محتوا محتوا

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد:


مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد گفت: با توجه به محدودیت زیرساخت‌های انتقال در ادامه برنامه‌های توسعه زیرساخت‌های روستایی پروژه رساندن فیبر روستایی انجام می‌شود که در این راستا در فاز اول برای استان یزد 122 کیلومتر فیبر روستایی اجرا می‌شود.

به گزارش یزدامروز، اکرم فداکار در نشست خبری با اصحاب رسانه استان به مناسبت روز ملی ارتباطات با اشاره به جایگاه خوب استان در شاخص‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: استان یزد در شاخص توسعه یافتگی فناوری اطلاعات و ارتباطات جایگاه سوم را دارد که نسبت به سال 95 با سه پله صعود مواجه بوده و با فاصله اندک بعد از استان‌های تهران و سمنان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: براساس فصلنامه آماری سازمان تنظیم مقرات استان یزد در حوزه ضریب نفوذ تلفن ثابت با عدد 47.03 درصد رتبه دوم کشور را داراست که نسبت به سه ماهه سوم سال 97 دو پله صعود داشته است، همچنین ضریب نفوذ تلفن همراه در استان 135.7 درصد است که جایگاه خوبی را در کشور داریم.

رتبه سوم استان یزد در ضریب نفوذ مشترکین اینترنت پرسرعت

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد با بیان اینکه بیش از یک میلیون و 300 هزار مشترک اینترنت پرسرعت ثابت و سیار در استان وجود دارند، افزود: شاخص ضریب نفوذ مشترکین اینترنت پرسرعت ثابت و سیار در استان 109.92 درصد است که در این زمینه استان رتبه سوم را در کشور به خود اختصاص داده است و هر 22 شهر در استان یزد مجهز به اینترنت نسل سه و چهار همراه هستند.

فداکار در خصوص توسعه ارتباطات بخش روستایی استان یزد عنوان کرد: در استان به دلیل اقلیم شرایط خاصی که وجود دارد  از میان یک هزارو 127 آبادی در استان حدود 600 آبادی زیر پنج خانوار جمعیت دارند که موجب شده در جذب منابع و توسعه این روستاها دچار مشکل شویم با این وجود 160 آبادی استان تحت پوشش اینترنت نسل سه و چهارم هستند.

بیش از 500 روستای استان مجهز به اینترنت پرسرعت بی سیم می‌شوند

وی ادامه داد: پروژه ای در خصوص اینترنت پر سرعت بی سیم تعریف شده تحت عنوان طرح «های وب» که دو فاز داشته که هدف آن رساندن اینترنت پرسرعت بی سیم به روستاها است که خوشبختانه در فاز اول پروژه 419 روستا مجهز به این اینترنت شده‌اند و در مرحله آزمایش و تحویل هستند و 159 روستا هم در مرحله اجرای این پروژه هستند که با اتمام رساندن این پروژه بخش قابل توجهی از روستاهای استان از طریق این پروژه مجهز به اینترنت بی سیم می‌شوند.

اجرای 122 کیلومتر فیبر روستایی در استان یزد

فداکار از اجرای پروژه فیبر روستایی در استان خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت زیرساخت‌های انتقال در ادامه برنامه‌های توسعه زیرساخت‌های روستایی پروژه رساندن فیبر روستایی در دستور کار وزارت قرار گرفت که در فاز اول برای استان یزد 122 کیلومتر فیبر روستایی اجرا می‌شود و امیدواریم هر چه زودتر به بهره برداری می رسد تا با اتمام این پروژه گام‌هی بعدی توسعه زیرساخت‌های ارتباطی روستایی را بتوان محکم‌تر برداشت.

وی با اشاره به توسعه خوب زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات در کشور گفت: وزارت ارتباطات توانسته است  در لایه زیرساخت این شبکه 80 درصد تکالیف خود را به انجام برساند و این اقدامات موجب شده که شاهد حضور پر رنگ کسب و کارهای اینترنتی باشیم به گونه‌ای که در کشور شاهد ساخت 250 هزار اپلیکیشن موبایلی در سال گذشته در کشور بودیم.

عضویت 400 شرکت یزدی در سازمان نظام صنفی یارانه‌ای

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد در خصوص اقتصاد و اشتغال در این حوزه گفت: در استان یزد سالیانه حدود 800 فارغ التحصیل صرفا در رشته‌های مرتبط با کامپیوتر از دانشگاه‌های استان فارغ التحصیل می‌شوند که ظرفیت فوق العاده‌ای است و حدود 400 شرکت در استان عضو سازمان نظام صنفی یارانه‌ای اتحادیه و نهادهای صنفی مرتبط در حوزه فناوری اطلاعات فعال هستند.

شناسایی 90 استارت آپ در استان یزد

فداکار افزود: 10 شرکت در استان دارای پروانه اف سی پی هستند که مجوز ارائه خدمات ثابت را دارند و حدود 90 کسب و کار نوپا یا استارت آپ نیز در نهادهای قابل دسترسی در استان شناسایی شدند.

وی عنوان کرد: 88 شرکت دانش بنیان ثبت شده اکنون در استان یزد هستند که 51 درصد از این شرکت‌‌ها در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات فعال هستند و در این زمینه استان یزد رتبه دوم را به خود اختصاص داده است، دو شتابدهنده نیز که نهاد بسیار مهمی در اکوسیستم فناوری و نوآوری هستند در دانشگاه یزد مستقر هستند و خروجی‌های خوبی دارند.

وی گفت: تسهیلاتی نیز به کسب و کارهای نوپا با عنوان وام جوه اداره شده به منظور ارتقا و توسعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و تولید برنامه های نرم افزاری و ایجاد زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی در زمینه ICT ارائه می‌شود که از ابتدای سال 95 میزان این تسهیلات در استان یزد 9 میلیارد تومان بوده است.

ثبت 500 تیم توسعه دهنده یزدی در کافه بازار

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد ادامه داد: 700 شرکت دارای نماد اعتماد تا پایان شهریور سال گذشته در استان یزد ثبت شده است و بیش از 500 تیم توسعه دهنده یزدی صرفا در کافه بازار به ثبت رسیده‌اند که این آمار مربوط به مهر سال گذتشه است.

فداکار افزود: در حوزه امنیت اطلاعات نیز استان یزد جایگاه بسیار خوبی دارد، 6 شرکت دارای پروانه امنیتی افتا هستند، تعداد پروانه‌های خدماتی در حوزه امنیت 14 مورد و تعداد محصولات امنیتی ثبت شده استان یزد دو مورد است.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار