شناسه : 37831865
گزارش/ همدلی مردم یزد با کسبه؛

پویش همدلی برای بخشش اجاره بها در یزد


هرازگاهی خبرهایی از بخشش اجاره بها در دوران کسادی بازار به دلیل شیوع کرونا شنیده میشود که مردم متدین یزد نیز در این امر پیشتاز بوده اند.

 

به گزارش یزدرسا، همزمان با شیوع کرونا از اواخر اسفندماه سال گذشته واحدهای صنفی، بازار و مجتمع های تجاری استان یزد به ناچار به صورت موقت کار خود را  تعطیل کردند. 

تعطیلی بازار هر گونه کسب درآمدی را برای فروشندگان و صاحبان واحدهای تجاری به صفر رساند علاوه بر این اجاره بها نیز بار مضاعفی را بر دوش آنها نهاد. اما مردم نوع دوست کشورمان که به تعبیر رهبر انقلاب در آزمون مقابله با کرونا "خوش درخشیده بودند" از این هموطنان نیز غافل نماندند.

در جای جای میهن عزیزمان پویش های مختلفی برگزار شد و هر از گاهی خبرهای خوشحال کننده ای از بخشش اجاره بها شنیده شد. طبیعتاً مردم متدین یزد نیز در این امر پیشتاز بوده و برای برداشتن بار از دوش مردم از هیچ کاری دریغ نکردند.

عده ای اجاره بهای واحد تجاری خود را بخشیدند، برخی به دنبال سازو کاری برای این کار بوده اند و عده ای هم مدارا را پیشه کرده اند.

 

بخشش 100 میلیونی اجاره بهای یک مجتمع تجاری و تدارک وام

سید معین صدر مدیر مجتمع تجاری امیر یزد گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و همچنین تعطیلی مغازه‌ها، شرایط سختی برای مغازه‌داران به وجود آمده و درآمدی هم در این مدت نداشته‌اند به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا اجاره‌بهای مغازه‌ها را در فروردین‌ماه ببخشیم.

وی تعداد مغازه‌های مجتمع تجاری امیر را بیش از 40 باب عنوان کرد و افزود: مبلغ بخشیده شده فروردین‌ماه 100 میلیون تومان است.

صدر اذعان داشت: اگر شرایط به همین منوال و بیماری کرونا در کشور و استان یزد وجود داشته باشد، طرح اعطای وام 30 میلیون تومانی دو درصد از بانک رسالت را برای مغازه‌داران فراهم آوردیم تا کمکی به مغازه‌داران باشد.

 

بخشودگی یک ماه اجاره فروردین و تعویق دوماه اجاره در اردکان

رئیس شورای شهر اردکان اعلام کرد: در راستای تشویق و ترغیب موجرین، و کمک به مستاجرین شهرداری که به علت شیوع ویروس کرونا متضرر شده اند، با مصوبه شورای اسلامی شهر، شهرداری اردکان موظف شد، اجاره بهای یک ماهه مستاجرین خود را ببخشد.

محمدجواد شاکر رئیس شورا در این خصوص اظهار داشت: علاوه بر بخشش یک ماهه، شهرداری اردکان با استناد به مصوبه پنجمین جلسه شورای شهر، موظف شد تا اجاره بهای اردیبهشت و خرداد خود را در پایان قرار داد مستاجرین دریافت کند.

 

آغاز پویشی برای بخشش اجاره بها مالکین به مهدهای کودک در یزد

علی محمد عطابخش مدیرکل بهزیستی استان یزد با اعلام این خبر گفت:  این پویش به دنبال جلب رضایت مالکان خیر برای بخشش تمام یا بخشی از اجاره بها ساختمان مهد می باشد.

وی گفت: همزمان با شیوع کرونا 320 مهد کودک استان از ابتدای اسفندماه تعطیل و یکهزار و 180 نفر از بانوان شاغل در این مراکز بیکار شده اند.

مدیرکل بهزیستی استان یزد85 درصد از مکانهای مهدهای کودک در استان را استیجاری ذکر کرد و گفت: با توجه به عدم توان مهدها برای پرداخت دستمزد، بیمه پرسنل شاغل در مهدها و هزینه اجاره؛ از تمام مالکان و خیرین در خواست می کنیم با پیوستن به این پویش اولین یاریگران مهدهای کودک به منظور حفظ بقاء آنها در شرایط کنونی باشند. 

 

درصدد بخشودگی اجاره بهای مغازه های وقفی یزد هستیم

محمد حسین کاظمی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان یزد  نیز در پاسخ به مطالبات مردمی عنوان کرد: برای حل مشکل مغازه هایی که ملک های وقفی را اجاره کرده اند، درخواستی را به تهران ارسال کردیم تا نسبت به تخفیف یا بخشش اجاره آنها در شهرستان یزد اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر تهران اجازه این کار را صادر کند به صورت حتم به صاحبان مغازه های اجاره ای وقفی اعلام خواهیم کرد، اظهار داشت: با توجه به اینکه بسیاری از مشاغل در زمان شیوع بیماری کرونا از فعالیت خود بازمانده است، اگر با طرح ارائه شده به تهران موافقت شود این کار را اجرایی خواهیم کرد.

 

دنبال جبران ضرر باشگاه‌داران یزدی هستیم

مسعود شریعتی مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد گفت: نزدیک به 2 ماه است که کسب و کارهای مختلف با مشکل مواجه هستند و از رونق افتاده‌اند و فعالان آنها با مشکلات معیشتی فراوانی روبه‌رو هستند و از جمله مراکزی که به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور تعطیل شده و فعالان آنها با مشکل مواجه شده‌اند، مراکز ورزشی و باشگاه‌های ورزشی است.

وی با اشاره به اینکه در نامه‌های جداگانه به وزارت ورزش و جوانان و استانداری یزد خواهان حمایت و ایجاد بسته‌های حمایتی از باشگاه‌داران شدیم افزود: در راستای حمایت از باشگاه‌داران تمهیدات مختلفی برای حل مشکل آنها در نظر گرفته شده است، پیشنهاداتی مانند عدم دریافت دیرکرد وام‌های آنها، پرداخت تسهیلات ویژه برای آنها و پیشنهادات متعددی با همکاری سازمان‌های مختلف و استانداری برای حل مشکلات آنها ارائه شده است.

 

فعلا برنامه‌ای برای بخشش اجاره‌ها نداریم ولی با مستاجرین مدارا می‌کنیم

محسن عباسی هرفته رئیس کمیسیون عمران شورای شهر یزد گفت: شهرداری یزد در زمان شیوع کرونا حمایت خوبی از مستاجرین خود داشته و موضوع زمان پرداخت اجاره بها را قابل مذاکره کرده است.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر یزد اضافه کرد: پایان سال گذشته و ابتدای امسال مستاجرین برخی املاک شهرداری امکان پرداخت اجاره خود را نداشتند که با مذاکراتی که صورت گرفت، این اجاره بها به تعویق انداخته شد و حتی در خصوص چک های برگشتی هم از سوی شهرداری پیگیری حقوقی انجام نگرفت.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری یزد سخت گیری طی دو ماه گذشته در بحث اجاره بها و چک های ارائه شده مردم به شهرداری نداشته است.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر یزد با بیان اینکه برنامه‌ای برای بخشش اجاره بهای مغازه‌های تحت تملک شهرداری یزد نداشته‌ایم افزود: در شرایط کنونی که مغازه‌داران با مشکل روبه‌رو شدند، از طریق مهلت دادن به رفع دغدغه مستاجرین شهرداری کمک خواهد شد. 

 

تدابیر جدی اتخاذ نشود، کرونا بحران اقتصادی به دنبال دارد

عباس علوی راد عضو انجمن اقتصاددانان ایران در این رابطه بیان داشت: همزمان با شیوع کرونا ویروس در کشور و تعلیق بسیاری از فعالیت های اقتصادی، در میان گروه های عمده شغلی دو گروه بیشتر در معرض تهدید مستقیم قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: این دو گروه بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران شامل کارکنان خدماتی، فروشندگان فروشگاه ها و بازارها (حدود ۳ میلون و ۷۰۰ هزار نفر) و کارگران ساده (حدود ۳ میلیون ۳۰۰ هزار نفر) هستند.

علوی راد افزود: آخرین گزارش مرکز آمار ایران در پاییز ۱۳۹۸ نشان می دهد مجموعاً حدود ۲۴/۴ میلیون نفر در کشور شاغل هستند. لذا دو گروه عمده شغلی مورد تهدید مستقیم کرونا حدود ۳۰ درصد از کل اشتغال کشور را شامل می شوند.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران ابراز داشت: تهدیدهای مورد اشاره به ما می گوید اگر برای کنترل شیوع کرونا ویروس به ناچار فعالیت اقتصادی در کشور در تعلیق بمانند، دولت لازم است تدابیر جدی و فوری حمایتی برای گروه های شغلی در معرض تهدید اتخاذ کند.

وی تاکید کرد: حمایت فوری دولت از این دو گروه عمده شغلی به جهت فراهم آوردن حداقل شرایط زندکی در وضعیت قرنطینه خانگی برای قطع زنجیره گسترش ویروس مورد نظر اپیدمولوژیست ها و حفاظت از زندگی حدود ۲۵ درصد از کل جمعیت کشور کاملا ضروری و اجتناب ناپذیر است.

انتهای پیام/

 آدرس کوتاه :