شناسه : 38088811

برداشت ۱۵ هزار تن زردآلو در ابرکوه


مسوول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: امسال ۱۵ هزار تن این محصول به ارزش حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در این شهرستان تولید شد.

به گزارش یزد رسا؛ حسن زارع افزود: این میزان محصول با توجه به سرمازگی و وقوع توفان در اواخر سال ۹۸ و اوایل سال جاری  از ۲ هزار هکتار برداشت شد که سه هزار تن آن به روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر و بقیه هم به بازارهای داخلی استان یزد ؛ همچنین اصفهان، فارس، تهران و خراسان رضوی عرضه شد.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان تولید مربوط به دهستان فراغه بخش مرکزی و متوسط تولید در  هر هکتار ۱۵ تا  ۱۸ تن است ، اظهار کرد: در شرایط مناسب آب و هوایی و بدون حوادث طبیعی تولید زردآلو  به ۳۰ هزار تن می رسید.

وی انواع محصول زردآلوی را تخم گردی، فلکه‌ای، خیاری، زرقانی و خانی عنوان کرد و ادامه داد: ۶۰ درصد زردآلوی استان یزد در ابرکوه تولید می‌شود.

زارع اضافه کرد : با  توجه به پیش رس بودن محصول زردآلوی ابرکوه در کشور ،افزود: برداشت آن از اواخر اردیبهشت ماه آغاز و تا اوایل تیرماه ادامه داشت که  به دلیل سرمازدگی و وقوع توفان میزان تولید در سال زراعی جاری ۵۰ درصد کاهش داشت.

به گفته وی تأسیس صنایع تبدیلی و فرآوری محصول زردآلو از جمله ضرورت های این بخش است و جهاد کشاورزی با پرداخت تسهیلات از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند.

این مسئول تصریح کرد:  بیش از  ۹۰ درصد باغ های زردآلوی منطقه مجهز به سامانه آبیاری قطره ای است.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.