شناسه : 37753063
نماینده منتخب مردم یزد و اشکذر:


محمدصالح جوکار گفت: مجلس یازدهم رسالت عظیمی بر عهده دارد که بایستی در اولویت کارهایش بحث تولید و جهش تولید و عبور از چالش‌های پیش رو باشد.

محمدصالح جوکار نماینده منتخب مردم یزد و اشکذر در مجلس یازدهم در گفتگو با خبرنگار یزدرسا پیرامون نامگذاری سال جدید تحت عنوان «جهش تولید» گفت: در سال 98 بحث رونق تولید مطرح بود که اقداماتی نیز صورت گرفت اما در سال 99 قطعا باید با یک جهش جدی در بخش تولید مواجه باشیم.

وی با تأکید بر اینکه نباید عنوان سال صرفا در مسائل تبلیغاتی خلاصه شود، اظهار داشت: تحقق جهش تولید الزاماتی نیاز دارد که اولین آن اصلاح ساختار تولید در کشور است.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس نهم افزود: رهبر انقلاب در جریان نامگذاری سال، تأکید کردند که باید تغییر محسوسی در زندگی مردم صورت بگیرد و باید اشتغال و مسکن جوانان و برطرف کردن مشکلات تولید و فعال شدن واحدهای تولیدی مورد توجه قرار بگیرد که همه این‌ها منوط به تحقق جهش تولید است.

جوکار خاطرنشان کرد: همان‌گونه که رهبر انقلاب نیز فرمودند، مجلس شورای اسلامی و به ویژه مرکز پژوهش‌های مجلس می‌تواند نقش اساسی در زمینه جهش تولید داشته باشد، لذا مجلس یازدهم رسالت عظیمی بر عهده دارد که بایستی در اولویت کارهایش بحث تولید و جهش تولید و عبور از چالش‌های پیش رو باشد.

الزامات تحقق جهش تولید

وی ادامه داد: اقدام مهم در وهله اول اصلاح ساختار تولید است که این موضوع اعم است از ساختار وزارت‌خانه‌هایی که با بحث تولید مرتبط هستند و همچنین مسائلی که مربوط به بنگاه‌های تولیدی است.

نماینده منتخب مردم یزد و اشکذر در مجلس یازدهم عنوان کرد: نکته قابل اهمیت دیگر، حمایت از واحدهای کوچک تولیدی است که باید در دستور کار قرار بگیرد مخصوصا اینکه این مجموعه‌ها زودتر جواب می‌دهند.

جوکار حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی دیگر از لازمه‌های جهش تولید دانست و گفت:  تولیدات این شرکت‌ها هم می‌تواند در بخش صادرات برای کشور ارزآوری داشته باشد و هم در بخش فناوری نیازهای واحدهای تولیدی و صنعتی کشور را تأمین کند.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات اساسی توسعه واحدهای فعال است، بیان کرد: ما در شرایط فعلی سرمایه لازم برای ایجاد واحدهای بزرگ را نداریم اما می‌توانیم واحدهایی که وجود دارند و فعال هستند را توسعه بدهیم که یقینا توسعه این واحدها می‌تواند کمک خیلی زیادی به تولید کشور کند.

جوکار افزود: ایجاد فرصت برابر برای سرمایه‌گذاران و اینکه اجازه دهیم سرمایه‌‌گذاران بطور یکسان در بخش سرمایه‌گذاری وارد شوند و آن‌ها را محدود نکنیم و اینطور نباشد که برای برخی رانت ایجاد شود و عده‌ای دیگر متضرر شوند، از دیگر الزامات جهش تولید است.

وی اهتمام برای صادرات بیشتر کالاهای داخلی، صدور مجوز در کوتاه‌مدت برای سرمایه‌گذاری و ایجاد واحدهای کوچک، تکیه بر مزیت‌های داخلی تولید مانند دانش فنی و نیروی انسانی و اصلاح ساختار بانک‌ها را از دیگر اقداماتی دانست که می‌توانند در تحقق جهش تولید تأثیرگذار باشند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :