شناسه : 35863053
شروع تلخ تاکسی اینترنتی در تفت؛

شهرداری تفت حامی آژانس داران،‌تفتی‌ها طرفدار تاکسی اینترنتی +عکس


ورود و آغاز فعالیت تاکسی های اینترنتی در شهرستان تفت با اتفاقات تلخی همراه بود؛ رانندگان تاکسی و آژانس های تفت با تجمع در مقابل فرمانداری خواستار جلوگیری از ثبت نام اسنپ در تفت شدند.

به گزارش یزد رسا، سال ۲۰۰۹ بود که تحول عظیمی در سیستم حمل و نقل عمومی اتفاق افتاد. خاستگاه این تغییر، کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا بود. ایده جدیدی که توسط گرت کمپ به یک طرح انقلابی تبدیل شد خیلی زود با پشتیبانی و شراکت تریویس کلینیک در قامت سرمایه‌گذار، آغازگر راهی شد که می‌توان آن را تغییر عظیم در سیستم حمل و نقل عنوان کرد.

اوبر وارد بازار کار شد. ورودش بازار را رقابتی نکرد بلکه با قدرت آن را به انحصار خود درآورد. با حضور اپلیکیشن اوبر به عرصه حمل و نقل در کالیفرنیا، آنچه که اتفاق افتاد این بود که اوبر هفتاد درصد از حمل و نقل‌های روزانه کالیفرنیا را زیر لوای خود قرار داد. تاکسی‌های معمولی شهری چاره‌ای جز پایین آوردن نرخ‌های خود نداشتند تا بتوانند این انحصار را بشکنند و فضا را رقابتی کنند. اتفاقی که قطعا به مذاق آنها خوش نمی‌آمد و بعدها جرقه اعتراضاتی را زد که شعله‌های آتش آن روز به روز گسترده‌تر می‌شد.

 

تاکسی های اینترنتی در ایران

امروز حضور و فعالیت استارت آپ هایی مانند اسنپ و ماکسیم در ایران تعریف جدیدی را در حمل و نقل درون شهری ارائه کرده است؛ تاکسی‌هایی که هیچ چیز آن‌ها شبیه تاکسی‌هایی که تاکنون می شناختیم نیست. نه رنگ و شکل یکسان دارند، نه چانه‌زنی و بگو مگو با مسافر، نه هنگام باران غیبشان می زند و نه... تاکسی‌های موبایلی چند وقتی است جای خود را میان سفرهای درون شهری شهروندان ایرانی باز کرده و با سرعتی عجیب فراگیر شده‌اند.

این روزها تاکسی‌های آنلاین دل اکثر کاربرانشان را برده‌اند تا جایی که براساس آماری که از سوی اسنپ ارائه شده است تعداد کاربران اسنپ ۵۸۰ هزار نفر و تعداد رانندگان آن ۲۸ هزار نفر اعلام شده است ‌که رشد ۱۰۰ درصدی اسنپ در ماه‌های اخیر را به همراه داشته است. رتبه رضایت کاربران از ۵ نمره ۴.۶ اعلام شده،‌ هم‌چنین گفتنی است مسافران شهری با اسنپ بیش از ۲۳ میلیون کیلومتر سفر کرده‌اند که معادل ۵۸۱ بار دور زمین، ۱۳هزار‌بار رفت و برگشت از تهران تا مشهد و ۳۰ بار رفت و برگشت به کره ماه است.

اما ورود و رشد چشم گیر تاکسی های اینترنتی باعث شد تا تاکسی ها و آژانس ها به حاشیه رانده شوند به گونه ای که اعتراضات به درگیری ها خیابانی و زد و خورد کشیده شود.

رشد تاکسی های اینترنت از تهران و کلان شهر ها آغاز و امروز به شهرهای کوچک رسیده است و حساسیت های دوچندانی را ایجاد کرده است.

 

شروع تلخ تاکسی های اینترنتی در تفت

ورود و آغاز فعالیت تاکسی های اینترنتی در شهرستان تفت با اتفاقات تلخی همراه بود؛ رانندگان تاکسی و آژانس های تفت با تجمع در مقابل فرمانداری خواستار جلوگیری از ثبت نام اسنپ در تفت شدند.

همچنین پس از ایستادن اتومبیلی در مرکز شهر تفت برای تبلیغ اسنپ، برخی از رانندگان یکی از آژانس ها تفت با فرد تبلیغ کننده درگیر شده و حتی شیشه ماشین وی را شکسته اند.

رانندگان می گویند در حالیکه برای سوار کردن یک مسافر یک ساعت در نوبت هستند تاکسی های اینترنتی به راحتی مسافر آنها را سوار کرده و این موضوع درآمد زایی آنها را با مشکل جدی روبرو کرده است؛ آنها معتقدند توسعه این تاکسی ها کسب و کار آنها را با مشکل مواجه می کند

دره شیری یکی از رانندگان آژانس تفت می گوید: مسئولان تفت باید بدانند با این اوضاع و وضعیت اقتصادی کشور، رانندگان و آژانس های تفت تقریباً بیکار هستند و 300 راننده آژانس تفت با همین درآمد اندک معیشت خود را اداره می کنند.

 

شهردار تفت: ما حامی تاکسی های تفتی هستیم

شهردار تفت در این رابطه در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا گفت: مجوز فعالیت تاکسی های اینترنتی، سراسری است اما سخنان رانندگان آژانس های تفت که به حق هم است شنیده ایم در جلسه با فرماندار تفت این موضوع مطرح و قول مساعدی داده شده است.

فتوحی با بیان اینکه اسنپ مجوزی از شهرداری ندارد، اذعان داشت: ما حامی تاکسی های تفت هستیم وهمه تلاش خود را گذاشته ایم که آژانس های تفت فعالیت پر رونقی داشته باشد اما چون اسنپ قیمت پایین تری دارد مردم اقبال بیش تری به آن دارند.

موافقت 90 درصدی مردم تفت با آغاز اسنپ

مردم تفت در یک نظرسنجی تلگرامی، موافقت 90 درصدی خود با فعالیت تاکسی های اینترنتی مانند اسنپ در این شهر را اعلام کرده اند؛ طبق این نظرسنجی که توسط یکی از کانال های تلگرامی تفت انجام شده است از بین 1238 نفر، 1120 نفر موافق و 118 نفر مخالف آغاز فعالیت تاکسی های اینترنتی در تفت هستند.

 

اما آنچه به نظر می رسد حرکت جامعه به سمت مدیرنیته، راه گریزی برای فعالیت استارت آپ هایی نظیر اسنپ به جا نمی گذارد و این بار هم که تقابل  بین سنت و مدرینته در تاکسی های اینترنتی ظهور و بروز پیدا کرده است، برنده ای جز مدیرنیته نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/م*
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.