و طی 6جلسه  قادر به ترک سیگار خواهد بود.


لطفی با اشاره به این مطلب که نظارت ها در هفته جاری تشدید می شود گفت: نظارت و کنترل بر قهوه خانه ها،کافی شاپ ها و سفره خانه ها  مختص یزد نبوده واین طرح توسط دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در حال اجرا می باشد.


وی از مردم و همه دستگاه های اجرایی استان درخواست کرد با فرهنگ سازی و آگاهی بخشی مردم  نسبت به  مضرات استفاده از مواد دخانی از ترویج دخانیات در بین خانواده ها وبه ویژه نسل جوان جلوگیری به عمل آورند.

آخرین اخبار آخرین اخبار