شناسه : 37863834
رئیس اداره فرهنگ وارشاد بافق:


حسین ارجمند گفت: بدون تردیدفرهنگ وهنر تاثیر بسزایی در تحقق شعار سال جدید می تواند ایفا کند.

به گزارش یزد رسا؛ رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان بافق در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت: بدون تردیدفرهنگ وهنر تاثیر بسزایی در تحقق شعار سال جدید می تواند ایفا کند و مسئله تقاضا یکی از مهم ترین مولفه ها در چرخه اقتصاد هنر است و اگر این موضوعات در سال  جدیدسرلوحه اقدامات اداره کل و اصحاب فرهنگ و هنر قرار بگیرد، می‌توان امید وار بود که گام مثبتی در راستای تولید محصولات وآثار فرهنگی وهنری در تمام عرصه‌ها برداشته شود.

وی در ادامه افزود: هرچند که درسال جدید چالش های زیادی در کشور براثر  شیوع ویروس کرونا ایجاد شده است که  تبعات آن در حوزه فرهنگ وهنر و رسانه هم قابل مشاهده است  و برنامه های فرهنگی وهنری تا مشخص نشدن وضعیت هم چنان در هاله ای از ابهام باقی خواهد ماند به گونه ای که در سطح ملی هم بسیاری از رخدادهای بزرگ فرهنگی لغو شد که یکی از آن ها برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب بود که امسال برگزار نخواهدشد ولی باوجود تمام این اتفاقات نا خوشایند به توانایی و ظرفیت های جامعه هنری شهرستان باور داریم و امیدواریم سالی پر ازامید، تلاش وشکوفایی تولیدات فرهنگی و هنری را پیش رو داشته باشیم.

دکتر ارجمند تصریح کرد: البته این مساله را هم باید مد نظر داشته باشیم که جهش تولید در تمام حوزه ها اعم از اقتصادی، فرهنگی و هنری باید همراه با حمایت های مالی باشد تا موانع موجود برطرف شود تا در عرصه فرهنگ وهنر شاهد تولید آثار بهینه و ارزشمند باشیم نه این که صرف شعاروحرف باشد و در عمل اتفاقی نیفتد و همان طور که اذعان دارید هیچ وقت بودجه کافی ومناسب در حوزه گسترده فرهنگ اختصاص داده نشده و  عدم اعتبارات کافی حلقه مفقوده حوزه فرهنگ وهنر است.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بافق در پاسخ به این سوال که مهم ترین برنامه هاو اولویت های اداره ارشاد در سال جدید چیست نیز بیان داشت: مهم ترین برنامه اداره ارشاد برگزاری اولین همایش تجلیل از مفاخر فرهنگی و هنری شهرستان بافق تحت عنوان(چهره های ماندگار فرهنگی) وبرگزاری اولین جشنواره هنر محیطی در سطح ملی است. البته جشنواره ادبی هنری وحشی بافقی هم از برنامه های مهم این اداره است که قرار بود اسفند سال گذشته به صورت استانی برگزار گردد و امسال آن جشنواره را درسطح ملی برگزار کنیم که متاسفانه باشیوع ویروس کرونا این برنامه لغو و در صورت عادی شدن شرایط این برنامه در سال جاری برگزار خواهد شد .

ارجمند ادامه داد: مهم ترین اولویت در بخش زیر ساخت هم پیگیری اتمام و بهره برداری از فاز 2 مجتمع فرهنگی هنری ارشاد است.

این مقام مسئول به برنامه های این اداره در سال جدید اشاره و اظهارداشت: اداره ارشاد هرسال با نظر خواهی از انجمن های هنری و پیشنهادات آن ها برنامه هایی را با هماهنگی اداره کل ارشاد تصویب می‎کند که سطح این برنامه ها شهرستانی،استانی یا ملی می تواند باشد.

شاخص ترین برنامه های پیشنهادی اداره ارشاد در سال جدید عبارتند از:

1- برگزاری اولین جشنواره تئاتر خیابانی در شهرستان بافق

2- برگزاری جشنواره هنر محیطی در سطح ملی با توجه به این که این جشنواره در سال96 به صورت استانی برگزار واز برنامه های موفق وارزشمند بود.

3- برگزاری جشنواره نمایشنامه خوانی

4_برگزاری جشنواره ادبی هنری وحشی بافقی در دو رشته شعر وخوشنویسی

5- تقدیر از فعالان قرآنی و تقویت حوزه فرهنگ قرآنی با توجه به مصوبه سال گذشته شورای فرهنگ عمومی

6- برگزاری اولین همایش تجلیل از مفاخر هنری وفرهنگی شهرستان

7- برگزاری اولین جشنواره لباس محلی در سطح منطقه ای

8- برگزاری برنامه های حوزه کتاب اعم از برنامه های پایتخت کتاب، تقدیر از مروجین کتاب، جام باشگاه‎های کتابخوانی کودک ونوجوان، جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و برپایی نمایشگاه‎های کتاب در مناسبت های مختلف

9- دعوت از شخصیت های فرهنگی و هنری کشور در راستای گفت وگوهای فرهنگی وبرای تعامل بیشتر ونزدیک‎تر با اصحاب فرهنگ وهنر

10- برنامه های مرتبط با شبکه شهرهای خلاق فرهنگ وهنر که برای شهرستان بافق  رشته حصیر بافی را پیشنهاد دادیم وفعالیت های این شبکه با همکاری شهرداری و اداره میراث فرهنگی برگزار خواهد شد.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بافق در حوزه آسیب شناسی در حوزه هنر نیز گفت: حوزه فرهنگ وهنر نیازمند بازنگری اساسی ست و متاسفانه آن طور که بایسته است به این حوزه بها داده نمی شود که فرصت پرداختن به چرایی و علل آن نیست ولی در یک کلمه می توان گفت هنرجزء دغدغه های اصلی جامعه نیست و فعلا اقتصاد و توجه به معیشت برای مردم در اولویت است.

انتهای پیام.ع.ع
آدرس کوتاه :