شناسه : 37671279
در حاشیه دیدار رئیس سازمان بسیج از قرارگاه اقتصاد مقاومتی یزد؛

تحول بسیجیان یزدی در صنعت فرش دستباف / افزایش سرعت و کیفیت چشمگیر فرش دستباف


علی محمد دهقان منشادی موفق به ابداع گره جدیدی به نام گره گردان شده است. گره ای که علاوه بر حفظ کیفیت فرش سرعت بافت را افزایش می دهد.

به گزارش یزدرسا، صبح امروزسردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفان از قرارگاه سازندگی و اقتصاد مقاومتی استان یزد بازدید کرد. وی در این دیدار با مخترع و مبدع شیوه جدید بافت فرش دستباف دیدار و گفتگو کرد.

علی محمد دهقان منشادی موفق به ابداع گره جدیدی به نام گره گردان شده است. گره ای که علاوه بر حفظ کیفیت فرش سرعت بافت را به نصف می رساند.

 

 

این استاد دانشگاه و فعال صنعت فرش در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا با اشاره به با بیان اینکه "گره گردان" مقاومتی در حد گره های مرسوم دارد عنوان کرد: آزمایش مقاومت کشش گره در آزمایشگاه اداره استاندارد یزد و مرکز ملی فرش انجام شده و هر چند اعداد این دو آزمایش با هم تفاوت داشت اما هر دو مقاومت کشش گره گردان را در حد دیگر گره ها اعلام کردند.

دهقان منشادی اعلام کرد: افزایش سرعت بافت فرش، عدم آسیب دیدگی انگشتان بافنده، افزایش مقاومت سایش فرش پشت، عدم امکان جفتی بافی و هرگونه تقلب دیگراز جمله مزایای بافت فرش با این شیوه است.

وی اظهار کرد: در این شیوه از انجام تغییرات در چله کشی و جداسازی دهنه بافت از دهنه پودها استفاده می شود. تمام تغییراتی که در دارهای قالی باید شکل بگیرد هزینه اندکی در حد یک میلیون ریال دارد اما نتیجه آن نصف شدن زمان سرمایه گذاری و رسیدن زودتر به محصول است.

 

 

این فعال صنعت فرش ادامه داد: نهایتاً در سال ۸۷ گره گردان از سوی مرکز ملی فرش به عنوان یک ابداع جدید در نمایشگاه بین المللی تهران به نمایش گذاشته شد.

این مبتکر یزدی اذعان داشت: در مورد استفاده از این نوع گره نظر بنده این بوده که مرکز ملی فرش امتیاز آن را خریداری کرده و در کشور آموزش دهد ولی متاسفانه علی رغم تمامی قول ها تا کنون چنین اتفاقی صورت نگرفته است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر بنده آموزشگاهی در زمینه تابلو فرش تاسیس کرده ام و با آموزش این نوع گره به دنبال این هستم که انشاالله بتوانم بافت فرش با این نوع گره را اشاعه بدهم.

 

 

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.