شناسه : 38958222

قصه قدیمی حمله گرگ به گله چوپانان در شهرستان خاتم


رئیس محیط زیست شهرستان خاتم از حمله گرگ به مزرعه یکی از دامداران در یکی از مناطق حفاظت شده خبر داد و گفت: چوپان‌های بومی و محلی به این موضوع آشنایی کاملی دارند و از قدیم‌الایام شاهد این مسئله هستیم.

به گزارش یزدرسا به نقل از طنین خاتم، موسی شمسایی با تایید خبر حمله گرگ به گله یکی از مزرعه‌داران شهرستان خاتم، اظهار کرد: دام‌های این مزرعه‌دار در محدوده منطقه‌ی حفاظت شده و خارج از محدوده روستا و شهر مورد حمله گرگ قرار گرفته و بیش از ۲۰ راس گوسفند در این حمله قربانی شدند.

وی با بیان این که حمله گرگ‌ها ناشی از کمبود طعمه نبوده است، تصریح کرد: منطقه حفاظت شده خاتم از جمعیت خوب حیات وحش به عنوان خوراک گرگها برخوردار است و نمی‌توان علت این حمله را ناشی از کمبود طعمه دانست.

این مسئول با بیان این که حمله گرگ به گله چوپان‌ها یکی از مسائل دیرین دامداران سنتی این منطقه است، گفت: چوپان‌های بومی و محلی به این موضوع آشنایی کاملی دارند و از قدیم‌الایام شاهد این مسئله هستیم.

وی با بیان این که حرکت به سوی دامداری صنعتی از این مشکلات تاحدودی کاسته است، گفت: هر چه دامداری‌ها به سمت صنعتی شدن بروند، ریسک حمله گرگ و مشکلات مشابه کمتر خواهد شد.

شمسایی با بیان این که موردی از حمله گرگ به انسان تاکنون در شهرستان گزارش نشده است، تصریح کرد: در حالت کلی حیوانات وحشی در مسیر آدم‌ها حرکت نمی‌کنند و به محض استشمام بوی انسان، مسیر خود را تغییر می‌دهند.

وی با بیان این که بیماری‌های خطرناکی مانند هاری نیز کمتر در فضای ایزوله محیط زیست خاتم وجود دارد، گفت: این جمعیت ایزوله، کمتر درگیر بیماری شده و در صورت بیماری نیز بعد از مدتی بیماری خاموش می‎شود.

رییس محیط زیست شهرستان خاتم با بیان این که عمده موارد انتقال هاری مربوط به جمعیت سگ‌سانان است، گفت: خوشبختانه معضل‌هایی مانند سگ‌های ولگرد در مورد جمعیت حیات وحش خاتم کمتر وجود دارد و جمعیت این موجودات نسبت به سایر پستانداران منطقه و در قیاس به دیگر نقاط استان کمتر است./ایسنا

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.