شناسه : 38821252
رئیس شبکه بهداشت و درمان اردکان اعلام کرد:

با ظرفیت بسیج به جنگ کرونا می رویم/ اجرای طرح شهید سلیمانی تا ریشه کنی کرونا


پورهاشمی گفت: در بحران‌ها بدون مشارکت و جلب همکاری بین بخشی موفقیتی حاصل نمی شود. همانطور که در دفاع مقدس مردم به میدان آمدند و یا در بحث ریشه کنی فلج اطفال بسیج دست به کار شد در بقیه بحران ها هم باید مردم را سازماندهی کرد و همه با هم به جنگ کرونا برویم.

سید محمد پور هاشمی  رییس شبکه بهداشت و درمان اردکان در گفتگو با یزدرسا اظهار کرد: در موج سوم کرونا با گسترش سریع بیماری کرونا در سراسر کشور مواجه شدیم و تمام شهرهای کشور قرمز شد، اما به حول و قوه الهی و برنامه‌ریزی و همراهی خوب اصناف و مردم توانستیم این موج را نیز کنترل کنیم و اکنون بیمارستان ها به وضع طبیعی بازگشته است. انشاالله این روند ادامه داشته باشد تا شاهد موج‌های بعدی نباشیم.

 وی افزود: ویروس یک موجود زنده است که بیرون از بدن نمی تواند زندگی کند و برای زنده ماندن ناچار است به بدن وارد می شود. پس برای نابودی آن باید مانع از انتقال از فرد زنده به فرد دیگری شد. 

پورهاشمی گفت: برای جلوگیری از ابتلا به کرونا شستن دست ها به صورت مکرر با آب و صابون، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و موضوعی که شاید تا حدی مغفول مانده بحث تهویه است به خصوص در فصل زمستان که پنجره ها نیز بسته است.

 پور هاشمی  تأکید کرد: یکی از مهمترین راه هایی که به ریشه‌کنی بیماری کرونا کمک می کند شناسایی و قرنطینه افراد بیمار بوده البته این کار بسیار دشواری است، چون بسیاری بدون علامت هستند.

این مقام مسئول اعلام کرد: در بحران‌ها بدون مشارکت و جلب همکاری بین بخشی موفقیتی حاصل نمی شود. همانطور که در دفاع مقدس مردم به میدان آمدند و یا در بحث ریشه کنی فلج اطفال بسیج دست به کار شد در بقیه بحران ها هم باید مردم را سازماندهی کرد و همه با هم به جنگ کرونا برویم. در واقع اگر مردم همراهی نکنند و در طرح ها شرکت نکنند نمی‌توانیم آنچنان موفق شویم.

رییس شبکه بهداشت و درمان اردکان اضافه کرد: با همین مبنا وزارت بهداشت و سازمان بسیج طرحی محله محور و خانه محور آماده کرده اند که مزین به نام سردار شهید قاسم سلیمانی است. در این طرح که با شعار هر خانه یک پایگاه سلامت فعالیت می کند، محلات بر اساس پایگاه‌های بسیج تقسیم بندی می شوند و حداکثر هر ۱۰۰ خانوار در یک خوشه حضور پیدا می کنند. 

وی بیان داشت: طرح شهید سلیمانی در سه محور مهم نظارت، حمایت و مراقبت انجام می شود. در بحث نظارت افراد با گذراندن دوره های آموزش بهداشت محیط و حرفه ای کار نظارت بر رعایت پروتکل ها را فراگرفته و بر حسن رعایت آنها در اماکن و اصناف نظارت انجام می‌دهند.

 وی افزود: در محور حمایت، تیم های حمایتی که مسئولیت آن با سازمان بسیج است خانواده هایی که به دلیل کرونا دچار آسیب های اقتصادی و معیشتی شده اند را شناسایی کرده و با حمایت خیرین به آنها خدماتی ارائه می کنند. همچنین به افراد به خصوص افراد ناتوان کمک کرده و مایحتاج آنها را تامین می کنند. به این صورت افراد دارای بیماری زمینه ای در معرض بیماری قرار نگرفته و اصطلاحاً قرنطینه معکوس شکل می گیرد. 

این مقام مسئول ابراز داشت: در این طرح مراقبت به عهده مراکز جامع خدمات سلامت است که بحث آمارگیری و غربالگری را به صورت هفتگی تکرار کرده و افرادی که نیاز به انتقال به مراکز درمانی داشته باشند را بستری می کنند.

پور هاشمی تصریح کرد: برای کمتر شدن تردد افراد بیمار تیم های مراقبت در منزل خدمات لازم را توسط یک پزشک و یک پرستار یا مراقب سلامت به افراد ارائه کرده و داروهای مورد نیاز را در اختیار آن ها قرار می دهند. 

وی گفت: سازماندهی محلات توسط افراد بسیار مهم است. اگر مردم خودشان در تصمیم سازی ها شریک باشند و طراحی و اجرا کنند، طرح‌ها پایداری بیشتری پیدا می کنند. لذا در بسیاری از امور و بحران های احتمالی آتی می توانیم از این سازماندهی استفاده کنیم. 

رییس شبکه بهداشت و درمان اردکان در خاتمه از مردم درخواست کرد تا نهایت همراهی و همکاری را با مجریان طرح شهید سلیمانی انجام دهند.

انتهای پیام/

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.