شناسه : 37056420
عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

آزادسازی خرمشهر؛ مصداق عيني تحقق گفتمان مقاومت است/مقاومت؛ مبنای اصلی برای فتح خرمشهرهای جنگ اقتصادی


نماینده سابق مردم یزد و اشکذر با اشاره به مقاومت همه‌جانبه مردم در هشت سال دفاع مقدس گفت: در جنگ تحميلي بر اساس راهبرد دفاع همه‌جانبه‌ای كه حضرت امام ترسيم كرده بودند عمل شد و اين گفتمان مقاومت و پيروزي بود كه باهم تلفيق شد و آينده كشور را تضمين كردند.

محمد صالح جوكار در گفتگو با خبرنگار يزدرسا اظهار داشت: دفاع مقدس، عنواني است كه براي مقابله با دشمن متجاوز به كشور برگزيد شد و اين پيام را به جهانيان مخابره كرد كه دشمن متجاوز بوده و ايران نيز در برابر تجاوز دشمن از خود دفاع داشته است.

وي با اشاره به مقاومت همه‌جانبه مردم در هشت سال دفاع مقدس گفت: در طول هشت سال دفاع مقدس و به‌ویژه اوايل جنگ اگر مقاومت مردانه و دليرانه مردم نبود شايد فرآيند جنگ به‌گونه‌ای ديگر رقم می‌خورد و ديگر تضمین‌کننده منافع ملي كشور نبود؛ اما در جنگ تحميلي بر اساس راهبرد دفاع همه‌جانبه‌ای كه حضرت امام ترسيم كرده بودند عمل شد و اين گفتمان مقاومت و پيروزي بود كه باهم تلفيق شدند و آينده كشور را تضمين كردند.

نمايند اسبق پارلماني سپاه در مجلس تصريح كرد: دشمن متجاوز تماميت انقلاب و ارضي كشور را مورد حمله خود قرار داده بود و امنيت كشور را به‌هم‌ریخته بود و در اين شرايط اولين موضوعي كه مطرح شد مقاومت در برابر دشمن بود البته  تفكر ديگري نيز در آن زمان متعلق به لیبرال‌ها وجود داشت كه مصداق عيني آن رئیس‌جمهور وقت بود  كه می‌گفت ما بايد خاك بدهيم تا زمان بخريم. اين نوع تفكر اعتقادي به بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلي و مردمي براي مقابله با دشمن نداشت و حاضر بود خاك كشور را بدهد تا زمان بخرد.

***فتح خرمشهر مصداق عيني تحقق گفتمان مقاومت است

جوكار به فتح خرمشهر به‌عنوان مصداق عيني تحقق گفتمان مقاومت اشاره كرد و ادامه داد: خرمشهر در يك دوره فشرده تاريخي با فشارهايي كه چندين لشكر پياده، مكانيزه و تیپ‌های مجهز عراقي تصرف شد اما شاهد بوديم كه نيروهاي مردمي بدون این‌که امكانات و تجهيزات زيادي داشته باشند توانستند چند روز خرمشهر را حفظ كنند و پس‌ازآن خرمشهر باز در راستاي گفتمان مقاومت آزاد شد.

***پذيرش آتش‌بس بدون مقاومت دست‌آوردي براي ايران نداشت

وي با تأکید بر این‌که پيروزي از درون مقاومت براي ملت ايران به دست آمد اظهار داشت: با توجه به شرايط اولیه‌ای كه در آن قرار داشتيم و هیئت‌های مختلفي كه براي آتش‌بس می‌آمدند اگر مقاومت، جديت و حمایت‌های مردمي نبود و از توانمندی‌های جهادي استفاده نمی‌شد و ما در آن شرايط آتش‌بس را می‌پذیرفتیم قدر مسلم امروز دستاوردهاي پيروزي را در اختیار نداشتيم.

جوكار با يادآوري این‌که در سايه مقاومت و پايداري بود كه توانستيم دشمن را از خاك خود بيروني كنيم و حقانيت خود را به دنيا ثابت كنيم و علی‌رغم ميل باطنی‌شان جهانيان بپذيرند كه اعلام كنند در اين جنگ صدام متجاوز بوده است اظهار داشت: رمز موفقيت ايران در جنگ مقاومت همه‌جانبه در همه امور بود و اگر كمبود تجهيزات و امكانات وجود داشت سعي شد با استفاده از توانمندی‌های داخلي تجهيزات موردنیاز توليد شود و در اين راستا بسياري از استعدادها، خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها شكوفا شد.

***دستاوردهاي ستودني ايران در هشت سال دفاع مقدس

وي افزود: توانستيم با بهره‌گیری از ایده‌ها و نوآوری‌هايي كه رزمندگان دفاع مقدس داشتند بخشي از تجهيزات موردنياز كشور براي تداوم دفاع توليد كنيم و در پايان هشت سال دفاع مقدس نه‌تنها چيزي از خاك كشور را از دست نداديم بلكه دستاوردهاي بسيار مهمي را در حوزه تجهيزات داشتيم به‌طوری‌که امروز با 30 كشور دنيا تبادلات اطلاعاتي، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری داريم.

اين رزمنده دفاع مقدس بابیان این‌که پشتوانه اصلي براي عزت‌آفرینی كشور در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای به‌واسطه توليدات دفاعي است كه سرمنشأ آن مربوط به دفاع مقدس است اظهار داشت: خيلي وقت‌ها ايران را تهديد می‌کنند اما عملياتي نمی‌شود زيرا می‌دانند ملت ايران آزموده شده است و آمادگي برخورد با هر نوع تهديدي را دارد و در بعضي جاها حتي التماس می‌کنند كه حركتي را بكنند اما به آن‌ها پيغام داده می‌شود  كه هرگونه حركت اشتباهي از جهات مختلف پاسخ داده خواهد شد.

براي پيروزي در جنگ اقتصادي، بستر لازم براي نقش آفريني مردم فراهم شود

جوكار با تأکید بر این‌که پشتوانه دفاع مقدس بسيار بااهمیت است اظهار داشت: مقاومت در هر شرايطي جواب می‌دهد و امروز نيز كه در جنگ اقتصادي قرار داريم  بايد راهبرد كشور مقاومت باشد و با بهره‌گیری از توانمندی‌های مردمي و بخش خصوصي  اجازه ورود آن‌ها ر ا به اين عرصه بدهيم زيرا در جنگ تحميلي نيز زماني موفق شديم كه مردمي عمل شد و  نيرو، امكانات و پشتيباني از سوي مردم انجام شد و حتي بخش مهمي از تجهيزات  موردنیاز نيز توسط صنايع بخش خصوصي توليد شد.

نماینده سابق مردم یزد و اشکذر اظهار داشت: امروز نيز در پاسخ به تهديدات و جنگ اقتصادي دشمن لازم است ضمن بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و امكانات اين اجازه و فرصت به مردم داده شود كه درصحنه حضورداشته باشند و اقتصاد كشور را جلو ببرند و در كنار آن بايد تيم اقتصادي دولت هماهنگ عمل كند و بستر لازم را براي حركت و نقش‌آفرینی مردم فراهم كند.

انتهاي پيام/ق

 
آدرس کوتاه :