پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرکل زندان های استان یزد:


مدیرکل زندان‌های استان یزد با بیان این که کاردرمانی به عنوان مقوله‌ای فرهنگی و تربیتی در بازسازی شخصیتی و اجتماع‌پذیری زندانیان نقش بسزایی دارد از اعزام به کار 220 مددجوی زندان های استان یزد در سال گذشته خبر داد.

به گزارش یزدامروز، رضا ذوالفعلی‌نژاد با بیان این که کار و اشتغال اساسی‌ترین قسمت زندگی یک فرد است و زندانیان به عنوان بخشی از این جامعه از این قاعده مستثنی نیستند افزود: مطابق با مقررات و آئین نامه سازمان زندان‌های کشور اشتغال به کار زندانیان منوط به تقاضای زندانی است و زندانیان داوطلب کار با کسب نظر شورای طبقه بندی در کارگاه‌های داخل زندان یا موسسات صنعتی، کشاورزی و خدماتی خارج از زندان به کار گمارده می شوند.

35 درصد از زندانیان استان یزد مشغول به کار هستند

وی اعلام کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته در حال حاضر بیش از حدود 35 درصد از زندانیان در حوزه‌های کشاورزی، دامداری، پرورش مرغ و ماهی، کشت گلخانه‌ای، صنعت، مونتاژکاری، خدماتی و تولید صنایع دستی مشغول به کار هستند.

مدیرکل زندان های استان یزد با بیان این که زندانیانی که بیش از 400 هزار تومان درآمد دارند تحت عنوان شاغلین مولد و زندانیان شاغل با  درآمد پائین تر ، شاغل غیر مولد شناخته می شوند اظهار داشت: حدود 20 درصد از زندانیان در ازای اشتغال و کار خود حقوق و دستمزد در یافت می نمایند و یا اینکه از طریق فروش صنایع دستی تولیدی خود کسب در آمد دارند.

ذوالفعلی نژاد افزود: میزان دستمزدی که زندانیان در یافت می نمایند با توجه به میزان فعالیت و یا سطح مهارت از حداقل 400 هزار تومان تا 2 میلیون تومان متغیر است.

وی اشتغال و توانمند سازی شغلی زندانیان را از اهداف و سیاست‌های کلان سازمان زندان‌های کشور دانست و ادامه داد: با همکاری و مشارکت بنیاد تعاون زندانیان تعدادی موسسه و مجتمع های صنعتی و کشاورزی راه اندازی شده است که در استان یزد یزد در حوزه کشاورزی در شاخه هایی مانند زراعت، باغبانی، پرورش مرغ، ماهی، دام سبک ،دام سنگین ،تولیدات گلخانه ای و باغی و همچنین در حوزه‌ صنعتی نیز در شاخه های خیاطی، چرم‌دوزی، قالی بافی ، تولید کیک و کلوچه ، آهنگری ، تاسیسات ، نجاری و ... زندانیان مشغول به کار هستند .

کار درمانی راهکاری برای بازگشت زندانیان به جامعه 

ذوالفعلی نژاد با اشاره به نقش و اهمیت اشتغال زندانیان گفت: در حوزه اشتغال نشسته نیز زندانیان با تولید انواع صنایع دستی مشغول به کار هستند که علاوه بر غنی‌سازی اوقات فراغت از این طریق کسب در آمد هم دارند .

وی خاطرنشان کرد: در دنیای امروز آموزش و کسب مهارت و به تبع آن اشتغال نقش اصلی و اساسی درسیاست‌گذاری‌ها ایفا می‌کند؛ بطوریکه در راستای سیاست‌های حبس‌زدایی، کاهش جمعیت کیفری و همچنین کاهش آسیب های اجتماعی به مقوله حرفه آموزی  واشتغال زندانیان تاکید خاصی شده است؛ زیرا این اقدام مثبت در اصلاح و تربیت زندانیان بسیار موثر است.

ذوالفعلی نژاد با بیان این که کاردرمانی به عنوان مقوله‌ای فرهنگی و تربیتی در بازسازی شخصیتی و اجتماع‌پذیری زندانیان نقش بسزایی دارد ادامه داد: حرفه آموزی و اشتغال موجب اعتماد به نفس و بازگشت مجدد مددجو به جامعه و احیای زندگی شرافتمندانه پس از آزادی در جامعه خواهد شد و لذا برنامه های مهارتی و توانمند سازی شغلی با همکاری ادارات مختلف در استان برگزار می شود.

80 درصد از مددجویان زندان یزد در دوره های حرفه آموزی شرکت کردند/ اعزام به کار 220 زندانی استان یزد 

مدیرکل زندان های استان یزد اعلام کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از 80 درصد از مددجویان زندان های استان یزد در 112 دوره آموزشی و حرفه آموزی شرکت به فراگیری 56 رشته و حرفه مشغول بوده اند. 

ذوالفعلی نژاد با بیان این که در جهت کمک به معیشت و وضع اقتصادی زندانیان و خانواده هایشان از سال گذشته موضوع اعزام به کار زندانیان به کارگاهها و بنگاه‌های اقتصادی، تولیدی و خدماتی در سطح استان در دستور کار قرار گرفته است ادامه داد: در سال گذشته بیش از 220 نفر از زندانیان به کار اعزام شده اند و قریب به 800 میلیون تومان حقوق دریافت نموده اند.

وی افزود: این روند همچنان ادامه دارد و از ابتدای تابستان تاکنون با مشارکت بخش خصوصی180 نفر از زندانیان در 38 کارگاه مشغول به کار و کسب درآمد شده اندکه انشاءالله تا پایان سال تعداد بیشتری از زندانیان اعزام خواهند شد.

ذوالفعلی نژاد خاطرنشان کرد: با مشارکت و همکاری تمامی دستگاههای اجرایی و بخش‌های خصوصی می‌توان ضمن تغییر نگرش نسبت به زندانی زمینه ساز بازگشت آنها به زندگی و جامعه بود.

انتهای پیام/ق


آخرین اخبار آخرین اخبار