شناسه : 34508974
دغدغه ای بنام تجمیع حوزه های انتخابیه؛


مسئولان شهرستان اشکذر باید صبر کنند و ببینند قدرت کدام یک از شهرستان های اردکان و میبد برای گرفتن حوزه انتخابیه مستقل در مجلس بیشتر است تا حداقل مردم اشکذر بدانند در دور بعد مجلس شورای اسلامی با کدام یک از شهرستان ها استان یزد حوزه انتخابیه مشترکی دارند.

به گزارش یزد رسا، پایگاه خبری اشکذر خبر نوشت: چندی پیش "میبد ما" که یکی از شبکه های مجازی شهرستان میبد به شمار می آید خبری مبنی بر گرفتن حوزه انتخابیه مستقل برای این شهرستان در مجلس شورای اسلامی منتشر کرد و از نماینده خود در مجلس" دکتر کمال دهقانی" در خواست کرد تا پیگیر این امر شود.
در این خبر، میبدی ها پیشنهاد تجمیع حوزه های انتخابیه اردکان و اشکذر را دادند و برای شهرستان میبد نیز گرفتن یکی صندلی در مجلس شورای اسلامی ایران خواستار شدند.

با این تفاسیر مسئولان شهرستان اشکذر باید صبر کنند و ببینند قدرت کدام یک از شهرستان های اردکان و میبد برای گرفتن حوزه انتخابیه مستقل در مجلس بیشتر است تا حداقل مردم اشکذر بدانند در دور بعد مجلس شورای اسلامی با کدام یک از شهرستان ها استان یزد حوزه انتخابیه مشترکی دارند.

این در حالی است که نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی سال گذشته خبر از اضافه شدن یک نماینده به حوزه انتخابیه یزد و اشکذر را داد و گفت: بر اساس قانون به ازای هر ده سال  تعدادی نماینده به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه می شود که بر اساس طرحی که به مجلس ارائه شد توانستیم یک نماینده به نمایندگان استان اضافه کنیم و در پی کسب این سهمیه با توجه به  وسعت جمعیت حوزه شهرستان یزد این نماینده برای این شهرستان در نظر گرفته شده است.

همچنین موسوی پیش از این در مصاحبه با خبرنگار اشکذر خبر، از جواب قاطع در این مورد خودداری کرد و گفت: در مورد ادغام حوزه انتخابیه یزد و اشکذر با میبد نظرم را پس از بررسی استانداری اعلام می‌کنم.

سایت خبری میبد ما، مدل پیش بینی شده در مورد توزیع نمایندگان مجلس را با این سازوکار عنوان کرد:

۱. حوزه انتخابیه یزد ۶۵۰ هزار جمعیت؛ دو نماینده
۲. حوزه انتخابیه میبد و اشکذر ۱۳۶ هزار جمعیت؛ یک نماینده
۳. حوزه انتخابیه تفت، ابرکوه، خاتم ۱۳۰ هزار جمعیت؛ یک نماینده
۴. حوزه انتخابیه مهریز، بافق و بهاباد ۱۲۰ هزار جمعیت؛ یک نماینده
۵. حوزه انتخابیه اردکان ۹۷ هزار جمعیت؛ یک نماینده

این سایت خبری در ادامه به یک نکته اساسی اشاره کرد و افزود: بر اساس این مدل، می توان یک سوال جدی را مطرح کرد، که چرا شهرستانی مانند اردکان، با جمعیت و بافت شهری کمتر نسبت به شهرستان میبد، باید یک نماینده مستقل در مجلس داشته باشد، اما شهرستان های میبد و اشکذر که اتفاقا اختلافات زیادی نیز در بخش های مختلف دارند، یک نماینده مشترک داشته باشند؟

میبد ما با طرح این سوال که علت اینکه این تقسیم بندی که باید بر مردم میبد تحمیل شود چیست و دهقانی نماینده میبد، در قبال این بی عدالتی آشکار چه موضعی خواهند گرفت؟، تصریح کرد: موضوع حوزه های انتخابیه در استان یزد، یکی از مطالبات بر حق و جدی مردم میبد بوده و حتی در تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای نمایندگی دوره دهم مجلس نیز بارها توسط مردم پیگیری و پرسش شد.

این سایت میبدی در ادامه به گزارش سرشماری سال ۹۵ اشاره کرد و خاطرنشان کرد: پس از مرکز استان، شهرستان‌های میبد و اردکان به ترتیب با سهم ۸٫۷۶ و ۸٫۶۰ درصد و جمعیت ۹۹ هزار و ۷۲۷ و  ۹۷ هزار و ۹۶۰ نفر در رده‌های دوم و سوم شهرستان‌های پرجمعیت استان هستند."
حال باید دید در این کشاکش آیا کسی هست که از حق مردم شهرستان اشکذر دفاع کند؟!

انتهای یپام/س*
آدرس کوتاه :


ابوالفضل احمدی
هر شهرستان به اندازه مساحتش
پست شده در ۱۳۹۸/۰۳/۲۳ ۲۲:۳۷